ma.gurushealth.ru

Телемедицината роботи VGO

Видео: Red Hot Chili Peppers - Оди роботот (текст)

Телемедицината робот VGO - универзален високо-технолошки решенија за далечинско консултација со вашиот лекар.

Користење на специјален софтвер на компјутер или Mac и интернет конекција, телемедицината робот VGO одржува постојана комуникација со далечински болници и му овозможува на пациентот да комуницирате со лекар кој е во друг дел на светот.

Или лекар на неговата канцеларија може да го следи здравјето на спортски тим во натпреварот далеку.

Може да биде и на друг дел од градот, во друга држава, на Карибите или на кат подолу. Телемедицината робот ќе го следи пациентот, и изведување на сите тим лекар. Некои лекари веќе го нарекоа VGO «личен аватар."

VGO робот е 100% контролираат од далечина. Сопственикот може да ги споделат нивните лични робот VGO со друго лице или група, едноставно, како им ги копчињата за пристап до стандардна сметка на овој сајт. На ист начин како што делител сандаче или далечински печатач.

VGO има интегрирана камера, микрофон, дисплеј - сите на оваа опрема е многу стилски, сигурен и модерни. Висината на робот е околу 4 стапки (120 см), така што тој реагира подеднакво добро со стоење, седење или лежење на пациентот.

Со помош на дополнителна опрема може да се зголеми висината на VGO до 5 нозете - тоа се прави во случаи кога на работната површина на робот сите одат Се разбира, робот може да се погледне над, под и на двете страни (болничките ходници, канцеларии и др.). Врвен навигација програма им овозможува на него да се движи во немирите од пред бирото без bumping во пациентите и лекарите.

VGO робот батеријата е дизајнирана да обезбеди дека работата надвор на целосна оптоварување време. Кога е време да ја дополните батеријата, едноставно кликнете на копчето Dock, робот автоматски ќе оди на станица за полнење.

VGO е наменета за внатрешна употреба. Можете да го користите насекаде каде што има WiFi или 4G LTE (факултативно). Роботот може лесно да се пресели од подот до подот, но некои болници во САД купи еден или повеќе од роботи на секој кат.

Таа произведува VGO роботи американската компанија VGO комуникации (Nashua, Њу Хемпшир). Цената е околу $ 6.000.

Кога корисник купува VGO, производителот нуди следниве опции:
  • Стандардна батерија која обезбедува активни најмалку 6 часа. Повисоки капацитет на батеријата на располагање, кои се наменети за 12 часа. Овие батерии ќе се зголеми тежината на робот е од 5 фунти.
  • Полнач и кабел: тоа е потребно да ја дополните батеријата. VGO робот автоматски спроведен во близина на уредот со притискање на соодветното копче. Можете да ги купите на повеќе полначи.
  • Специјален софтвер: до 20 луѓе да го преземете софтверот и да го користите робот, но само еден корисник може да ги контролира истовремено. Софтвер се ажурираат на официјалниот сајт на производителот.
  • Погоден за носене уред за далечинско управување на робот.

Видео: VGO во акција

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Робот за спинална хирургија Rosa 'рбетот систем одобрен во САДРобот за спинална хирургија Rosa 'рбетот систем одобрен во САД
Информации за пациентите роботски хирургијаИнформации за пациентите роботски хирургија
Tyto - електронски асистент родителите и лекаритеTyto - електронски асистент родителите и лекарите
Поени за телемедицината консултации порталПоени за телемедицината консултации портал
Роботски систем за биопсија на мозокот symbisРоботски систем за биопсија на мозокот symbis
Во светот на робот во 2012 година покажа робот способен за подготовка на салатиВо светот на робот во 2012 година покажа робот способен за подготовка на салати
Робот вади стомакот на деца проголта батерииРобот вади стомакот на деца проголта батерии
Италијански механичка протетска рака победи во ЈапонијаИталијански механичка протетска рака победи во Јапонија
Компјутер за управување со вашиот телефонКомпјутер за управување со вашиот телефон
Технологија "teleinsult" - утре област болници?Технологија "teleinsult" - утре област болници?
» » » Телемедицината роботи VGO