ma.gurushealth.ru

Терапија, чир на желудникот и дуоденален улкус

URL

Гастричен улкус и дуоденален состојба-hronicheskoeretsidiviruyuschee каде што резултира narusheniynervnyh и хуморалниот механизми за регулирање на секреторен troficheskieprotsessy гастродуоденална зона во стомакот или dvenadtsatiperstnoykishke формирана чир (чир помалку два или повеќе).

Етиологија, патогенеза. Пептичен улцер е поврзан со нарушувања на нервниот, а потоа хуморалниот механизми за регулирање на секреција, motornuyufunktsii желудникот и дванаесетпалечното црево, циркулацијата на крвта во нив, trophism на мукозните мембрани. формирање на чир во желудникот или dvenadtsatiperstnoykishke е само последица од гореспоменатите нарушувања функции.

Негативните емоции, продолжен ментална пресилвам, патолошки импулси од засегнатите внатрешните органи во hronicheskomappenditsite, хроничен холециститис, холелитијаза etal. Тие често се причина за стомачен чир.

Меѓу хормонални фактори се од значење нарушувања deyatelnostigipofizarno-надбубрежните систем и функцијата на сексуални хормони и кршење генерирање на дигестивниот хормони (гастрин, секретин, enteroanthelone, holitsistokinina -. Pancreozymin, итн), метаболички нарушувања кисела гастричната soderzhimymvskore повраќање после јадење за болка приспособување. За време на егзацербација секојдневно болка се јавува постот, следобеден привремено го намалува iliischezaet и се појавува (гастричен улкус по 0,5-1 часа, dvenadtsatiperstnoykishki - 1,5-2,5 часа). Често ноќна болка. На болка е ослободено од страна на антациди, антихолинергични, термички третмани на oblast.Chasto епигастрична дуоденален чир придружени krovotechenie.Pri локализација на чир во стомакот гастрична киселост normalnaili малку намалена, дуоденален чир - povyshena.Nalichie отпорни на туберкулоза и други prirodaizyazvleniya).

Х-зраци испитување во повеќето случаи (60-80%) откри ограничен wicking бариум суспензија јамка за slizistoyobolochki -yazvennaya лажат. чир на желудникот обично локализиран кривина по малку, во дуоденумот - во сијалицата. Redkovstrechayutsya и тешко да се дијагностицира чирови пилорна vnelukovichnyeyazvy дуоденумот.

Најсигурен метод на дијагнозата е gastroduodenoscopy што овозможува да се открие чир, се утврди неговиот карактер, да земе биопсија (гастрични улкуси).

Диференцијална дијагноза вклучува симптоматски yazvamizheludka, улцериран тумор (вклучувајќи го и основното yazvennymrakom) амилоидоза. Карактеристика е болка ликот yazvennoybolezni (гладни, по оброк во opredelennyysrok, ноќта), со долга историја на periodicheskimiobostreniyami болеста во пролет и есен, во присуство на хлороводородна vodorodnoykisloty во желудникот сок под истрага.

Обично за долг период со егзацербации во пролет и есен периоди под неповолни

фактори (стрес, исхрана грешки, прием krepkihalkogolnyh пијалоци и сл.).

компликации: крварење,перфорација, пенетрација, деформација и стенози, дегенерација рак yazvyv (види. хируршки болести), вегетативна-васкуларни дистонија, спастичен дискинезија на жолчното ќесе, хроничен холециститис, стеатоза, реактивна панкреатит.

Релативно поволна прогноза, освен во случаи кога постојат компликации. Вработување спаси odnakone прикажува сите активности поврзани со неправилни оброци, голем емоционален и физички преоптоварување.

Третманот се врши во периодот од акутна болница. Во првиот 2-3ned одмор во кревет, а потоа се вардат. Храна и фракционо делови (4-6 пати на ден), комплетна исхрана, урамнотежен, хемиски механички нежни (№ 1а, 1б, тогаш № 1). Доделете антацид (Almagelum, магнезиум оксид, калциум карбонат, итн), обвивна, astringents (бизмут основните нитрат, 0.06% раствор на нитрат сено-бањата et al.) Лекови или емоционален стрес ganglioblokatory.Dlya отстранување користење на други седативи лекови Broman лековисмирување.

Доделете витамини (U, A, група Б) methandrostenolone (0.01 g) methyluracil (0,5-1 g)pentoksil (0.25 g),биогени стимулатори (Измислици, Алое et al.), Постапувајќи метаболички и сепаративот процеси. Широко се користи Физиотерапија (дијатермија, UHF терапија, кал и парафин ozokeritovyeapplikatsii).

Спа третман се препорачува врши само во stadiistoykoy ремисија (Zheleznovodsk, Borjomi, Yessentuki, Pyatigorsk, Morshyn стар Russ et al.).

Превенција: хигиенските норми на работа, живот и исхрана, апстиненција од пушење и консумирање на алкохол.

Пациентите треба да бидат под медицински надзор со aktivnymprovedeniem курсеви на анти-третман (пролет, есен) третман .Profilakticheskoe дури и без изразена егзацербација boleznidolzhno врши во текот на следните 3-5 години.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Терапија-чир на тенкото цревоТерапија-чир на тенкото црево
Терапија, болести на дигестивниот системТерапија, болести на дигестивниот систем
Лекување на чир 12 дуоденален улкус: етиологија и патогенезаЛекување на чир 12 дуоденален улкус: етиологија и патогенеза
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Синтеза на глукокортикоиди и промените на гастрична мукозаСинтеза на глукокортикоиди и промените на гастрична мукоза
Терапија, болести на дигестивниот системТерапија, болести на дигестивниот систем
Чир крварење дуоденален чир третманЧир крварење дуоденален чир третман
Формирање Физиологија на пептичен улкус. Методи за лекување на чирФормирање Физиологија на пептичен улкус. Методи за лекување на чир
Синдром Zollingera- Елисон и пептичен улцер, дуоденален чир [гастроентеритис или (duodeno)…Синдром Zollingera- Елисон и пептичен улцер, дуоденален чир [гастроентеритис или (duodeno)…
» » » Терапија, чир на желудникот и дуоденален улкус