ma.gurushealth.ru

Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови

IC Nevronet

URL
Голема медицинска енциклопедија IC NEVRONET. лекови

Во природата, витамини се обично се наоѓаат во форма на различни комбинации. Rastielnye производи често содржат витамин Б, витамин Ц и други. Socheaniya витамини исто така се наоѓаат во проекти на животните. Во некои случаи витамини се меѓусебно зајакнување ги изречена Физиолошки effekty-, така што на инхибиторен ефект на витамин Е на пропустливост на Souda е зајакната под влијание на аскорбинска киселина: usilivaetya заемно влијание врз формирањето на крв фолна киселина и цијанокобаламин. Во некои случаи, намалување на витамини токсичност кога kombiniroannom primenenii- на пример, витамин Д токсичност под намален vliniem витамин А. Витамините и може да врши антагонистички ефект, на пример, никотинска киселина го инхибира холин lipotropic ефект. Активно учество во различни биохемиски процеси, витамини во ihsochetanii имаат посилен и разновидна биолошко дејство. Овие и други карактеристики на акции витамини гарантира ihkombinirovannogo апликации во профилактички и терапевтски tseyah. Постојат голем број на готови комбинација витамински препарати и takzhepreparatov растително потекло, кои содржат различни витамини vsochetanii со елементи во трагови (види. Glutamevit, Kvadevit, Complivit et al.). Заедно со домашните polivitaschinnymi лекови неодамна се појави vreya комерцијално под различни имиња е голем, kolichestvozarubezhnyh (неслободни) мултивитамински препарати. Издадени oniv како различни медицински форми: таблети, шумливи таблети, Capula, сирупи. Многу од нив се multicomponent, soderzhaschimibolshoy различни витамини и минерали (бакар соли, zheeza, цинк, кобалт, манган, молибден, селен, хром, итн.) Multinary е домашна мултивитамини preparatKomlivit. Имајте на ум дека сите мултивитамински препарати, како vitaminyvoobsche, наменети за употреба во медицинската пракса во однос на квалитетот на профилактички и терапевтски агенси за специфични индикации idolzhny користат на совети лекар, земајќи ги во предвид во рамките на нивните sostavkomponentov и потребите на телото. Шумливи таблети (добиени iznih газирани пијалоци) не треба да се дава кај пациенти со gipersekretorym гастритис и чир на желудникот и дуоденален улкус. голем број на странски polivitainnyh лекови регистрирани во Русија: Адитиви, Мултивитамински + Минерали (таблети "шумливи"- Германија) .Bevipleks (таблети, Ranuli, ampuly- Југославија) ​​Bemiks (drazhe- Турција) Beplyus со јуниори (таблети Индонезија) Berokka (таблети Швајцарија) Biovital (drazhe- Германија) Окружниот Ви-Повик (sirop- САД, Југославија) Vikmin-fortifid (kapsuly- Велика Британија) Vitamaks (kapsuly- Египет) Vitaminayd (САД kapsuly-) Витанова (paketiki- Словенија) Geriatrik (kapsuly- Швајцарија) Duovit (drazhe- Славен) Ibetr (САД таблети) Ibert ликвидност (орален раствор primeneniya- САД) Kobidek (таблети "шумливи"- Geramniya) Kombevit C (drazhe- Турција) Лекс (таблети "шумливи"- Словенија) Materna (САД таблети) Maneravit (таблети Египет) Мулти-sanostol (sirop- Германија) Мулти-селен (таблети Финска) Multibionta (ampuly- Германија) мултивитамини плус (таблети "шумливи"- Унгарија) Мултивитамински (таблети "шумливи"- Германија) Мултивитамински M (таблети "шумливи"- Унгарија) Мултивитамински-мултиминерали (таблети Индија) Мултивитамински со флуорид (таблети САД) Multifit (таблети, капсули, sirop- Индија) Nitrisan Б (капсули, sirop- Индија) Nutrisan (kapsuly- Индија) Oligovit (drazhe- Југославија) ол-амин (drazhe- Белгија) Optilets (таблети САД) врвови (pastilki- Словенија) Поли-V-соли (таблети САД) Поли-V-флуоро (таблети САД) Polibion ​​H (капки за добивање vnutr- Германија) Pregnavit (kapsuly- Австрија) Redelan (таблети Шведска) Rovifarin (poroshok- Швајцарија) Rosie (kapsuly- Индија) Sansurdal (kapsuly- Романија) Soluvit H (sirop- Shvets Ia) Tribeksol (таблети Индија) Triovite (kapsuly- Словенија) Наводнување Волш (САД таблети) Центар (САД таблети) Единаесет (sirop- Турција) Energonapitok Плус (Унгарија) Yunikap М (САД таблети) Yunikap T (таблети САД) Unicap Ју (таблети САД) unif (таблети Индија) и други. во овие подготовки составот вклучува различен сет на витамини (10 извонредна комбинација), а некои (наводнување Unicap Unicap М Т Mineravit, мултивитамини и др.) се Тоа вклучува различни елементи во трагови (соли на железо, бакар, цинк, манган, магнезиум, калиум, селен, etal.). Елементи во трагови содржани во kakpravilo "физиолошки"дози кои ги задоволуваат потребите cheovek тело. Странски, како домашни, мултивитамински препарати rasschitanyna завршување на внесување на витамини и со хиповитаминоза aitaminozah на покачени потребите на организмот за витамини и mineranyh супстанции (за зголемена оптоварување, стрес, настинки и други inektsionnyh болести, за време на бременоста, и др.). Иако витамини и минерали во износ во кој onisoderzhatsya во мултивитамински препарати не се токсични, нивната употреба (osoenno долго) треба да биде под периодични медицински konrolya. При примената на "шумливи" Таблетите треба да се има на ум дека тие soderzhatkisloty (аскорбинска, лимонска, јаболкова) и алкали (обично натриум gidroarbonat). Кога се раствора во вода, тие формираат "шумливи" (Газирани, засладен и вкус) се пие. Ugleislota ослободен на овој (види. Натриум хидрогенкарбонат) иритира мукозните oboochki стомакот рецептори, го стимулира лачењето на хлороводородна киселина, што е пожелно ubolnyh со чир на желудникот и дуоденален чир и гастритис gipertsidnym.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
Недостаток на никотинска киселина (витамин ПП, C3, итн.) Ова е предизвикана од недоволно внесување…Недостаток на никотинска киселина (витамин ПП, C3, итн.) Ова е предизвикана од недоволно внесување…
Книгата "клиничка фармакологија и фармакотерапија" Содржина Поглавје 23 витаминиКнигата "клиничка фармакологија и фармакотерапија" Содржина Поглавје 23 витамини
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
Недостаток на витамин C (дефицит на аскорбинска киселина, болест, болест et al.). Витаминот Ц игра…Недостаток на витамин C (дефицит на аскорбинска киселина, болест, болест et al.). Витаминот Ц игра…
Обвини витамин. Се состои од растенија кои содржат витамин Ц, Ц, каротеноиди и други супстанции.…Обвини витамин. Се состои од растенија кои содржат витамин Ц, Ц, каротеноиди и други супстанции.…
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
Gipopolivitaminozy, poliavitaminozy се почести отколку изолиран роднина или целосен неуспех на еден…Gipopolivitaminozy, poliavitaminozy се почести отколку изолиран роднина или целосен неуспех на еден…
» » » Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови