ma.gurushealth.ru

Козметологија

URL

Тоа се две различни типови на кожа на лицето - сува и мрсна, така nazyvaemoyT-зона - во централните области на челото, носот, podborodke- мрсна кожата на образите - многу сува. Разликата меѓу нив nastolkobolshaya кои ви се потребни различни производи за нега за Т-obraznoyzony одговара на козметика за образ воспаление мрсна кожа - sredstvadlya сува.

Причини за комбинирана кожа
Во брадата, носот и челото, односно Т-форма зона nahoditsyabolshe лојните жлезди од образите. На лојните жлезди на etihuchastkah лачат вишокот на себум кој otkladyvaetsyana површина како што е мрсна филм. gormonytestosterony Причината мажи, кои го стимулираат лојните жлезди. Мала утеха: изрече мешана кожа во повеќето случаи vstrechaetsyatolko кај девојчиња и млади жени. По 30 години на изолација kozhnogosala во овие области се нормализира, и видот на промени на кожата.

Што правиме во ред, ако ние се меша кожа
Грешка број 1: користењето на средствата за целото лице

Секој човек се бара различни делот заштита. Ако користите за vsegolitsa масти крем, тоа е од корист на образите - кожата станува мазна нив. Сепак, дури и без тоа мрсна Т-obraznayazona добива дури и повеќе масти и да реагира на појавата на pryscheyi воспалителни процеси. Од друга страна, ако polzuetesspetsialnymi креми за воспалена кожа, страдаат од него scheki.Takie производи имаат тенденција да маст и масти образите му недостасува влага. Ако тие не се доволно од нив, kozhanachinaet кора. Мешана кожа бара комбинирање sredstv.Eto не толку тешко како што изгледа на прв поглед.

ОСНОВНИ ПРАВИЛА ЗА ЗАШТИТА НА КОЖАТА мешани
Наутро и навечер, се користи гел за перење и тоалетна вода
Заеднички како мрсна кожа, треба внимателно да се прочистување. Ден, навечер, се користи благ сапун и гел. Таа мора да vspenitv дланки и се применуваат на кожата, а потоа исплакнете го лицето со топла vodoy.Posle ова за дезинфекција и спречување на инфламаторни protsessovpromoknite тоалетна вода со содржина на алкохол од само T-obraznuyuzonu. Образите влажни тоалетна вода не е потребно.

Многу корисна лосиони балансирана со мали soderzhaniemalkogolya чија pH вредност е блиску до кожата pH вредност. Oniobogaschayut кожата со влага и малку тесни пори. Ова е важно комбинација imennodlya кожата, бидејќи времето на Т-зоната - nekrasivyei груба. Балансиран лосион се применува со памук за ochischennuyukozhu. Образите треба да се навлажни еднаш, на Т-зоната -smochit двапати и изобилие.

Во утринските часови, користете негување креми два вида
Можно е дека во прво време тоа може да изгледа досаден до вас. Сепак uzhecherez неколку дена за користење на две креми дојде во privychkui ќе забележите дека состојбата на кожата се подобри. Прво namazhtevse лице, еден крем (за мрсна и воспалена кожа) или гел. Потоа образите - само да ги! - подмачкува храбар dnevnymkremom и нежно тријте во кожата.

Во вечерните часови, на образите, нанесете ноќен крем
На Т-форма област во текот на ноќта и веќе се пуштени многу маснотии. Odnakosuhim образите нужно треба ноќен крем, така што тие не byligrubymi и груба. Крем по чистење на лицето, се фаќа во кожата, тоа е лесно тапкање прстите. крем остатоци razotritepo кон вратот. Да не се нанесува ноќен крем за други uchastkilitsa. Кога ќе се појави на носот, брадата и челото акни smazhteih антибактериски крем.

Еднаш неделно да се направи на два различни маски
Веќе знаете дека кожата на лицето во центарот има и други недостатоци ipotrebnosti. Козметичари препорачуваат dveraznye истовремено се применуваат маска: во Т-зоната - маска за чистење, кои pronikaetgluboko во порите на кожата и ги ослободува од масти и роговиден образите kletok.Na - крем маска, која содржи многу влага. Тоа го прави schekigladkimi и еластична. По чистење маската да се исуши (тоа се чини дека дури и да бара околу 3-6 минути), на целото лице плакнење teployvodoy. Потоа се применува на кожата навлажнувачки крем течност.

Одбор на Централниот области на челото, носот и брадата (Т-зона) кај луѓето со мешана кожа е многу мрсна. За да ги еднаш неделно nuzhnonanosit маска длабоко чисти порите на кожата.

Како да се подготви маски и други козметика во domashnihusloviyah прочитајте ги релевантните делови.

материјалите што се користат книги "500 фризури и serkety makiyazhaot професионалци".

Сподели на социјални мрежи:

Слични
КозметологијаКозметологија
КозметологијаКозметологија
Apilak (arilacum). Сува материја од страна мајчин јазик млеч (allotroficheskih секреција жлезди на…Apilak (arilacum). Сува материја од страна мајчин јазик млеч (allotroficheskih секреција жлезди на…
Козметологијата козметика чајКозметологијата козметика чај
КозметологијаКозметологија
Вари предворјето на носот се јавува како резултат на повреди и гребење, обично се применува на…Вари предворјето на носот се јавува како резултат на повреди и гребење, обично се применува на…
Себореа абнормална функција на лојните жлезди се карактеризира со дефектен себум поповолно…Себореа абнормална функција на лојните жлезди се карактеризира со дефектен себум поповолно…
КозметологијаКозметологија
Образите buccae надвор опфатени кожата, мукоза внатре празнина tunica мукоза oris помеѓу кои образ…Образите buccae надвор опфатени кожата, мукоза внатре празнина tunica мукоза oris помеѓу кои образ…
КозметологијаКозметологија
» » » Козметологија