ma.gurushealth.ru

Сексологија и сексуална патологија

ерогени зони

URL

Сексуалната возбуда се јавува не само под влијание на хормони, noi додир многу чувствителни во однос на ова uchastkamtela-ерогени зони (од Ерос љубов грчки., Страст). Според авторите mneniyunekotoryh [Диез К., Хесе ПГ, 1974- Obgartel Л., 1974], во овие области, во прилог на конвенционалните тактилни, термо и bolevyhretseptorov, се уште има специфични рецептори на сексуалната чувствителност, т.н. генитални крвни зрнца (Corpuscula нервоза terminalisgenitalia), реакција притисок. Можно е дека со своите topografieysvyazano локацијата на ерогените зони. човек повеќето vozbudimagolovka пенисот и скротумот помалку возбудени. Сексуална член поместување возбуда voznikaettakzhe и кожата на притисок на својот корен. Во zhenschinyosnovnymi ерогени зони се смета за клиторисот, малите усни на вагината. Покрај тоа, тие може да опфаќаат градите, усните и устата, вратот, внатрешната површина на кожата ur колковите. n. специфично тело на женската сексуална yavlyaetsyaklitor чувствителност. само неговата физиолошка улога на индукција chuvstvasladostrastiya.
Клиторисот е директно под срамни влакна во горниот агол polovoyscheli главата во форма на мала конусна Оток vystupaetv горен агол сексуална пресече Многу жени клиторисот за време osmotretrudno препознатливи, палпација се утврди само како мека uplotnenievelichinoy просо жито, или како мека папила. Кога сексуална vozbuzhdeniizhenschiny зборува јасно, станува густа и лесно palpiruetsya.Golovka тој се приближи до влезот на вагината. Клиторисот е покриена dvoynoyskladochkoy тенка кожа, густината на која понекогаш може да биде prichinoyponizheniya чувствителност. Димензии клиторисот koleblyutsyav значително во зависност од степенот на полнење на крвта и може да достигне 3см сам. клиторисот главата дијаметар H-10 mm. Зголемување razmerovklitora види со масивни лекување на машки полови хормони, како и хиперфункција на надбубрежната жлезда, хермафродитизам, konstitutsionalnomvirilizme. Очигледно, не постои корелација помеѓу големината на клиторисот и eroticheskoyreaktsiey жените во иритација неговата. Клиторис, особено нејзината глава, е исклучително богат е опремен со нервни завршетоци (3-4 пати повеќе изобилство од главата на пенисот).
Филогенетски клиторисот првиот обликуван во влекачи (крокодили, желки).
Во древниот Египет, тоа беше обичај (до ден денес тој sohranilsyav некои јужни земји) за извршување на обрежување на клиторисот кај девојчињата (главата), а понекогаш и во исто време намалување на малите усни. Identichnoyoperatsii себе и следбеници Skoptsy секта изложуваат.
Хируршко отстранување на клиторисот врши на zlokachestvennyhopuholyah оваа област. Постојат податоци кои имаат operirovannyhzhenschin иритација на јавната површина или постоперативни лузни е малку веројатно случаи причини оргазам речиси исто толку брзо како што на не-управувана.

