ma.GurusHealth.ru

Оригами трансформира хирургија?

Инженерите од Универзитетот Бригам Јанг (САД) имаат развиено уникатен серија на минијатурни хируршки инструменти, комбинирање на јапонската уметност оригами и најновите достигнувања во областа на 3D печатење.

Главната цел на оваа серија - да се направи алатки што е можно потенок.

Ова е да се осигура дека хирург робот за вршење на сложени интервенции како нежно што е можно, без премногу губење на крв, и намалувања како мали како е можно.

Новата серија на алатки наменета за роботски хируршки систем Да Винчи, кои се опремени со голем број на медицински центри во САД и други земји. Мулти алатки се во прилог на краевите на "раце" на робот, дозволувајќи им на хирург да се што ви треба.


Оригами, на традиционалната јапонска уметност на виткање парчиња хартија, инспириран инженери да се создаде компактна метални алатки, кои може да се вметнува низ мал засек работат во рамките на која ќе се распаднат и форма форми посакуваната форма.

Според пронаоѓачи, таквиот пристап долго време се користи во НАСА, каде што сакате да компактен и мултифункционален опрема која ќе го зголеми користењето на просторот во внатрешноста на шатлот и сателити.

"Оние кои се ангажирани во развојот на вселенски летала, приоритет компактност, бидејќи местото во космосот - тоа е сè. Откако ќе влезе во орбитата, може да се шират нивните огромни антени и соларни панели, но на местото на шатл треба да се спаси. Слична идеја се спроведува и тука: мала алатка за да помине низ оперативниот дел, и се шири во рамките на тоа и работа ", - објаснува инженер.

Во весник на вработените Машински науки БУМ кажа за виткање пинцети што поминува низ инцизија од 3 mm, пинцети, клешти, и многу други инструменти. За кратко време тие ќе ви овозможи да се манипулира со мали структури, како што нерви, преку 1/4 - инчен засеци, кои дури и не треба конците.

Оригами трансформира хирургија?
"Хируршки инструменти, инспирирани од уметноста на оригами, нудат невидени можности за нас. Можностите се речиси без крв да се направи она што се користи да биде ризично и болно "- велат научниците.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Робот за спинална хирургија Rosa 'рбетот систем одобрен во САДРобот за спинална хирургија Rosa 'рбетот систем одобрен во САД
Telerobotizirovannaya систем за третман на рак на мочниот меур во САД основанTelerobotizirovannaya систем за третман на рак на мочниот меур во САД основан
Информации за пациентите роботски хирургијаИнформации за пациентите роботски хирургија
А новата генерација на апарати за ендоскопиА новата генерација на апарати за ендоскопи
Роботски систем за биопсија на мозокот symbisРоботски систем за биопсија на мозокот symbis
Во светот на робот во 2012 година покажа робот способен за подготовка на салатиВо светот на робот во 2012 година покажа робот способен за подготовка на салати
Робот вади стомакот на деца проголта батерииРобот вади стомакот на деца проголта батерии
Меѓународна медицинска Изложба Кина med 2013 година во Пекинг, КинаМеѓународна медицинска Изложба Кина med 2013 година во Пекинг, Кина
PZT побудувачкиот хирурзи дава чувство на допирPZT побудувачкиот хирурзи дава чувство на допир
Нова медицинска опрема од hiwinНова медицинска опрема од hiwin
» » » Оригами трансформира хирургија?