ma.gurushealth.ru

Офталмологија-lekrolin во третманот на хронична алергиски конјуктивитис

Xronicheskieallergicheskie конјунктивитис се меѓу rasprostranennyhzabolevany. Се верува дека алергиски конјунктивитис porazhayutprimerno 15% од населението. [9] Како proyavleniemallergicheskoy клиничка болест, тие ги одразуваат широк пациенти географски дофат allergozov.Kolichestvo со алергии во западните земји srednem20% од населението во некои региони - до 40-50% [8]. Во исто време, на пример поленска треска, можеме да бидеме сигурни дека меѓу bolnyhs потврди преосетливост на полен алергени, 91,2% имале окуларна лезии [2]. Во третманот на хронична allergicheskihkonyunktivitov најмногу ветува треба да содржи lekarstvennyesredstva кои го инхибираат дегранулација на мастоцитите [2, 3]. Во овој gruppetsentralnoe важно е хромогликат, вклучувајќи - kaplilekrolin око [1, 2, 3] и неодамна одобрен за употреба на очите kaplilekrolin без конзерванси [6], иако предностите на второто, vpervyeotmetili во 1994 година. [5]

Така, во офталмолошките пракса во Русија vpervyepostupili капки за очи индустриското производство без конзерванс (lekrolin во цевка-droppers без конзерванс). Ова е прв пат дека може да се применува ефективно антиалергично preparatbez страв од несакани ефекти во конзерванс окото. Со trebovaniyamFarmakopei индустриското производство на капки за очи во standartnyhemkostyah 3,5-5,0-10,0 мл подразбира вклучување на конзерванс, обезбедување на анти-инфективна окуларна kapelkak безбедност за време на продолжената складирање, и кога се отвори употреба flakonom.V како капки за очи конзерванси во светот ispolzuyutbenzalkony хлорид, nitromersol, thimerosol, а во Русија nipagin, борна киселина, и други. Сепак некој од конзерванси може statprichinoy алергиска реакција на ткивото на окото. Во монографијата "Allergicheskiezabolevaniya око", која беше објавена во 1983 година [2], дрога allergiyuglaz ние се стави на прво место, затоа што својот удел prihoditsyanaibolshee број на повици за око алергии (30,4%). Во следните години, не само што ја потврди високата rasprostranennostlekarstvennoy алергии, но исто така е можно да се идентификуваат на алергија на lekarstvennyypreparat и капки конзерванс око. Долго okulistypodmetili лекари дека одредени набљудување на пациентите, додека primenyayuschieodin ист лек, на пример, пилокарпин капки за очи склопот pokupatne индустриското производство, и го направија vapteke пилокарпин капки, иако тие беа помалку погодни во употреба (tk. Побара пипета нега ). Според пациенти, овие kapliluchshe толерира. Кожните тестови што ќе стави пациентите skhronicheskimi алергиски конјунктивитис, потврди faktpolozhitelnoy тест алергија на капки за очи soderzhaschiekonservant, а во исто време, негативен тест за lekrolin bezkonservanta. Овие студии се потребни дополнителни забелешки.

Групата антиалергично агенти кои делуваат на printsiputormozheniya мастоцитите дегранулација. Тоа се однесува alomid (lodoxamide) има некои разлики во механизмот на дејствување. Поретко се користи кога hronicheskihallergicheskih конјуктивитис glaznyekapli антихистаминици (spersallerg, allergoftal) што ја изрекол и брзо но краткорочен ефект.

Хронична алергиски конјуктивитис

Од основањето во нашата земја врз основа на МНР bolezneyim око. Хелмхолц прв окуларна алергија кабинет (rukov.- проф. Maychuk YF) има акумулирано огромно искуство во око allergozam.Uzhe првите години забележавме голем број bolnyhs хроничен алергиски конјуктивитис, sravnitelnonedavno распределени во посебна група меѓу клинички форми glaznyhallergozov [ 3]. Типично, пациентите се жалат на печење во очите, oschuschenieprisutstviya туѓо тело под клепките, благ исцедок, чешање периодични век. А карактеристика - mnogochislennyenastoychivye поплаки на пациентите не непријатност assotsiiruyutsyanapryamuyu со клинички манифестации што го предизвикува nedoumenievrachey и тешко да се дијагностицира. На преглед откри legkayagiperemiya конјуктивата, понекогаш мало мукозните празнење, светлина капак Оток (сл. 1). Хронична алергиски konyunktivitchasche забележан кај граѓаните (75%), често влијае на жените (60%) пациенти третирани главно во зима, kogdabolshuyu од времето во домот, но може да егзацербација byti пролет (сл. 2). Често во комбинација со конјунктивитис bronhialnoyastmoy, атопија со алергии во семејството.

Сл. 1. Hronicheskiyallergichesky конјуктивитис со слаб симптоми, povyshennayachuvstvitelnost во куќата на прашина

Сл. 2. Hronicheskiyallergichesky pollinozny конјунктивитис melkososochkovoy gipertrofieykonyunktivy горниот очен капак

Главната причински фактори кои предизвикуваат хронични allergicheskiykonyunktivit:

• лекови (самиот sredstvoili конзерванс содржани во него дрога);

• полен;

• куќна прашина;

• индустриското загадување;

• козметика и парфеми,

• домаќинство хемикалии;

• првут и животински влакна, пердуви, долу;

• прехранбени производи;

• контактни леќи (и решенија за нивно лекување);

• Фактори ладна алергија.

Во дијагнозата на најважните е внимателно собрани allergologicheskiyanamnez, која треба да ја одразуваат: податоци за наследни карактеристики на курсот allergicheskoyotyagoschennosti- zabolevaniya- sovokupnostvozdeystvy сите може да предизвика алергиска reaktsiyu- периодичноста sezonnost- присуство на алергиски реакции, во прилог на око. Vazhnoediagnosticheskoe важна природно се јавува или spetsialnoprovodimaya Eliminatsionnye и примерок на експозиција. Прво zaklyuchaetsyav "исклучување" најверојатниот алерген, втората - во povtornomvozdeystvii ги stihanii со клинички манифестации. Таквите nablyudeniyapozvolyayut вредни податоци за идентификување на алергија на лекови, но се од особена вредност и алергии на храна. Според nashimnablyudeniyam внимателно собираат историја им овозможува правилен predpolozhitallergiziruyuschy агент е повеќе од 70% од пациентите [2]. Кожни allergologicheskieproby во офталмолошките практиката на повеќето достапни, помалку болни, а во исто време доволно сигурен. Provokatsionnyeallergicheskie примерок: на конјуктивата, носот podyazychnayaprimenyayutsya и само во исклучителни случаи и бара големо внимание. [2]

lekrolin. Капки за очи содржат kachestvelekarstvennogo значи 2% раствор на натриум хромогликат. Konservantomyavlyaetsya бензалкониум хлорид. 5 ml шишенце. Медицинската употреба на натриум praktikekromoglikat од 1968 година, но механизмот на своите deystviyanelzya признае целосно отворен. Се верува дека кога mestnomprimenenii натриум хромогликат инхибира IgE-зависни allergicheskiereaktsii со спречување на ослободувањето на хистамин од мастоцитите и drugihmediatorov.

Во субакутен хронична алергиски конјуктивитис, blepharitis, на пролетната хрема lekrolin tuchnyhkletok спречува дегранулација, стабилизирање на мембраната и на тој начин го спречува vyhodgistamina и други медијатори на алергиска реакција. Во меѓувреме samympreduprezhdaetsya развој на такви вознемирувачки клинички proyavleniyallergii како иритација на очите и оток. Во согласност со mehanizmomprotivoallergicheskogo акција lekrolina razvivaetsyapostepenno клинички ефект, но нејзиното времетраење е подолго од кога primeneniiantigistaminnyh капки за очи. Првиот клинички набљудувања направени во центарот на Москва на Институтот за истражување на алергиски ги glaznyhbolezney. Хелмхолц, беа објавени од страна на САД во 1994 година [5] и ги опфаќа употреба lekrolina во 50 пациенти со allergicheskimikonyunktivitami и кератоконјуктивит. Добри и одлични terapevticheskiyeffekt lekrolina беше забележано во 92% од алергиски konyunktivitahi 70% на keratokonyunktivitah. Во вториот случај (Сл. 3) се претпочита да е комплекс третман комбинирање апликација lekrolinas кортикостероид. Ефективноста на allergicheskihkonyunktivitov третман lekrolina е потврдено во Русија и други истражувачи [1, 6].

Видео: конјунктивитис, конјуктивитис третман

Сл. 3. Hronicheskiyvesenny хрема со хипертрофија на папилите на конјуктивата verhnegoveka

Lekrolin без конзерванс. Произведен во plastikovyhemkostyah содржи 0,3 ml од 2% натриум хромогликат. Ispolzuetsyadlya една апликација, капнување 2 пати на ден. Нашите klinicheskienablyudeniya (68 пациенти) ја покажа својата висока терапевтска ефикасност, сепак, како и другите кромогликат капки, но главната работа - horoshuyuperenosimost, толку подобро, според пациенти, претходно уживале glaznymikaplyami со конзерванси. Пакување во форма на цевка-dropper во употреба удобност: полесно да се носат вашиот готовиот доза preparata.Otsutstvie конзерванс елиминира токсични несакани или allergiziruyuscheedeystvie.

Lekrolin без конзерванси се користи во лекување на разни allergicheskihzabolevany око. Тоа е многу ефикасна во третманот на конјунктивитис hronicheskihallergicheskih каде што обично типичен stoykoerazdrazhenie конјуктивата и негативните реакции со instillyatsiilyubyh капки за очи. имаат забележано причинските фактори на хронична allergicheskihkonyunktivitov пациенти биле полен, domashnyayapyl, првут и миленичиња коса, козметика, ладно алергија.

На другата група се состои од пациенти кои страдаат од синдромот на suhogoglaza (Сл. 4). Со недостаток на било slezoobrazovaniya lekarstvennyepreparaty често предизвикуваат хроничен алергиски реакции. Primenenieu такви пациенти вештачка солза подготовките во врска со lekrolin (2 пати на ден) има позитивен терапевтски effektpochti во сите случаи.

