ma.gurushealth.ru

Диети за намалување на телесната тежина кај жените после 30 години

Видео: Како да се губат телесната тежина по 30 години!

исхрана филмска ѕвезда

Оваа диета е наменета за 3 дена и помага не само да губат телесната тежина, но исто така и за нормализирање на метаболизмот на телото.

Програмата се базира на употреба на нискокалорична храна со ограничена масти и јаглехидрати.

1 ден

појадок: 200 ml сок од грејпфрут 1 чаша груб мелење житарици и млеко од соја.

ручек:
200 г свежо или варен зеленчук во еден комплекс сендвич, 1 чаша варен грав.

вечера: 150 g на тофу, пржени печурки со 1 чаша и чаша 1 podded грашок, 2 чаши бари на пареа ориз.

десерт:
2 Пети со ориз, 2 лажички џем или мармалад.

2 ден

појадок: 2 палачинка со свежи јагоди (или други плодови).

ручек:
1 чаша варен зеленчук, варен 1 уво на пченка, 1 чаша овошна салата.

вечера: 2 парчиња пица со сирење, 1 чаша растително салата.

десерт:
3 сливи, 1 чаша шербет.

3 ден

појадок: 2 парчиња на нискокалорична леб со соја сирење крем.

ручек: 1 чаша задушени зеленчук, 1 парче 'ржан леб.

вечера: 2 големи слатки пиперки полнети со ориз и пченка, 1 чаша варен брокула.

десерт: 1 чаша јогурт во исхраната, 1 чаша свежи јагоди.

исхрана Белгија

Креаторите на оваа диета е поделена на жените во III група, за секоја од кои се развиле посебен план хранење.

тип I Тоа вклучува претставници на фер секс со заоблени форми, мека, тенка кожа, нежна карактеристики. Главниот проблем на овие жени е тенденција да се добиваат на тежина и целулит. Оваа т.н. тип ginekoidny, која се карактеризира со високо ниво на естроген во крвта хормони.

Тип на жени II се карактеризира со кревка фигура. Често проблемот област тие имаат стомак. Овие жени немаат естроген.

Претставници на тип III Тие имаат густа, крупен изгради. тие обично имаат мазна кожа со проширени пори. Жените од овој тип во крвта на премногу машки хормони, кои имаат предност во однос на жените.

За секој тип на жени нутриционисти развиле индивидуален оброк план, преку кој можете да речиси незабележливо разделба со вишокот тежина.

Ако диетата добро се поднесува, тоа е можно да се набљудуваат и подолго време за да се заврши да се ослободиме од вишокот тежина.

тип I

1 ден

појадок:
100 ml сок од портокал се меша со 2 лажици сок од грејпфрут и иста количина на сок од лимон. смесата се разредува со 100 ml уште минерална вода и полека пијат преку слама. По 20 минути игра сендвич од парче пченкарен леб со малку масти сирење, домати парчиња и босилек лисја.

ручек:
Измешајте 50 гр ниско-масен јогурт, 2 лажици ситно сецкани зелени кромид, додадете 3 лажици сок од портокал и сок од лимон колку. Сосот со сол и сезона со црвена пиперка. Намалување на краставица, слатка пиперка, малку кромид. Додади во зеленчук 50 г варено или конзервирано во свој сок грав, сезоната со сос. Од салата да се јаде парче пченкарен леб. За десерт - јаболко.

вечера: мали тиквички кора, се сече на парчиња. Grind 80 г печурки, кромид, слатка пиперка голем. Врие зеленчук за 3 минути во 1 лажичка маслиново масло. Прелива 250 ml од растително супа и чорба за 5 минути. Потоа додадете 50 гр излупени ракчиња и 80g на грав. По 3 минути, отстрани од топлина сад, сезона бибер, додадете 2 лажици магдонос босилек и мешавина, 30 г сирење пармезан, 3 чешниња лук, 3 лажици сок од лимон, 2 лажици балсамико оцет. Сите состојки се меша во блендер, да се префрлат во херметички контејнер и се чува во фрижидер.

2 ден

појадок:
цитрус пијат пијалоци подготвени во согласност со рецепт од првиот ден. По 20 минути игра, јадат житарици 1 парче леб, и подмачкана обезмастено сирење посеан со мелени пиперки.

ручек:
краставица парче 2 и 2 домати, се исецка кромид, додадете 30 g од кршен пармезан. Пополнете салата сос 50 гр нискомаслено млеко, 2 лажици ситно сецкани босилек, 2 лажици сок од лимон и 3 лажици сок од портокал. Со салата може да се јаде парче пченкарен леб. За десерт - мала круша.

