ma.gurushealth.ru

Ирак сака да ги продадат своите јаглеводороди Украина

Schorsch Калед Саид, ирачкиот амбасадор во Украина, изјави за весникот "Денес" дека Украина може да склучи договор за набавка на големи серии на Ирак, природен гас и нафта. Амбасадорот воедно додаде дека Ирак во ова време на таквите барања од официјалната Киев не доби.

Видео: Украина сака да ги споделите со Русите за визи

Според амбасадорот, сега тоа е релативно мала група на ирачки нафтени танкери се увезуваат во Украина од страна на приватни фирми, без наведување на износите на овие пратки и имињата на компаниите вклучени во понудата.

Schorsch Калед Саед исто така, рече дека голем украинскиот големи компании со долгогодишно искуство во нафтената и гасната индустрија може да учествува на заедничка основа во тековните тендери во Ирак.

Видео: Парламентот понуди да се врати Kolomoisky "Ukrnafta"

Украинската компанија "Ukrtatnafta" за прв пат почна да се купување на ирачка нафта во 2008 година, по судир со главниот снабдувач - "Татнефт", кога рафинеријата "Ukrtatnafta" руските резерви нафта беа прекинати.

Сите 2.011 Украина се обиде да го добиете "Газпром" да ја намали цената на гас, но се додека двете страни не можеа да се договорат. Неодамна, во Киев почнаа да звучи како намалување закана речиси двапати повеќе од обемот на купувања на рускиот гас, на кој Москва изјави дека промена на постојните договори треба да ги унапредат во шест месеци, па сега се прилагоди стапки за 2012 година веќе не е можно. 

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Пет големи грешки Јанукович за претседател на УкраинаПет големи грешки Јанукович за претседател на Украина
Новиот вид на голема кашлицаНовиот вид на голема кашлица
САД лекарите се плашат од епидемија на морбили на Евро 2012САД лекарите се плашат од епидемија на морбили на Евро 2012
"Гаспром" смета дека Украина се виновни за неуспехот да ги снабдува со гас за Европа"Гаспром" смета дека Украина се виновни за неуспехот да ги снабдува со гас за Европа
Русија е губење на глобалниот пазар на гасРусија е губење на глобалниот пазар на гас
Екс-премиерот на Украина најави штрајк со гладЕкс-премиерот на Украина најави штрајк со глад
Украина општество за Здружението слепи. Вработување и обука на слепитеУкраина општество за Здружението слепи. Вработување и обука на слепите
Турските воздухопловни сили го бомбардираа ирачки КурдистанТурските воздухопловни сили го бомбардираа ирачки Курдистан
Наследството Чернобил: нема да се врати во нормалаНаследството Чернобил: нема да се врати во нормала
Најголемата "измама" УкраинаНајголемата "измама" Украина
» » » Ирак сака да ги продадат своите јаглеводороди Украина