ma.gurushealth.ru

Сексологија и сексуална патологија

коитус

URL

Сексуален однос (синоними: коитус, kongressus, коитус, копулација) - ова е само пар на човечки физиолошки акт. Поради istoricheskislozhivshihsya етичките и моралните стандарди на однесување тој protekaetv интимна атмосфера што го прави исклучително тешко
физиолошки студии.
Според Vasilchenko С. (1983), за нормално polovogoakta човек бара учество на следните функционални компоненти:
1) активности невро-поврзани и длабоко strukturmozga целиот систем на ендокрините жлезди. Таа им нуди на сила и polovogovlecheniya соодветна ексцитабилност на нервниот систем, регулирање на сексуални активности;
2) ментална, ја одредува насоката на сексуалната желба ioblegchayuschey офанзива ерекција пред почетокот на сексуален однос;
3) еректилна, анатомски и физиолошки супстрат кој yavlyayutsyaspinalnye центри ерекција член Ирод обезбедување на механички glavnymobrazom страна однос;
4) обезбедување на ejaculatory чин ејакулација.
За жените, се карактеризира со присуство на само три компоненти: неврохормоналниот, психолошки и genitosegmentarnoy. Сите овие компоненти posledovatelnovovlekayutsya во процесот на ексцитација. ТЕ Agarkova (1986) vydelyaetsleduyuschie 5 последователни фази на циклусот копулаторни со жени: психолошки, што ги опфаќа времето од свеста zhenschinoyzhelaniya блиску до донесување на одлука за неговата osuschestvlenii- допир, се карактеризира со процесот на прилагодувањето на квалитетот vospriyatiyas зголемена чувствителност на ерогените зони и појавата на потребите на нивните специфични стимулација - секреторни назначен poyavleniemlyubrikatsii, односно за подмачкување, навлажнувачки вагиналната мукоза-orgasticheskuyu- остаток, во .. времето во кое се јавува postepennyyspad возбудувањето и регресија на генитален промени.
За време на сексот може да разликува емисии - muzhskogopolovogo член вовед во вагината;
период од недоразбирања (движење на пенисот во вагината) е периодот на ејакулацијата и оргазмот.

Однос обично му претходи подготвителен период (periodvzaimnyh фаќање). Од гледна точка на динамиката на сексуалната возбуда W.Masters, В. Џон-син (1966) изолирани фаза на возбудување, плато фаза, фаза оргазам, обратна фаза на развој. Овие фази се формира polovoytsikl. Последново може да се случи и за време на сексот и beznego, како што се загадувања или мастурбација.
Во фазата на сексуалната возбуда кај мажите помалку од една минута otnachala сексуална стимулација го зголемува протокот на крв во половите органи потешко лет поради стеснувањето на вените. Vrezultate пенисот почнува да се зголеми брзо во обем (околу 3 пати), станува тешко и издолжени од 7-8 см. Vmestes па тој го менува својот став се издига по име ѕидот zhivota.Otsyuda "ерекција" (Од Лас. Erigere-лифт) .Кога ерекција, машки soversheniyupolovogo станува способен да реагира, односно. Е. Воведувањето на земјите во вагината. Со nastupleniemerektsii желба да се ослободи, да се ослободи од сексуална napryazhennosti.Esli нервни завршетоци на пенисот во времето podvergayutsyaritmichnomu триење на ѕидот на вагината, подобрена ерекција, polovoevozbuzhdenie зголемува. Зголемување на дишењето, палпитации, poyavlyaetsyagiperemiya лице. Ако pristanovit во времето на движење, vozbuzhdenienachnet oslabevat- постепено се прошири вени гениталиите ќе се зголеми протокот на крв. Пенисот станува помека, намалување на obeme.Esli движење за да се обнови, повторно ерекција посилна. Така, еден човек, а потоа направи пауза, а потоа продолжување на движење за време polovogoakta малку може да го продолжам, да се одложи, но само до opredelennogovremeni: одеднаш доаѓа момент кога веќе не може да kontrolirovatvozbuzhdenie сега со неговата волја не зависи од ништо и neuderzhimonastupaet ејакулација .