вечера: 50 гр ситно сецкан целер, 1 морков, 1, 1 краставица и кромид без семки. Стави зеленчук во тенџере, додадете 1 лажичка маслиново масло и оставете за 3 минути. Потоа се става 250ml зеленчук супа, донесе до вриење. Додај во суд 80 g исечени парчиња лосос и се готви за уште 4 минути. Во сезона јадење сол и црвен пипер, додадете 2 лажици зачини.

3 ден

појадок:
цитрус пијат пијалоци подготвени во согласност со рецепт од првиот ден, 20 минути за да се јаде сендвич на пченка леб со малку маснотии урда и парчиња краставица.

ручек:
готви тврдо варени и исецкани 1 јајце, се меша со рендан ротквица и сецкан кромид. Додадете 80 g на конзервирана туна во свој сок. Наполнете сад од 50 ml на ниско-масен матеница, 2 лажици сок од лимон и 3 лажици сок од портокал и 1 лажица сецкани зелени кромид сос.

вечера: намалување на 2 слатка пиперка, 50 g на печурка и 1 мал кромид. пржете ги во 1 лажичка маслиново масло, а потоа додадете 250 ml од растително супа и се готви за уште 5 минути. Потоа, додадете состојки до 50 g на говедско месо, исечени, и 1 лажица доматно пире. Врие додека тендер. Сезона садот со сол и бибер, додадете 2 лажици зачини.

тип II

1 ден

појадок: 100 g на житарици и суво овошје и ореви се меша со соја јогурт чаша.

ручек:
Се меша сецкан домат 1, 125 g на 1 и конзервирана пченка иситнети кромид. Сезона со свежи состојки сос 1 лажица сок од лимон, 1 лажица сок од портокал, 1 лажичка рендан кашкавал и малку сенф. Од салата да јадат парче пченкарен леб. За десерт - грст ореви и суво овошје.

вечера: се вари 40 гр кафеав ориз. Ситно сецкан 1 авокадо, 1 домат и 1 пиперка. Фрај пиперка 1 лажица маслиново масло со 1 кршен чешне лук, сецкани 1 мал кромид и 80 g на мелено говедско месо. Истурете малку босилек и варете уште 3 минути. Додадете домати и авокадо. Измеша содржината на тавата со варен ориз.

2 ден
појадок: 100 грама мусли мешавина со свежо овошје (освен банани и грозје), една чаша млеко или јогурт од соја.

ручек:
1 сече во мали моркови, целер 50 g на листот 1 и краставица. Измешајте ги состојките со 1razmyatogo авокадо, 1 лажица сок од лимон и 1 лажица сок од портокал. Сезона салата сенф и сол. го јадат со парче пченкарен леб. За десерт - грст ореви со суво овошје.

вечера: се сече на 1 мал кромид, слатка пиперка и 1 1 од домати. Во 1 лажица маслиново масло СРЈ пиперки, кромид и мелени лук каранфилче. Додадете 80 гр конзервирана црвен грав, 2 лажици растително супа и варете уште 5 минути. Потоа го ставаат на домати и се готви за уште 3 минути. 50 гр ситно тофу, СРЈ тоа посебно во маслиново масло, додадете главно јадење, сол и бибер по вкус.

3 ден

појадок: исто како и во 2-от ден.

ручек:
се направи салата 1 моркови, тиквички 1 и 50 g на целер лист. За сос, се меша 1 лажица од портокал и сок од лимон, додадете сол, бибер и малку сенф. Од салата да се јаде парче пченкарен леб, а потоа и неколку ореви со суво овошје.

вечера: 3 домати сече, ги пре-расчистување од кожата. Во тиган топлина 1 лажичка маслиново масло, СРЈ тоа во домати, 1 сецкан кромид и 1 мелено лук каранфилче. Кошница 40 g и 600 ml од леќа зеленчук супа. Уталожвам, покриени за 40 минути. На готовиот сад со сол и бибер по вкус.

тип III

1 ден

појадок: Сендвич од 2 парчиња 'ржан леб, матно малку маснотии урда и парчиња варено поставени мисиркини гради.

ручек:
измешајте 1 сецкан кромид, сецкани 1 варен цвекло, 1 рендан морков и рендан зелена салата. Пополнете салата 3 лажици маслиново масло, 3 лажици супа од зеленчук, 4 лажици сок од лимон и 4 лажици сок од портокал, 1 лажица балсамик оцет и 1 лажичка сенф лажица, да додадете зачини, 1 мелени лук каранфилче. Од салата да се јаде 1 парче пченкарен леб. За десерт - 1 киви.

