ma.gurushealth.ru

Валканата вистина за Сушачи на раце

Видео: Рачно Фен Dyson Airblade dB

Медицински, фармацевтски и прехранбената индустрија прават високи барања за чистота на оружје.

Во болницата, валкани раце на лекар или медицинска сестра може да биде разлика помеѓу животот и смртта кај луѓето.

Персоналот на ресторанот валкани раце - крстарење лагер за E. coli, noroviruses и други патогени кои може да доведе до труење.

Секој знае дека со цел да се спречи инфекции на јавни места треба да ги измијат рацете. Но малку луѓе знаат дека традиционалните сушење на воздухот рака, што се користи потоа, може да се прошири само на бактерии.

Очигледно решение е да се старите добри хартија крпи.

"Ние често велат дека миење на рацете - е клучот за спречување на ширењето на инфекции. Но, влажни раце само го зголемуваат ризикот од пренесување на бактериите, толку темелно се исуши вашите раце не е помалку важно отколку да ги мијат, "- вели доктор на ургентна медицина во Кливленд Клиниката (САД) Тереза ​​Лаш-Ритер, специјалист за итни состојби.

Новите научни докази

Бројни студии покажале дека микробиолошката чистота на рацете е високо зависна од начинот на сушење.

За време на неговиот најнов истражувачки микробиолог од Универзитетот во Вестминстер во Лондон, во однос на ефикасноста на воздухот Сушачи на раце и конвенционалните еднократна хартиени крпи.

Студијата открива значајни недостатоци сушење:
  • Авион на воздух од фен дистрибуира 190 пати повеќе микроорганизми од хартија крпи
  • Повеќето микроби на растојание од 2,5-4 нозе од машината за сушење - за еден млад ниво на лицето на детето

Видео: Како функционира на машината за сушење Dyson Airblade V страна


"По миење на рацете е најдобро да се користи хартиена крпа, која не е само да ја исуши кожата побрзо, но, исто така, механички да се отстранат од површината на преостанатите бактерии, што го прави средство за миење раце" - препорачува д-р Лаш-Ритер.

Во овој случај, лекарот не советува дури и случајно допре дозерот за хартиени крпи.

Од неговата последна третман (и да знаете кога се мијат?) На ова тело можеше да го допре стотици не се многу чисти раце.

Како да се мијат рацете правилно: Совети САД ЦДЦ

Центар за контрола на болести и превенција експерти препорачуваме следново:
  • Користете топла вода. Навлажнете раце вентил, а потоа се применува сапун.
  • Пенливата ги рацете на двете страни, меѓу прстите и под ноктите.
  • Mylte страна на најмалку 20 секунди (приближно пее "Среќен роденден").
  • Исплакнете го сапун во топла вода и користете крпа.

Видео: Сушачи за Dyson Airblade ™ страна

Екстремен мерка: рака sanitizer

антисептици страна, во согласност со американските лекари - не е идеален. Но, сепак подобро од ништо.

Тие не се во можност да се чисти вашите раце и од видливи нечистотии и маснотии, тие не може да ги уништи сите бактерии на кожата, и тие не се во можност да се отстрани од површината на сите штетни хемикалии. Ако имате при рака без вода, без сапун, можете да го користите и антисептик. Само бидете сигурни дека тоа не е помалку од 60% етанол.

Ако ги миете рацете на јавно место, не заборавајте хартија крпи веродостојноста на било фен!
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Хирурзите трансплантирани првото дете со двете рацеХирурзите трансплантирани првото дете со двете раце
КозметологијаКозметологија
Извештај труење со храна и инфекции ЦДЦ податоци за САДИзвештај труење со храна и инфекции ЦДЦ податоци за САД
Спречување на гастроентеритисСпречување на гастроентеритис
А сет на вежби за спречување на хемороидиА сет на вежби за спречување на хемороиди
Современи методи на третман на рацете на медицинскиот персоналСовремени методи на третман на рацете на медицинскиот персонал
Готвење Совети за безбедност диететичар Клиниката Кливленд, Соединетите Американски ДржавиГотвење Совети за безбедност диететичар Клиниката Кливленд, Соединетите Американски Држави
КозметологијаКозметологија
Човечки пот кородира месингЧовечки пот кородира месинг
КозметологијаКозметологија
» » » Валканата вистина за Сушачи на раце