Жените во фаза на возбудување, исто така, се зголемува протокот на крв во polovymorganam. Во овој поглед, мали усни се зголемува во B2-3 пати и ги боја со зголемување на сексуалната возбуда perehoditiz бледо розова до светло црвена или темно црвена. На 50% zhenschinuvelichivaetsya и клиторисот (понекогаш 2 пати), станува се повеќе plotnym.Cherez 10-30 секунди од почетокот на сексуалната возбуда zhenschinystanovitsya влажни гениталиите, вагината опфатени лубрикант oblegchayuscheyskolzhenie пенисот (подмачкување). oeta netolko за подмачкување формира `гол слуз мали и големи вестибуларниот жлезди, но и поради vpotevaniya течност од венски садови okruzhayuschihstenki vlagalischa.V нормално кај жени со ѕидови остатокот vlagalischapochti цврсто подпора едни со други, оставајќи само мал фаза schel.V сексуалната возбуда две внатрешни третина од вагината udlinyayutsyai прошири. Вратот и телото на матката се влечат неколку inazad. Дијаметарот на вагината во близина на грлото на матката се зголемува srednems 2 до 5,75-6,25 см, создавање на приклучница за сперма. Vlagalischauvelichivaetsya должина од 2-3 см. Во тоа време, како резултат на промените во razmerovvlagalischa мажите и жените се често впечаток chtomuzhskoy пенисот "изгубив" во вагината.
Понатаму, под влијание на недоразбирањата предизвикува иритација ритмичка nervnyhokonchany организира во гениталните органи, и тоа се случува повеќе summatsiyarazdrazhenii зголемува сексуалната возбуда. Dostignuvdovolno високо ниво, што се одржува на ова ниво во време techenienekotorogo "(Плато фаза). Во оваа фаза доаѓа prisposoblenievlagalischa на големината на машкиот полов орган. Партнери nachinayuthorosho чувствуваат едни со други. Во надворешната третина на вагината voznikaetvyrazhennaya место конгестивна хиперемија. Надворешната третина на вагината, вклучувајќи vestibuli на bulbus, полни со крв, и венски zametnonabuhaet, предизвикувајќи локално стеснување на вагината 50% фаза на мерење comparisonwith побудување, односно. Е. надворешната третина на вагината stanovitsyasravnitelno тесен цевка прифаќање на пенисот -obrazuetsyaorgasticheskaya манжетни. Поради ова истекување spermyiz тешко вагината, а се предвидени посилна еротски stimulyatsiyanervnyh завршетоци во надворешната третина на вагината и се зголеми во razmerahmalyh усни. Клиторисот се повлекоа од својата нормална navisayuschegopolozheniya. Шефот на клиторисот, што е во unexcited државни акти, е вовлечен во под заштитната пати, така што дури и искусен човек губи почит vseksualnom прирачник контакт со телото (во овој случај, се препорачува да се продолжи да се стимулира јавната површина).
фаза на платото има зголемување на обемот на градите и "ерекција"тоа брадавица издолжување до cm дијаметар 1 и зголемување на 0,25-0,5 sm.U 75% од жените имаат црвенило на кожата, се протега од epigastralnoyoblasti на градите и лицето. Зголемува тонот на напречно-пругастите мускули се појави повторувачки мускулни контракции inogdaproizvolnye спазматичен контракција на мускулите на рацете или нозете. Rezkouchaschayutsya дишењето, пулсот, крвниот притисок се зголемува. Dalneysheenarastanie сексуална стимулација води до оргазам. Proizvolnoenapryazhenie напречно-пругастите мускули на стомакот и задникот се придонесува почетокот (сл. 1).
Врз физиолошките промени што се случуваат за време на оргазмот, ние ostanavlivalisvyshe. Еве ние се спомене само дека максимално зголемување arterialnogodavleniya, отежнато дишење и отчукувањата на срцето се случи за време vremyaorgazma - појава ритмичка мускулни контракции imatki вагината (вагинален интервали склучување на договор со 0,8 да започне momentorgazma, матката преку-2-4 од самиот почеток).
Човекот има оргазам е тесно поврзана со ејакулација. Оргазам почнува од ритмички контракции на vas, на ejaculatory канал на семенските везикули. Овие намалувања се искусни човек како sladostrastnyeoschuscheniya, а во исто време како и чувство на неизбежноста на ејакулација, чувство на претстојната оргазам, го спречи тоа веќе nevozmozhno.Sokrascheniya трае 2-3 секунди. Во тоа време, на семената течност postupaetv на простатата уретрата. Оргазмот го достигнува својот epogeya, kogdaeyakulyat со сила, под голем притисок отсечен vybrasyvaetsyapod влијание на ритмички контракции bulbospongiosus-пештера мускулите на перинеумот, мускулите на мочниот канал, простата во inaruzhu уретрата. Обично постои само 2-3 интензивна намалување myshtss интервал од 0,8 секунди, по што еротски стимули, ласиците, prikosnoveniyak гениталиите не го предизвика сексуална возбуда. Не udaetsyavyzvat и неговата волја. Повторено ерекција се јавува обично cherez20-40 мин, а кај некои мажи многу подоцна (понекогаш sleduyuschiyden). ;
Жената по оргазам постепено umenshaetsyakrovenapolnenie гениталиите. Овој процес се одвива во neskolkodlitelnee неа од мажите - обично 10-20 минути. Ако оргазам не дојде, а потоа detumescence случува често само 30-60 минути.
По оргазмот, некои жени со шип, еден tipomorgazma се сексуално не се возбудени. Тие voznikaetrefrakterny период, кој може да трае долго време, inogdaryad часови, денови или подолго. Жените кои се способни да се повтори оргазми, огноотпорни период може да биде многу, краток minutaili малку подолго. Жените povtornymorgazmam способен за повеќе, често по оргазам ако коитус продолжува да остане во состојба на побудување на ниво на плато фаза и во etoyfaze нив повторно и повторно, во неколку наврати се случи оргазми, каде kazhdyyraz побудување паѓа само на ниво на фазата на плато.
враќање на феноменот не мора да се случи само по orgazmaili ејакулација. Тие може да започне во било која фаза на сексуалниот чин Priego ненадејно сопирање во случај на било на pomehdlya нормално својот тек.
По почетокот на оргазам кај жените метеж во надворешниот tretivlagalischa се намалува многу брзо, така што надворешната третина од prekraschaetsyasuzhenie спречување на истекување на сперма. Eslimuzhchina по ејакулација продолжува да се направи недоразбирања, на kazhdayaiz нив придонесува за истекување на семе. Ако жената има оргазам unaccrued, обратен процес на стеснување на вагината (orgasticheskayamanzhetka) има 20-30 минути, со што се зголемува веројатноста за оплодување.
Целта знаци на оргазам кај жените се ritmichnyesokrascheniya надворешната третина на вагината (често незабележим мажи) .u некои жени во моментот на оргазмот, брадавици се толку намалени дека кожата околу нив станува збрчкана, значајни telesnyypriznak исто така може да укажуваат на појава на оргазам.
Циклусот на сексуалната возбуда, оргазам крај, ние nazyvatzavershennym. само nebolshoepolovoe побудување, без да предизвика вагиналните ѕидови кратенки оргазам може да се случи кога нецелосен јамка. Во овие случаи, жените велат дека сексуалната интимност е рамнодушен или пријатно, но не предизвика никаква живописни сензации. Nekotoryezhenschiny имаат длабоко чувство на задоволство, дури и во etihsluchayah. Но, ако за време на сексуален однос со жена појави vysokayastepen сексуалната возбуда и празнење не се случи, или поради сексуалниот чин премногу брзо заврши или поради dannoyzhenschiny не предизвикуваат празнење, постои државна frustatsii.Eto болна напнатост со чувство на незадоволство понекогаш афективно испади, солзи isteroformnym povedeniem.Po крајот однос на протокот на крв во гениталиите mozhetderzhatsya до еден час, постои чувство на тежина во стомакот, долниот дел на грбот bolv. Дел од долгата стагнација на циркулацијата на крвта и лимфата во карличната organahmogut може да придонесе за нив nespetsificheskihvospalitelnyh процеси, болна менструација, и poyavleniyubeley.
