ma.gurushealth.ru

Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија, урологија.

IC Nevronet

URL

Конгенитална адренална хиперплазија се карактеризира со хиперактивност на кората на надбубрежните жлезди и покачени нивоа на андрогени во телото што предизвикува појава на вирилизација. Разграничување вродени синдроми и пост-пубертетски. Конгенитални синдромскиот наследна болест предизвикана од дефект ензимски систем 21-хидроксилаза или тумор на надбубрежната кортекс.

Симптоми внатре. Во конгенитална форма на синдромот ефекти на андрогените започнува во матката, при раѓање, што е прикажано на појавата на урогениталниот синус и хипертрофија на клиторисот. Пубертетот кај овие деца започнува рано (6-7 години) и тече низ хетеросексуалните тип (машки секундарни сексуални карактеристики, недостаток на млечните жлезди и менструалниот функција). Postpubertatnom форма се карактеризира хирзутизам, oligomenorrhea или аменореа, неплодност често, атрофија на намалување на градите, грлото на матката и јајниците во големина, умерено хипертрофија клиторисот, t. E. Знаци virilnogo синдром (види. Ендокриниот и метаболни болести}.

Третман со лекови, глукокортикоиди (кортизон, преднизон, дексаметазон). Дозата зависи од возраста и тежината на симптомите. Воведувањето на овие лекови нормализира синтезата на хормоните од кората на надбубрежните жлезди и функцијата gipatalamus систем - хипофиза - јајници (појава на секундарни полови карактеристики на женски род, обновување на менструалниот циклус). Во конгенитална adrenogenital синдром, ампутација произведе клиторичен и формирање на вештачка отворањето на вагината.

Algomenorrhea -boleznennye менструација. Тоа е резултат на инфантилност, неправилна положба на матката (giperantefleksiya, retroversion), воспалителни процеси во гениталните органи, ендометриоза и други болести, како и зголемување на ексцитабилност на централниот нервен систем. Обично забележани кај младите жени (често со неплодност). Болката се појави во неколку дена пред менструацијата, често е многу силен, што понекогаш го прави пациентите не можат да работат. болка синдром е придружена од страна на разни автономни нарушувања (главоболка, гадење, повраќање, вртоглавица, и др.). Болката ќе престане со почетокот на менструацијата.

Третманот треба да биде во насока на елиминирање на причините за болка. Кога функционални algodismenoree прикажани ресторативна третман со антиспазмотици (Nospanum, папаверин, беладона, атропин). Како што се користи анестетик лекови Аналгин и aminopyrine. Прикажани седативи: meprotan (мепробамат), trioxazine, диазепам (seduksen). Во воспалителни процеси во карлицата врши физиотерапевтски третман-abdominally-сакрална дијатермија, кал и други. Од хормонални лекови администрира прогестерон, за намалување на матката раздразливост, 5-10 mg за 8 дена пред менструација / m. Земајќи ги во предвид зголемување на активноста на ендогени простагландини, пропишува лекови кои ја инхибираат нивната активност (на пример, свеќи со Naprosyn 500 mg 1-2 пати на ден). Ендометриоза третираат конзервативно и оперативно (види. Ендометриоза).

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Adrenogenital синдром (конгенитална адренална хиперплазија, конгенитална адренална хиперплазија)…Adrenogenital синдром (конгенитална адренална хиперплазија, конгенитална адренална хиперплазија)…
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Надбубрежните жлезди и јајниците хиперандрогенизам: причини, третман, симптоми, знациНадбубрежните жлезди и јајниците хиперандрогенизам: причини, третман, симптоми, знаци
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Хирзутизам и virilizationХирзутизам и virilization
Конгенитална адренална хиперплазија. Лечење на адренална хиперплазија.Конгенитална адренална хиперплазија. Лечење на адренална хиперплазија.
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Virilism, синдром на мажественостVirilism, синдром на мажественост
Virilizing конгенитална адренална хиперплазија: Причини и механизми за развојVirilizing конгенитална адренална хиперплазија: Причини и механизми за развој
Конгенитална адренална хиперплазија кај возрасни: симптоми, третманот, причини, симптомитеКонгенитална адренална хиперплазија кај возрасни: симптоми, третманот, причини, симптомите
» » » Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија, урологија.