вечера: 1 лажичка маслиново масло да СРЈ 1 сецкан кромид, 1 сецкан лук каранфилче и 1 мала тиквички, ситно. Кошница 40 g леќа, 250 ml од растително супа и 1 лажичка сок од лимон. Уталожвам 3040 минути над средна топлина, се зачинува по вкус со сол и црн пипер. Исто така, 100 г пржени филети лосос. На чинија стави на леќа, а потоа риба.

2 ден
појадок: Сендвич на пченка леб со малку маснотии сирење, исечени краставица и зелена салата.

ручек:
1 намалување на авокадо и 2 слатка пиперка, измешајте ги со сецкан кромид и зачини. Се сече на коцки 50 гр моцарела сирење, да го додадете во останатите состојки. Од салата да се јаде 1 парче пченкарен леб. За десерт - 1 мандарински.

вечера: зеленчук супа да се вари во 100 g на пилешко. Контрола на месо во иста супа да се вари ориз 40 g, додадете 1 исечени морков и 1 мелени лук каранфилче. Пилешко филе и ориз на чинија и се зачинува по вкус со сол и бибер, посипете со сецкан магдонос.

3 ден

појадок: Сендвич на пченка леб со малку маснотии крем сирење и пушеле лосос.

ручек:
измешајте 1 мала ситно сецкани краставица, 1 морков, рендан на груб ренде, 40 гр чадена мисиркино филе и неколку листови зелена салата. Додадете зачини по вкус. Од салата да се јаде 1 парче пченкарен леб. За десерт - 1 грејпфрут.

вечера: 60 гр шпагети да се готви, да ги пополни зеленчук сос. За неговата подготовка во мала количина на маслиново масло испржете 1 сецкан кромид, 1 чешне лук, 1 слатка пиперка, морков 1, 2 домати со додавање на 50 мл супа од зеленчук и 2 лажици сецкани босилек. Сезона на готовиот сад по вкус со сол и црн пипер. Шпагети јадат 50 грама сирење, ситно.

Исхрана "Промена на себе"

Оваа диета е наменета за 13 дена. Во тоа време, благодарение на точни производ, во организмот постои нормализација на метаболизмот. 2 недели диета можете да изгубите до 8 кг. Ден 14 е предвидено како транзиција кога ќе може да се јаде сè, но во умерени количини. Се препорачува оваа диета да биде во комбинација со масажа и вежбање.

понеделник

појадок: 1 чаша црно кафе без шеќер.

ручек:
2 тврдо варени јајца, 1 домат и зелена салата.

вечера: 1 голем стек, готви под притисок во мала количина на растително масло.

вторник

појадок: 1 чаша црно кафе без шеќер тост.

ручек:
1 голем стек, готви под притисок, со зелена салата и домат.

вечера: 1 порција супа.

среда

појадок: 1 чаша црно кафе без шеќер тост.

ручек:
1 голем стек, готви под притисок, со зелена салата.

вечера: 2 тврдо варени јајца, 2 парчиња на посно шунка.

четврток

појадок: 1 чаша црно кафе без шеќер тост.

ручек:
1, тврдо варени јајца, 1 морков, 50 g на сирење.

вечера: овошна салата, 1 чаша јогурт.

петок

појадок: 1 рендан морков, зачинета со сок од лимон.

ручек:
1 порција на риба, варен под притисок, и 1 домат.

вечера: 1 голем стек, готви под притисок, со зелена салата.

Сабота

појадок: 1 чаша црно кафе без шеќер тост.

ручек:
1 порција пилешки подготвени без додавање на масти, лист зелена салата.

вечера:
1 голем стек, зелена салата.

недела

појадок: 1 чаша чај без шеќер.

ручек:
свинско месо варено на skewers, зелена салата.

вечера:
1 мал дел од било исхраната јадења.

Во текот на оваа диета се препорачува да се пие само вода (прости или минерална).
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Исхрана за жени workaholicsИсхрана за жени workaholics
Wellness и брза исхрана за жени по 30 годиниWellness и брза исхрана за жени по 30 години
Исхрана козметика Нова ГодинаИсхрана козметика Нова Година
Козметологијата изгубите тежина брзоКозметологијата изгубите тежина брзо
Како да се губат телесната тежина преку исхранатаКако да се губат телесната тежина преку исхраната
Диети за губење на тежината и подобрување на здравјето на женитеДиети за губење на тежината и подобрување на здравјето на жените
Чистење на телото со помош на храна. Менија и производиЧистење на телото со помош на храна. Менија и производи
Како да се ослободите од дебелината кај жените кои користат диетиКако да се ослободите од дебелината кај жените кои користат диети
КозметологијаКозметологија
Диети од различни земји за здравјето на женитеДиети од различни земји за здравјето на жените
» » » Диети за намалување на телесната тежина кај жените после 30 години