ma.gurushealth.ru

Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови

IC Nevronet

URL
Голема медицинска енциклопедија IC NEVRONET. лекови

Натриум бикарбонат (Natrii hydrocarbonas). Синоними: Натриум бикарбонат, натриум бикарбонат, сода бикарбона, Natrium bicarbonicum, Natrium hydrocarbonicum, натриум бикарбонат. Бела, кристален прав, солен вкус алкалии. Растворлив во вода (1: 2) да се даде алкални раствори (pH 5, 8.1% раствор), практично нерастворлив во алкохол. Водени раствори се стерилизирани на + 120 `C за 12 мин (во запечатени шишиња со додадени стабилизатори). Кога се применува во различни болести придружени со тешка ацидоза (дијабетес, инфекции, итн), за борба против ацидоза при хируршки процедури, и така натаму. Н. Широката употреба на натриум хидроген карбонат (како и други алкални) има и антациди со хиперацидитет гастричниот сок, гастричен улкус и дуоденален улкус. Понекогаш со користење на натриум хидрогенкарбонат како интравенска инфузија капка по капка или ректален супозитории со хипертензија, ренална хипертензија и симптоматска хронична бубрежна инсуфициенција. На ефект е поврзан со зголемено ослободување на натриум и хлор јони и зголемување на осмотска диуреза. Тоа е забележано дека во контекст на употреба на натриум хидрогенкарбонат засилува ефектот на антихипертензивни лекови (лекови Rauwolfia et al.). Натриум бикарбонат исто така го олеснува феномен "движење болест" (Морска и vozduschnaya болест). Се должи на фактот дека лекот предизвика зголемување на алкален резерва крв смени на алкалните страна реакција го прави бронхијална слуз и слуз помалку леплив, тоа се користи како expectorant. Локално (како што е плакнења, мие) се администрира раствори на натриум хидрогенкарбонат во воспалителни болести на очите, мукозните мембрани и горниот респираторен тракт et al., А исто така во контакт со мукозните мембрани и кожата киселини. Применета натриум хидрогенкарбонат внатрешно, интравенозно, супозитории, клизма и локално (како што е раствори). Кога се дава лекови брзо неутрализира хлороводородна киселина и гастричен сок има изразен антацид ефект. Тоа, сепак, мора да ги земе предвид дека во неутрализација на хлороводородна киселина, натриум бикарбонат, јаглерод диоксид е пуштен на слобода, со што го стимулира гастричната мукоза рецептори, ја зголемува изолацијата на гастрин и може да предизвика секундарна секреција засилување. Покрај тоа, кога се користат високи дози на антациди вишокот може да се апсорбира во крвотокот и нарушувања на причината на ацидо-базниот статус. Натриум бикарбонат често се пропишани со cholinolytic лекови (види. Таблети "Bekarbon"), Обвивна, абсорбента и други супстанции (види. Таблети "Vikair", таблети "Vikalin" et al.), додека зголемување на нивната терапевтска ефикасност, намалување на несакани ефекти. Неодамна, примарна употреба како средства antiulcer лекови доби нови групи (види. Циметидин и неговите аналози Pirentsepin, сукралфат et al.). натриум хидрогенкарбонат Доделете во возрасни и 0.5 - 1.0 g неколку пати на ден-деца според возраст од 0,1-0,75 g прием. Интравенозна инфузија се администрира 1% - 3% - 4% или 5% rastvor- супозитории одреди 0.3- 0.5- 0.7 g во ринитис, конјуктивитис, стоматитис, ларингитис, итн, се користи за плакнење, се мијат. , инхалации 0,5 - 2% раствор на натриум хидрогенкарбонат (види таблети. "Bikarmint"). Воден раствор (2%) се користи за миење на кожата, мукозните мембрани на очите и горниот респираторен тракт, во контакт со овие киселини, иритирачки и токсични супстанции. Во форма на супозитории, натриум хидрогенкарбонат се користи против движење болест на море и воздух болест. За корекција на метаболна ацидоза (на инфекција, интоксикација, болести на бубрезите, општа анестезија, постоперативни et al.) Доделени натриум хидрогенкарбонат внатрешно или интравенски. Вие исто така може да се администрира во капки формулација клизма (4% раствор) 5 r - Ако ацидоза даде 3 внатрешно. Кога е изразен ацидоза препорачува интравенска администрација од 50 - 100 ml 3 - 5% раствор (возрасни). Администриран како што е 100 - 200 ml од 4,5% раствор додека во ostrorazvivayuschemsya ацидоза 50 - 100 ml од 8,4% раствор. Во текот на третманот треба да се врши истражување на ацидо-базниот статус на крвта. Во примената на натриум хидрогенкарбонат треба да се смета дека нејзината долготрајна администрација во телото може да предизвика алкалоза (понекогаш ненадоместливи), придружени со губење на апетит, гадење, повраќање, абдоминална болка, вознемиреност, главоболка, а во потешки случаи tetanic конвулзии. Може да го зголеми крвниот притисок. При користење на свеќи означени благо лаксативно дејство, понекогаш - повикувајќи ги да столче, ponos- Некои пациенти може да го одложи гас во цревата (надуеност, татнеж). На производот форми: Таблети poroshok- 0,3 и 0,5 r 4% раствор во 20 ml- ampules свеќи (5 парчиња во пакет) со содржина од 0,3, 0,5 и 0,7 g на натриум хидроген карбонат. Начин на чување: прав - во добро затворена tare- свеќи и таблети - на суво и темно место. Rp:. Natrii hydrocarbonatis Magnesii subcarbonatis аа 0,25 М. f. pulv. D.t.d. S. N. 20 за прав 2 1 -3 пати на ден Rp:. Natrii hydrocarbonatis Natrii tetraboratis аа 6,0 Natrii chloridi 3,0 Mentholi O 04 M f. pulv. D.S. 1 лажичка nA чаша топло говеда (за испирање) Rp:. Сол. Natrii hydrocarbonatis 4% 20 ml D.t.d. N. 10 во ampull. S. За интравенска Rp. Supp. cum Natrio хидрокарбонатно 0,5 N. 10 D.S. 1 супозиторија 2 пати на ден (наутро и навечер)

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
Натриум бензоат (natrii benzoas). Шон: натриум benzoicum. На бел кристален прав слатко-солен вкусНатриум бензоат (natrii benzoas). Шон: натриум benzoicum. На бел кристален прав слатко-солен вкус
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
Natriyausninat (natrii usninas). Usnic киселина натриумова сол. Синоним: натриум usninicumNatriyausninat (natrii usninas). Usnic киселина натриумова сол. Синоним: натриум usninicum
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
Бикарбонати, панкреасотБикарбонати, панкреасот
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
» » » Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови