ma.gurushealth.ru

Козметологија

URL


Сува кожа има голема предност: тоа е особено тендер и melkoporistaya.Pri соодветна грижа се чини неверојатна розова и zdorovoy.Odnako во најмала грешка во нега на состојбата на кожата bystrouhudshaetsya таа се повлече заедно и да ги олупи, губи сјај и изглед"погоди". Да се ​​ослободи од непријатни чувства, eeprihoditsya трајно подмачкани крем.

Причини за сува кожа
За сува кожа резултати со повреда на лојните жлезди функции. Тие proizvodyatmenshe масти отколку што е потребно да се формира на филмот на кожата estestvennoyzaschitnoy. Овој филм на себум и пот го прави uprugimverhny слој на епидермисот и ја штити кожата од штетните vozdeystviyaokruzhayuschey медиум. Кога жлезди произведуваат малку масти, а потоа rogovoysloy олабави и кожата брзо ја губи влага. Недостатокот на влага Szalai придонесува за појава на кожата на лицето и телото брчки icheshuek. Фактот дека на лојните жлезди со возраста се побавно - тоа е сосема нормално. Многу луѓе во зрелата возраст stanovitsyabolee кожа сува. Меѓутоа, дерматолозите се загрижени дека сува kozhavse често се појавува кај младите луѓе, па дури и пет или desyatiletnihdetey. Тие ја обвинуваат влошување на животната средина.

Што правиме погрешно за сува кожа
Грешка број 1: Употребата на ниско-масни креми

Анкетите покажуваат дека повеќето жени преферираат polzovatsyanezhirnymi или без маснотии крем што е лесно vpityvayutsyai и влогови на кожата. Сепак, луѓето со сува кожа не треба да биде otkazyvatsyaot креми киселини. Сува кожа потреби и влага и масти prichemv доволно.

Ако користите крем, во која малку масти, vysushitekozhu и да го оштети уште повеќе. Малку маснотии крем е лесно се апсорбира, но испарува брзо, без да обезбеди кожата со влага. Naney остави малку масти и емулгатор, водата е обврзана во крем масти. Штом површината на кожата влага испарува emulgatorzabiraet тоа од внатре. Така, не-мрсна крема peresushivaetkozhu.

Советот. За сува кожа треба богати масти козметика. Prezhdechem користете крем, проверете ја содржината на масти: малку kremaperemeshayte во мала чаша топла вода. Ако водата bystropomutneet крем содржи малку масти. Ако водата е матна tolkoposle енергични мешање, кремот на просечната содржина на масти, odnakovse не е доволно масти за вашата кожа. Ако крем генерално nerazvoditsya во вода, па тоа што содржи многу маснотии и идеален podhoditdlya сува кожа.

Грешка број 2: Пливање во базен со хлорирана вода

Оваа постапка има негативно влијание врз кожата. Вредни заштитни материи за да се обезбеди добра состојба на епидермисот, под vozdeystviemhlora уништени и однесен од кожата. Како резултат на тоа, кожата stanovitsyaesche посува за тоа се појави црвенило и razdrazhennyeuchastki.

Советот. Пливаат во базенот не повеќе од еднаш неделно, и не треба да се толкува не подолго од половина час. За плакнење туш ssebya хлор радикали. Потоа се шири негување на телото uvlazhnyayuschimkremom.

Грешка број 3: Честото туширање

Секојдневно туширање со сапун или гел паузи normalnoesostoyanie кожата и ја прави посуви. Гел за туширање и сапун soderzhattak вика активно чистење супстанции кои го уништи било кој formugryazi и масти, вклучувајќи себум. И всушност тоа obrazuetna површината на кожата со заштитен филм.

Советот. Не поминуваат многу време во туш. Ако не mozheteotkazatsya сапун, подобро да се купи еден од syndet.

Syndet - синтетички сапун со pH вредност блиску до кожата на pH estestvennomuznacheniyu. Тоа нема ефект на киселина мантија на кожата. Во nemsoderzhatsya масни супстанции кои ја омекнува кожата. За лицето на кое luchshevsego користите чистење на нафтата.

грешка број 4. Честите пилинг

Сува кожа често се појавуваат грди пали cheshuyki.Esli ќе се обидат да ги отстрани со пилинг (т.е. primenyaetemyagkie exfoliating креми), кои често се protivopolozhnyyeffekt. Природните заштитен филм на кожата станува повеќе boleetonkoy и кожа - уште посуви. Во некои случаи, кожата otvechaetna овие механички стимули, дури и црвенило и егзема.

Советот. Сувата кожа обично не бара пилинг. Меѓутоа, ако vamkazhetsya дека без неа не може да направи, се обиде да го исчисти кожата poyaponskomu рецепт.

За таа цел, половина чаша ориз трици микс со топла vodoyv кремаста смеса. Паста, се применуваат на лицето со дебел слој. Cherezdesyat минути на мека, кружни движења масирајте го лицето, а потоа исплакнете со топла вода. Ориз трици богата poleznymidlya кожата витамини Б и Е. Покрај тоа, тие содржат супстанции vazhnyemineralnye и ориз трици масло. По таков пилинг kozhastanovitsya многу мека и еластична.

грешка број 5. Oversupply сончање

Експертите веруваат дека меѓу многуте фактори кои ќе доведат kvysyhaniyu и стареење на кожата, повеќето штетни - сонцето. Во osnovnometo зраци УВА и УВБ. Тие навлегуваат длабоко во кожата и да ги уништи клетките vazhnyesostavnye елементи. Колаген и еластични влакна vkozhe сува, да се зацврсти и не се врзуваат влага. Во kletkahkozhi појавуваат т.н. слободни радикали, а кожата razrushayuschieproteiny ензими и негативно влијае на клеточната делба.

Сега е докажано дека тие дејствуваат на клетките dazhena ниво ген. Прекумерното изложување на сонце предизвикува peresyhaniekozhi и почетокот на создавањето на брчки. Дерматолозите предупредуваат дека"кожата не се заборави и да не простат се". Kazhdayamorschinka - лузна од ултравиолетовите зраци. Секој solnechnyyozhog - е камен-темелник на можен рак на кожата.

Советот. Никогаш не излегуваат на сонце, не подмачкува на УВ-sredstvom.Luchshe најдобро да се користи негување крем со ultrafioletovoyzaschitoy. Таа содржи повеќе масти и влага од крем желе ilizhidkom a. Купи креми со заштитен фактор од не помалку од 8 Naplyazhe, во вода или во планините, се користи крем со заштитен faktorom18-20. Креми за сува кожа, се вклопуваат и ден со анти-ultrafioletovyhluchey.

ОСНОВНИ ПРАВИЛА ЗА НЕГА НА СУВА КОЖА
Во утринските часови, не користат средства за чистење
Во утринските часови, вие не треба да се отстрани шминка. Затоа, за доброто на здравјето vasheykozhi одбиваат средства за чистење. Секое од нив за tovremya уништува природниот заштитен слој, што доведува до vysyhaniyukozhi. Луѓето со сува кожа едноставно измијте со топла vodoprovodnoyvodoy. Ако pomassiruete кожата со чиста крпа, тоа ќе svoegoroda мека пилинг.

Во вечерните часови, чисти кожата со масло
Глуми театарска шминка отстранети преку pischevogorastitelnogo дете или масло. Млади јапонски жени се многу populyarnostyukunzhutnoe Akulovo и масла, кои се совршено чиста кожа и шминка otgryazi. Зошто? Тие се раствораат масти, а многу schadyaschimsposobom. Да се ​​чисти со сапун или гел што треба да се фаќа на кожата, maslosdelaet истата работа полесно. Единствениот проблем е тоа што ostatkipischevogo валкани масло на кожата. Многу жени го nepriyatno.Spetsialnye козметички чистење масла содржат до 50 protsentovvlagi. Тие скоро и да не пена, но многу добро се чисти. Нивната mozhnopolnostyu плакнење, без иритирачки сува кожа.

Користете хранлив дневен крем
Соодветен дневен крем ќе најдете инструкции на пакувањето: kremdlya сува или многу сува кожа, негување, богат крем. Kromeetogo се обрне внимание на конзистентноста на крем. Ако тој vyglyaditlegkim и наликува на млеко, тоа сигурно е многу малку масти. Nanesitednevnoy крем на лицето по миењето. Почекајте 5 минути. Ostavshiesyasuhimi области шири крем повторно. Само тогаш mozhnonanosit шминка. За сува кожа идеален биолошки aktivnymidobavkami во крем е гама-линоленска киселина (тоа kozheluchshe помага да се задржат влага и масти) и уреа, која estestvennomvide содржани во епидермисот и промовира усогласување shershavyhi лушпеста делови.

Не се откажувам ноќен крем
Анкетите покажаа дека многу жени не уживаат во текот на ноќта kremami.Bolshinstvo млади жени преферираат полесни креми lyubogovremeni дена. Меѓутоа, ако имате сува кожа, не polzovatsyaodnim исто крем наутро и навечер. ноќ крем, kakpravilo, содржи многу масти. Тоа е вистински благодет за suhoykozhi која им овозможува малку себум. