ma.gurushealth.ru

НАСА ќе обезбеди $ 1 милијарди долари за развој на вселенски летала

Видео: простор Проекти Последна и многу ветувачки

официјални претставници НАСА Тие велат дека Агенцијата ги распределува $ 1.1 милијарди долари на американските компании да се создаде и тестирање на нови вселенски летала.

Повеќето од износот ($ 460 милиони) ќе добијат "Боинг" за развој на простор капсула-CST-100 леталото. "Боинг" дизајнирање на нови вселенски летала, заедно со "Bigelow Воздухопловна".

Според проектот, тој мора да го носи до 7 астронаути и изведување на краток простор експедиции. Број 100 во нејзино име се однесува на оддалеченост од 100 километри од површината на работен простор орбита.


$ 440 милиони американската вселенска агенција ќе се префрли на сметката на компанијата "Простор-ex"Која има направено голем напредок во развојот на патувањето во вселената. Ги извршуваат својата вселенски брод "Змеј" беше првата комерцијална апарат кој го прави докинг со ISS и се врати назад. Потоа бродот беше тестирана и лет се одржа во беспилотни режим.

Останатите 213 милиони НАСА спин-оф компании "Сиера Невада". Компанијата развива шатлот "Сон cheyser" за екипаж од 7 луѓе, кои ќе се претстави во 2016 година.
НАСА верува дека овие средства ќе се забрза американската вселенска програма и да се создаде многу работни места во различни региони на земјата. САД донесе на астронаутите на ISS со користење на нивните летала.

Последниот беше лансиран минатата година, "Атлантис"Дека по слетувањето беше деактивираните и се става во музеј. НАСА се откажа од шатлови да се ослободи средства за други потенцијални проекти - лет до астероид (до 2025 година) и лет до Марс (2030 година).

Според усвоениот долгорочна визија, испорака на екипажот на МВС и товар е доверено на комерцијални лансирање возила и бродови.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Сликите на Титан Прометеј и Сатурн во позадинаСликите на Титан Прометеј и Сатурн во позадина
Пиратите чини глобалната економија седум милијарди долариПиратите чини глобалната економија седум милијарди долари
Простор деформира очното јаболкоПростор деформира очното јаболко
Судска медицинаСудска медицина
НАСА дава добри за прв приватен лет во микросекундиНАСА дава добри за прв приватен лет во микросекунди
Сексологија и сексуална патологијаСексологија и сексуална патологија
Рускиот сателит потона во Тихиот ОкеанРускиот сателит потона во Тихиот Океан
Вештачки клима во просторот. Физиолошки проблеми на бестежинска состојбаВештачки клима во просторот. Физиолошки проблеми на бестежинска состојба
Роскосмос космонаути и астронаут на НАСА се врати на ЗемјатаРоскосмос космонаути и астронаут на НАСА се врати на Земјата
Зборот "Госпоѓица" од сега па натаму има на францускиЗборот "Госпоѓица" од сега па натаму има на француски
» » » НАСА ќе обезбеди $ 1 милијарди долари за развој на вселенски летала