ma.gurushealth.ru

Робот-црв, тој не се плаши од тешки удари со чекан

Видео: Како да се испрати нокаут од првиот удар

Змии, риба, гепарди ...

Во последниве години сведоци сме на Ноевата арка на разни механички животни.

И сега, по оваа зоолошка градина научниците изгледа падна на смирен дождовен црв.

Како што е создадена резултат на напорна работа Meshworm. Тоа е мека, како голтка движење Droid што намалувањето на специјални вештачки мускули. Неговото движење е слично на природното движење на црви, или, ако се погледне во него од внатре, наликува на движење, што го прави нашите црева, промовирање на храна.

Истражувачите од Универзитетот Харвард, технологија и Националниот универзитет во Сеул, Масачусетс Институтот тврдат дека Meshworm Тој е во состојба да се најде својот пат, дури и во повеќето недостапни места. робот развој финансирани од DARPA, така што тоа е можно, и воени апликации црв.

Можно е дека како индексирање робот ќе се користи во медицината како нов ендоскопи, импланти или дури и протези.

Но, еден од највозбудливите карактеристики е фактот дека Meshworm состојба да го издржат силна физичка влијание. Како што можете да видите од видеото, истражувачите дојдоа до него, па дури и се обиде да го израмните со чекан, но црвот беше целосно неповреден и беше во можност да функционираат како и обично.

Роботот е врз основа на решетката цевка полимер со никел титаниум жица во кој излез за надворешен батерија и коло. При примена на мал напон на жица, тоа се загрева и се свиткани, а потоа се враќа во првобитната положба. Истражувачите развиле алгоритам кој одредени делови се загреваат, а со тоа постигнување на саканиот движење на црв. Деловите кои се движат на робот напред, исто така може да се направи на движење на десно и лево.

Се разбира, Meshworm крајно едноставна споредба со своите природни прототип, но оваа технологија може да се најде широка примена во блиска иднина.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Во Јапонија, создаде robot- "Аватар"Во Јапонија, создаде robot- "Аватар"
ФДА одобри употреба на првата медицинска робот за преглед на пациентиФДА одобри употреба на првата медицинска робот за преглед на пациенти
Робот за спинална хирургија Rosa 'рбетот систем одобрен во САДРобот за спинална хирургија Rosa 'рбетот систем одобрен во САД
Информации за пациентите роботски хирургијаИнформации за пациентите роботски хирургија
А новата генерација на апарати за ендоскопиА новата генерација на апарати за ендоскопи
Роботски систем за биопсија на мозокот symbisРоботски систем за биопсија на мозокот symbis
Во светот на робот во 2012 година покажа робот способен за подготовка на салатиВо светот на робот во 2012 година покажа робот способен за подготовка на салати
Робот вади стомакот на деца проголта батерииРобот вади стомакот на деца проголта батерии
Италијански механичка протетска рака победи во ЈапонијаИталијански механичка протетска рака победи во Јапонија
Робот октопод ќе се третираат пациенти од внатреРобот октопод ќе се третираат пациенти од внатре
» » » Робот-црв, тој не се плаши од тешки удари со чекан