Сл. 4. Suhoykeratokonyunktivit со знаци на кератитис и филаментозен allergicheskoyreaktsii

Кога пролетта хрема капки за очи lekrolin применува 3-4 пати на ден, а кога се изразува папиларни naznachaliglaznye понатамошни проширувања на 2 капки на дексаметазон пати на ден.

Lekrolin без конзерванс има добар терапевтски случаи effektv каде алергиска реакција на конјуктивата razvivaetsyapri носат контактни леќи. Доволно капнување на 1-2 пати на ден.

Lekrolin беше ефикасен во комплексот третман hronicheskihi субакутна заразни конјунктивитис и keratokonyunktivitov.Uzhe долго време беше забележано дека алергиска реакција игра vazhnuyurol во клиничката слика на многу болести infektsionnoyprirody очи: вирусот (аденовирус конјуктивитис) на, бактериски, хламидијална, габични, паразитски. Тоа ни овозможи да obosnovatvklyuchenie во комплексот терапија на инфективни болести glazprotivoallergicheskih средства во првата (1981), а подоцна (1996) и на локално ниво - кромогликат капки за очи. Во акутна изрази infektsionnyhkonyunktivitah склопот антихистаминик dropwise приори субакутна хроничен рецидивирачки - капки за очи, tormozyaschimdegranulyatsiyu мастоцитите. Треба да се земе во предвид individualnuyuneperenosimost лекови. Во секој случај, од редот на сите antiallergicheskihglaznyh капки lekrolin во цевка-droppers има preimuschestvoblagodarya отсуство во својот состав конзерванс. Lekrolin со uspehomispolzuetsya во третманот на малите деца.

Lekrolin во спречувањето на алергиски реакции.Главната карактеристика на lekrolina, како и други лекови кои имаат анти-алергиска ефекти преку инхибиција на мобилен degranulyatsiituchnyh - неговата способност да се спречи алергиски reaktsiyu.Esli претпоставува дека луѓето паѓаат во услови на ризик gdenevozmozhno се избегне контакт со фактори на алергии, која onchuvstvitelen (на пример, полен ), треба да започне zakapyvatlekrolin една капка 1-2 пати на ден барем 1-2 nedelido контакт. Тоа е важно да се намали и ако е можно да ги елиминираат kontaktys како причински фактори на ризик за алергии како куќна прашина, загадување на работното место, лебарки, миленичиња, suhoykorm риба, домаќинство хемикалии, козметика sredstva.Neobhodimo да се запамети дека пациенти со алергии, glaznyekapli и масти (особено антибиотици и антивирусни агенси) може да не само да предизвика алергиски конјуктивитис, но, исто така, во уртикарија форма obschuyureaktsiyu и дерматитис.

референци:

1. Егоров AE // клинички офталмологија. 2000 - № 2 - P.57.

Видео :. "Малите нешта на животот" конјуктивитис третман (2016/07/07)

2. Maychuk YF Алергиски болести на окото. M. - 1983. -223 C.

3. Maychuk YF // Руски medits. списание. - 1999 година - № 1 - S.20-22.

4. Maychuk YF // оптометрист. 2000 година № 11/12. - С. 11.

5. Maychuk YF, Yakushina LN // нови лекови. лекови. 1994.- број 11. - стр 3-5.

6. Polunin С., Макаров IA // хералд oftalmol. 1997 година №.- C.

7. RYAZANTSEV SV // Новости Otorhinolaryngological и loropatologii.1999. - № 2. стр 112-114.

8. KHaitov RM, Игнатиев GA, Sidorovich ИГ Immunologiya.M. - 2000 година - 430 С.

9. FriedlanderM.H. // Тековна окуларна терапија. Ед. F.T. Frannfelder, Рој F.H., Рандал Ј, W.B. Саундерс Comp. 2000 година - p. 323.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Аденовирусен кератоконјуктивитисАденовирусен кератоконјуктивитис
Поленози (поленска треска), третман, симптоми, причиниПоленози (поленска треска), третман, симптоми, причини
Алергиски ринитис. причиниАлергиски ринитис. причини
Chromones во алергиски реакции. Кромолин и nedocromilChromones во алергиски реакции. Кромолин и nedocromil
Алергиски конјунктивитис: третман, симптомите, причините, симптомитеАлергиски конјунктивитис: третман, симптомите, причините, симптомите
Алергените плевелите. Profilin и нивните својстваАлергените плевелите. Profilin и нивните својства
Офталмологија-lekrolin и нејзината улога во третманот на алергиски болести на окотоОфталмологија-lekrolin и нејзината улога во третманот на алергиски болести на окото
Офталмологија-lekrolin во третманот на алергиски конјуктивитис, аденовирусен кератоконјуктивитис и…Офталмологија-lekrolin во третманот на алергиски конјуктивитис, аденовирусен кератоконјуктивитис и…
Алергија - нашите надомест за борба против паразитиАлергија - нашите надомест за борба против паразити
Опсегот на алергени. полен алергениОпсегот на алергени. полен алергени
» » » Офталмологија-lekrolin во третманот на хронична алергиски конјуктивитис