Сексуален однос се јавува кај многу жени како кулминација momentv комплексни меѓучовечки односи со маж, како физичка andspiritual спои со него. Тие се чувствуваат навредени ако muzhchinasrazu по сексуален однос е веќе не се обрне внимание на нив, свртува и оди на спиење. Жените обично треба zavershayuschihlaskah, манифестацијата на нежност, внимание, благодарност и само togdachuvstvuyut се задоволни.
Сексуална активност на мажите и жените се подложни на znachitelnymvozrastnym и индивидуални варијации. Значи, според А. Кинси, chastotapolovyh акти мажи до 30 години во просек 3,2 пати неделно, по 30 години - 2,2 и 60 години - 0,8 пати. Меѓу 60-letnihmuzhchin 96% се способни за сексуален однос. Сексуалниот живот на жената opredelyaetsyavo прилично машки сексуална активност. Жените, објавен zamuzhv на возраст од 16-20 години, зачестеноста на сексуалните односи во почетокот supruzhestvasostavlyala просек од 2,8 пати во последните 30 години - 2,2 во последните 40 години - 1,5 години B50 - 1 и 60 - 0 6 пати неделно. Ден или почесто zhilipolovoy живот во 16-20 години - 14% во последните 30 години - 5% во последните 40 години - 3% zamuzhnihzhenschin- исполнат парови кои се 40 години и извршат сексуално aktypo 4 пати на ден. Според Vasilchenko С. (1977), polovyhaktov фреквенција во 20-40 години е кај мажите 3-4 пати, 50 - 2 пати B60 години - еднаш во 70 - најмалку еднаш
недела.
Според нашите податоци, на возраст меѓу 30 и 40 години, повеќето supruzheskihpar изврши чин на 3-4 неделно. Ако еден млад човек е способен да zhitpolovoy живот еднаш неделно, па дури и почесто, ние веруваме дека unego нормална сексуална способност. Многу млади семејство paryinogda пракса повтори сексуални акти, во првите месеци brakaimeyut секс скоро секој ден, во текот на следните 2-3 месеци -3-4 пати неделно, во следните години - 2-3 пати неделно или neskolkorezhe, по 60 години - 1 -2 пати во 2 недели.
Ние веруваме дека ако сексуален живот не предизвика долгорочни замор слабост, незадоволство, ако во текот ostayutsyabodrymi на целодневната луѓе, забава, очигледно, тие не дозволуваат сексуални izlishestv.Optimalnoy редовен сексуален живот соодветните individualnymvozmozhnostyam. Несакани прекумерно одлагање сексуален однос, како што тоа може да доведе до развој на стагнација во карлицата за да се олесни појавата на сексуална дисфункција.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ejaculatory нарушувања компонента копулаторни циклус инхерентно повеќе веројатност да имаат…Ejaculatory нарушувања компонента копулаторни циклус инхерентно повеќе веројатност да имаат…
Сексологија и сексуална патологијаСексологија и сексуална патологија
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Сексологија и сексуална патологијаСексологија и сексуална патологија
Сексологија и сексуална патологијаСексологија и сексуална патологија
Нарушувања erektsionnoi компонента copulative циклус поретки нарушувања и други компоненти се…Нарушувања erektsionnoi компонента copulative циклус поретки нарушувања и други компоненти се…
Сексологија и сексуална патологија социолошки психологија.Сексологија и сексуална патологија социолошки психологија.
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Низок тестостерон, како и здравјето на мажитеНизок тестостерон, како и здравјето на мажите
» » » Сексологија и сексуална патологија