ma.gurushealth.ru

Алопеција

Видео: Алопеција - Причини, карактеристики и третман

Алопеција (ќелавост) - отсуство или истенчување на косата, chaschena главата.
Ќелавост може да биде целосна, дифузна (остар коса чистење) и фокусна (отсуство на косата во делови од области на раст на косата).

Причините за и варијации на клиничкиот тек.
Вродени алопеција. Се должи на генетски prichinami.Chasto во комбинација со други вродени малформации на кожата. Proyavlyaetsyaznachitelnym проретчена коса за време на раѓањето или во првите mesyatsyzhizni дете.
Симптоматски алопеција. Tyazholyhobschih е компликација на болести (сепса, болест на сврзното ткиво, сифилис, итн). Овој тип на алопеција може да биде сеприсутен и фокусна дифузен. Причината за: развој на антитела на sobstvennymvolosyanym фоликули - автоимуна реакција.

себороичен алопеција - компликација на заболување на кожата seborrhea.Обично, забележани значително проретчена коса. Вкупно formadannogo тип на ќелавост практично не се случи.
предвремено ќелавост (Плешивост) е забележан во muzhchinmolodogo и средовечни. Обично фокална или дифузна (TN. "ќелава глава" и оддалечуваат камшиче). Главната причина за yavlyaetsyanasledstvennaya предиспозиција.
Женскиот алопеција (Алопеција ареата) - priobretonnoevypadenie коса во форма на заоблени фокуси на различни големини. Prichinadannogo тип на ќелавост е непозната. Можеби во се базира на narushenieinnervatsii и потхранува кожата, како и автоимуни процеси. Klinicheskiproyavlyaetsya ненадејна појава во областа на раст на косата неколку kruglyhochagov загуба заврши на косата. Никакви промени во кожата. Ochagimogut расте, се спојуваат со едни со други и да доведе до заврши ќелавост.

Третман и прогноза алопеција зависи од обликот zabolevaniya.Pri вродени алопеција прогноза беше лоша за poslednegovremeni бидејќи на главата на раѓање без коса follikulov.Odnako во медиумите имаше извештаи дека ако детето ostaloshot дел од косата на сегашното ниво на развој на биоинженеринг vozmozhnovyraschivanie во сопствената коса лабораторија со posleduyuscheyih трансплантација.
Кога симптоматски алопеција прогнозата зависи од успехот на lecheniyaosnovnogo болест.
Прогноза третман на себороичен алопеција, исто така, зависи од lecheniyaseborei успех.
Предвремена алопеција како наследна патологија, обично nositneobratimy карактер. Косата не можат да бидат обновени.
Алопеција ареата не само што може да оди во вкупно алопеција, но, исто така, да се подложат на обратна развој до само-лекување. Формата на lecheniidannoy на болеста се користат седативи, витамини, кортикостероид маст. fotohimioterapiyaili пластична хирургија се користат во тешки случаи.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Алопеција ареата: Третман, Причини, СимптомиАлопеција ареата: Третман, Причини, Симптоми
Болести на косата и нега на кожата производиБолести на косата и нега на кожата производи
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
КозметологијаКозметологија
Болести на косата и нега на кожата производи. андрогена алопецијаБолести на косата и нега на кожата производи. андрогена алопеција
Алопеција коса: Третман, Причини, Симптоми, знациАлопеција коса: Третман, Причини, Симптоми, знаци
Плешивост (алопеција) причини, превенција и третман на алопецијаПлешивост (алопеција) причини, превенција и третман на алопеција
Алопеција ареата: третманАлопеција ареата: третман
Алопеција (ќелавост, алопеција) -нема или проретчена коса (обично на главата). Алопеција може да…Алопеција (ќелавост, алопеција) -нема или проретчена коса (обично на главата). Алопеција може да…
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…