ma.gurushealth.ru

Робот октопод ќе се третираат пациенти од внатре

Видео: Што да направите ако се каснати од крлеж Енцефалит?

Инженерите од Универзитетот Харвард создадоа првиот во светот мека робот.

Уредот е многу слична на октопод, и е соодветно име - Octobot.

Додека тековната прототип повеќе изгледа како играчка, својствени во него технички решенија може да биде основа за идните генерации на медицински роботи.

Можно е дека за неколку години меки автономна роботи ќе бидат во можност да учествуваат во минимално инвазивна хирургија и дијагностички процедури.


Ние сме навикнати на зборот "робот" да ја претставуваат суштината на одреден аголна движења со лисици на рацете, изработени од метал и други груби материјали (мислам Wall-E од истиот цртан филм или C-3PO од "Војна на ѕвездите"). Ова беше причина.

"Роботи на минатото најчесто се направени за да работат во добро структурирана средина. Таму, тие морале да ја извршуваат добро разработена повторувачки акции, како и нивната интеракција со операторите беше ограничен, "- вели експерт за роботи Барбара Matstsolay на италијански центар на mikrobiorobototehniki.

Најголемиот предизвик за пронаоѓачи беше одбивањето на "тешки" технологија - кола, батерии, кабли, итн Наместо традиционалните батерии Octobot добива енергија од оксидација реакција со хидроген пероксид.

roboty-osminogi-budut-lechit-bolnykh-iznutri_1.jpg
За движење на робот конвенционалните електроника заменува со microfluidic логика коло, кој ги контролира дистрибуцијата на пероксид на пневматски коло.

Oktobot опишан во списанието Nature, ќе треба да го отвори патот за поефикасно меки роботи за истражување, спасувањето и безбедна интеракција со човек - медицински процедури.

"Иако меки роботи се уште во самиот почеток на својот развој, во кој се наоѓа огромен потенцијал за многу области на активност - од машини за инспекција на истражување на вселената. Меки роботи ќе биде во можност да се многу подобри здравјето и квалитетот на животот на луѓето, "- со сигурност да се каже Matstsolay и нејзините колеги.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
ФДА одобри употреба на првата медицинска робот за преглед на пациентиФДА одобри употреба на првата медицинска робот за преглед на пациенти
Робот за спинална хирургија Rosa 'рбетот систем одобрен во САДРобот за спинална хирургија Rosa 'рбетот систем одобрен во САД
Telerobotizirovannaya систем за третман на рак на мочниот меур во САД основанTelerobotizirovannaya систем за третман на рак на мочниот меур во САД основан
Медицински микро-роботи во човечкотоМедицински микро-роботи во човечкото
Роботски систем за биопсија на мозокот symbisРоботски систем за биопсија на мозокот symbis
Во светот на робот во 2012 година покажа робот способен за подготовка на салатиВо светот на робот во 2012 година покажа робот способен за подготовка на салати
Робот вади стомакот на деца проголта батерииРобот вади стомакот на деца проголта батерии
Италијански механичка протетска рака победи во ЈапонијаИталијански механичка протетска рака победи во Јапонија
Молекуларна роботи - асистенти во создавање на нови лековиМолекуларна роботи - асистенти во создавање на нови лекови
Робот-црв, тој не се плаши од тешки удари со чеканРобот-црв, тој не се плаши од тешки удари со чекан
» » » Робот октопод ќе се третираат пациенти од внатре