ma.GurusHealth.ru

Хирургија панкреатит

URL

Панкреатитис - тешка болест која се карактеризира vospalitelnymporazheniem панкреасот и околните масното ткиво.

Етиологија и патогенеза. Постојат акутен и хроничен панкреатит често pankreatit.Prichinami yavyalyutsya жолчни камења болест, злоупотреба на алкохол, како и уништување на нејзините бродови, infektsionnyezabolevaniya, траума, воспалителни процеси во стомачната празнина.
Појава на акутен панкреатит придонесе за алкохолизам, neratsionalnoepitanie првенствено прејадување. Промени во панкреасот zhelezypri акутен панкреатит изрази едем, гноење или omertveniemee ткиво. Степенот и сериозноста на панкреасот голема мера се утврди манифестации на болеста, по својот тек исход.

Клиничкиот тек. Акутен панкреатит се карактеризира burnymnachalom: остри болки во горниот абдомен, често opoyasyvayuschegoharaktera често се дадени во грбот, како и гадење, mnogokratnoyrvotoy не носат поедноставување, абдоминална дистензија. Imeyutpostoyanny болка или пароксизмална во природата и може да биде толку сериозно што може да доведе до колапс или шок!

Третман. Тоа се врши во болница, а понекогаш и во intensivnoyterapii одделот и реанимација. Назначени од: антибактериски препарати, ензимска активност за прикривање на панкреасот zhelezy.V кога се најде гноен фузија tkaniorgana или нејзината смрт, прибегнаа кон хирургија.

Прва помош. Во случај на силни болки girdling, која може да биде манифестација на акутен панкреатит, neobhodimosrochno се јавите на лекар, пациентот се стави во кревет, се стави ладна горниот дел на стомакот (мраз пакет).

Е многу почеста хроничен панкреатит. Prichinyego појава се исти како акутен. Исто така, акутна pankreatitpri ненавремено лекување може да потрае хроничен тек.

Клиничката слика. За време на егзацербација на хроничен pankreatitaboli локализиран во горниот дел на стомакот, но од левата страна, otdayutv назад, придружени со гадење, понекогаш и повраќање, немаат appetita.Isprazhneniya често се богати, понекогаш масна столица, потсетува glinu.Metodami дијагностика се лабораториски студии, во chastnostiopredelenie нивоа на панкреасните ензими, tsirkuliruyuschihv крв, и голем број на инструментални методи (ултразвучни, rentgenokontrastnyyi al.).

Во третманот на хроничниот панкреатит и егзацербација важно strogoesoblyudenie препорачува диететски режим, isklyuchayuschegozhirnye јадења, со намалена содржина на uglevodov- kolichestvobelkovyh производи во исто време се зголемува малку. Според pokazaniyamprimenyaetsya терапија - прием ензими.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Синдроми на акутен панкреатитСиндроми на акутен панкреатит
Анализи за акутен панкреатитАнализи за акутен панкреатит
Акутен и хроничен панкреатит кај кучиња: Симптоми, третманАкутен и хроничен панкреатит кај кучиња: Симптоми, третман
Терапија-заболување на панкреасотТерапија-заболување на панкреасот
Тежок акутен панкреатитТежок акутен панкреатит
ЕКГ панкреатитЕКГ панкреатит
Жалби панкреатитЖалби панкреатит
Панкреатитис код во МКБ 10Панкреатитис код во МКБ 10
Акутен панкреатит во дијабетесАкутен панкреатит во дијабетес
Етиологија, патогенеза, предизвикува на акутен панкреатит, од кои влошување?Етиологија, патогенеза, предизвикува на акутен панкреатит, од кои влошување?
» » » Хирургија панкреатит