ma.gurushealth.ru

Козметологија

URL

Овој тип на кожа е релативно ретка и обично имаат molodyhlyudey. Просечната возраст на нормална кожа имаат само 6-8% vzroslyhzhenschin. Таквата кожа е полн со доблести, киселина мантија природните, лојните жлезди и циркулацијата на крвта се функционира беспрекорно, normalnayakozha чиста, затегнат, се протегала, без црвени дамки или vospalennyhuchastkov. Првите брчки на кожата се појавуваат само posle35 години.

Што правиме погрешно ако имаме нормална кожа
Грешка број 1: прекумерна ентузијазам на установи за грижа за

Ако имате нормална кожа, можете да направите најмногу prostymii поевтини средства. Многу жени веруваат дека bolshezaboty подобро. Сепак, тоа е она што му штети на кожата. Експертите govoryato нега на кожата уморни вишокот на кои може да се одговори, на пример, црвенило, дамки, мрсна сјај.

Советот. Нормална кожа бара многу минимално одржување. Во утринските часови во вечерните часови после чистење, нанесете на кожата со хранливи состојки iliuvlazhnyayuschy светло крем. Во повеќето случаи, ова ќе биде една и zhesredstvo. Крем нежни движења тријте во кожата е уште влажна, па затоа е подобро се апсорбираат.

Грешка број 2: сиромашните чистење на кожата

Нормална кожа има силна "здравје" и третман posledstviyanebrezhnogo ќе забележите веднаш. Таа често ekonomyatvremya за чистење на кожата, да одат во кревет со шминка на. Chereznekotoroe време е потребно за да се потсетам на себе. Ако ezhednevnone отстранување на шминка од кожата остатоци, прав, прав, и потење kozhnogosala, филм е формирана на истите, што е blagopriyatnoysredoy размножување на микроорганизми кои предизвикуваат иритација на кожата, па дури и воспаление на појавата на кожна габи.

Советот. Полупансион секојдневно чистење на кожата треба да се privychnoy.Vam среќа - вашата кожа толерира било чистење, дури и едноставен сапун. После миење, дезинфекција "туп"кожата на тоалетна вода на лицето со мала количина alkogolya.OSNOVNYE правила за нега на нормална кожа

Во утринските часови, исчистете ја кожата со вода, пена или бебе сапун
Меѓу младите, сапун - популарен самочистење sredstvo.Dlya нормална кожа, тоа е добро прилагодени. Нормална кожа, брзо природни кисела средина, кои по kazhdogoumyvaniya сапун уништува. Сепак, не се користат многу сапун aromatizirovannymisortami. Земете мека, сорти nearomatnye во форма на крема, бебе сапун или чистење пена. Тие содржат толку nazyvaemyevtorichnye масти, кои помагаат на кожата да се балансираат poteryuvlagi побрзо. Бидете сигурни дека за да уште еднаш чистење на кожата на тоалетна вода за еден човек да ја остави траги на сапун. Памук навлажнета со вода нежни движења ги туп лицето.

Во вечерните часови, користете млеко за чистење
Теоретски, луѓето со нормална кожа може да биде и навечер umyvatsyavodoy со сапун. Но, за отстранување на шминка е подобро да се користи molochkom- ја чисти кожата повеќе темелно и нежно. На лицето на nanesitebolshuyu дел на млеко и нежно тријте во кожата. Потоа udalitemolochko или хартиена крпа или измијте се со многу вода kolichestvomteploy - изберете повеќето пријатен за вас. Esliv снимањето млеко за чистење крпа, а потоа protritelitso тоалетна вода. Благо резидуи од производи за чистење - иако благ ефекти - може да предизвика алергии или егзема.

Комбинираат течност и гел крем
Нормална кожа бара повеќе вода од маснотии. Можеби luchshevsego ќе одговараат на светлина течни или течен krem.Esli хранлив крем премногу масти, тоа не се апсорбира и останува на poverhnostikozhi во форма на филм, како нормална кожа се издвојува dostatochnokozhnogo масти. Влага, напротив, секогаш се потребни на кожата. Поради eykozha станува еластична и свежа. применуваат многу Centerfolds posleochischeniya кожата јасно гел "алое вера", Која содржи многу влага се апсорбира брзо и zatem- светлина течни крем, задржување на влага.

Како да се подготви маски и други козметика во domashnihusloviyah прочитајте ги релевантните делови.

материјалите што се користат книги "500 фризури и serkety makiyazhaot професионалци".

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Сува кожа и нега на кожата производи. Нормално типот на кожата и sebostaticheskyСува кожа и нега на кожата производи. Нормално типот на кожата и sebostatichesky
ВитилигоВитилиго
Козметологијата biorhythms на нашата кожаКозметологијата biorhythms на нашата кожа
Како да се отстрани флеки на кожата: стручни советиКако да се отстрани флеки на кожата: стручни совети
КозметологијаКозметологија
Кожата на бебетоКожата на бебето
Отстранување на вишокот на кожата на градите протеза пред имплантацијаОтстранување на вишокот на кожата на градите протеза пред имплантација
Козметологијата козметика чајКозметологијата козметика чај
КозметологијаКозметологија
Себореа абнормална функција на лојните жлезди се карактеризира со дефектен себум поповолно…Себореа абнормална функција на лојните жлезди се карактеризира со дефектен себум поповолно…
» » » Козметологија