Еротски реактивност (специфична чувствителност) klitoravysokoizbiratelna: некои жените реагираат еротски ritmichnoedavlenie врши на целата површина на клиторисот, други medlennyeshtrihovye само клиторичен стимулација на телото, на брзиот treti- силна ritmichnoedavlenie на телото или главата на клиторисот со што пие до iliprizhatiem до срамната коска. Некои жени бараат chastayasmena сајт стимулација - неколку десетици секунди stanovitsyanevozbudimym дел клиторисот, но vysokovozbudimym-близина. Umnogih жените клиторичен стимулација предизвикува еротски реакција lishv ако е проследен и со општата наклонетост, која се зголеми polovuyuvozbudimost. Мали усни против еротската реактивност zametnoustupayut клиторисот и освен тоа, не покажуваат такви високи lokalnoyizbiratelnosti.
Еротски вагината реактивност предмет на значителни individualnymvariatsiyam. Повеќето жени се многу чувствителни влез и naruzhnayatret вагината. Овие закрпи се одговори на притисокот и иритација kasatelnyeritmichnye вообичаено се среќаваат кога недоразбирања. Покрај тоа, 24% од жените силен еротски реакција glubokomritmichnom случува кога притисокот на задниот вагинален fornix. Повеќето zhenschinperednyaya ѕид на вагината е повеќе чувствителни на стимулација, chemzadnyaya- се случи, иако ретко, жена, остро реагираат naglubokoe ритмичка притисок на задниот ѕид на вагината и myshtsypromezhnosti.
Се покажа дека за некои жени е vysokovozbudimoy opredelennayazona вагината (наречен вашата област S). За негова стимулација trebuetsyaglubokoe ритмичка притисок на предниот ѕид на надворешниот chetvertivlagalischa и лежи зад неа и со притискање врз ткивото на вагината kvnutrenney ѕидот на пубичната коска (нормален притисок на вагината perednyuyustenku случуваат кога недоразбирања, во овие случаи слабите okazyvaetlish еротски ефект). За значењето на овој erogennoyzony станица кога станува збор за причините за аноргазмија.
Матката fibroids, неразвиеноста на него, како и за хируршко отстранување на obychnone влијаат сексуални чувства на жените. Грлото на матката malochuvstvitelnak допир и притисок. Допирање на млечните жлезди lishu 50% од жените може да предизвика сексуална возбуда при што nekotoryhdazhe да доведе до појава на оргазам. Постојат individualnyevarianty локализација ерогени зони. Така, во еден од нашите polovoevozbuzhdenie пациентот предизвикани на допир на прстите, а другата до mochkamushnyh школка и кожата околу косата, во третиот - да oblastikresttsa кожата, во четврта перинеална и анален област, и така натаму ..
Од нас се бараше една млада жена, TS, 30 години, се жалат на чувство neobychnyepolovye. Ерогена зона таа е diametrom4-5 см дел на внатрешната страна на десното колено. Притисок на оваа област предизвикува силна сексуална возбуда и во 20-30s, на оргазам. Понекогаш повторно оргазми по ред 3-4. Priorgazme еротски чувства започне во десното колено, а потоа се прошири нагоре на vlagalishe. Оргазам се случува esliTs се активно ќе кликне на внатрешната површина на коленото или davlenievoznikaet надвор. Т е тоа пасивна (мускулите се опуштени). Levoekoleno ерогена зона не е! (Ts десната рака). Во однос на еротски stimulyatsiivlagalische во unresponsiveness, клиторис - слабо reaktiven.Pri однос без оглед на нејзиното времетраење во voznikaetlish оргазам ако притисокот е имал на pravogokolena ерогена зона. Лажичка во брак 4 години, детето е 3 месеци. Од природата на мирен, избалансиран. Добри односи со нејзиниот сопруг.
Еротски чувства во коленото прв пат се појави во doshkolnomvozraste кога девојките одигра во играта "Контрола врз топката"колена и ја стегна на топката. На возраст од 16 случајно притисокот на внатрешната површина на десното колено (колено застана на стол) предизвика оргазам е било еротски ситуација.
Според нашите податоци, постојат здрави жени кои orgazmvoznikaet само на напон од хип мускулите и карличните-miokompressionnyyorgazm [Svyadosch AM 1974]. Некои од нив имаат вагината и klitorv еротски однос nonreactive, и длабоко притисок naokruzhayuschie ткиво од вагината не предизвикува еротски чувства.
Во повеќето случаи, ерогени зони тактилни стимулација vyzyvaetpolovoe возбуда само ако psihoeroticheskoy nastroennosti.Prikosnovenie да ерогени зони сакани и несакани лице vyzyvaetdaleko нема истиот ефект. Сепак, постојат жени кои оргазам sposobnyeispytyvat под интензивна стимулација на ерогените зони dazhev ако во времето на сексуалната поблиску тие требаше да nemunastroeny негативни. Како што покажавме со rassmotreniiyavleny мастурбација, случајно стимулација на ерогените зони може vyzvatu дете силна сексуална возбуда до оргазам, hotyapredvaritelnaya psihoeroticheskaya расположение беше отсутен.
Видови на сексуално ексцитабилност на жените, во зависност од одредени зони topografiierogennyh нивните гениталии досега речиси и да нема izucheny.Po нашите податоци, анкетирани 100 мажените жени во 53 okazalasvyrazhennaya еротски одговор на стимулација на клиторисот како области imalyh устата и вагината. Во овој случај повеќе возбудени yavlyalasoblast клиторисот (клиторисот, вагината ексцитабилност), други-вагината (вагинален-klitoricheskaya ексцитабилност). Во 26 жени имале vysokayaeroticheskaya клиторисот реактивност на ниски или дури и sovershennootsutstvovavshey еротски вагината реактивност (klitoricheskiytip ексцитабилност). Во 12 жени, напротив, pochtiisklyuchitelno ерогена зона е вагината, додека клиторисот беше nechuvstvitelenili речиси бесчувствителни на сексуална стимулација (вагинален тип на ексцитабилност) .u жени 9 еротски реакција беше отсутен со kakklitora стимулација и малите усни и вагината, иако тактилни chuvstvitelnostbyla зачувани (unresponsiveness видот на ексцитабилност). Така obnaruzhilischetyre основни видови на женската сексуална возбудливост: II генерализирана (клиторисот вагинален или вагинален-klitorichesky), II-klitorichesky, III-вагинален, IV-unresponsiveness. За време на сексуалната активност vozmozhenperehod од klitoricheskogo до генерализирана вид на сексуална возбудливост, како и елиминирање на unresponsiveness.
Малку истражуваше интеракција на ерогените зони. Според нашите податоци, повеќето жени имаат неколку истовремени стимулација erogennyhzon води кон збир на сексуалната возбуда. Ова е особено otnositsyak жени со генерализирани вид на сексуална возбудливост. Odnakou некои жени, стимулација води зона потиснува vozbudimostdrugih зони. На пример, кога вагинална стимулација престанува да биде eroticheskichuvstvitelna клиторисот регионот, и обратно.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Формирање на надворешните женски гениталии. Аномалии на гениталните органиФормирање на надворешните женски гениталии. Аномалии на гениталните органи
Сексологија и сексуална патологијаСексологија и сексуална патологија
Сексологија и сексуална патологијаСексологија и сексуална патологија
Мастурбацијата (мастурбација) -surrogatnaya формираат сексуално задоволство со стимулација на…Мастурбацијата (мастурбација) -surrogatnaya формираат сексуално задоволство со стимулација на…
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Сексологија и сексуална патологијаСексологија и сексуална патологија
Нарушување на сексуалната возбуда кај женитеНарушување на сексуалната возбуда кај жените
Сексологија и сексуална патологијаСексологија и сексуална патологија
Нарушувања erektsionnoi компонента copulative циклус поретки нарушувања и други компоненти се…Нарушувања erektsionnoi компонента copulative циклус поретки нарушувања и други компоненти се…
Сексологија и сексуална патологијаСексологија и сексуална патологија
» » » Сексологија и сексуална патологија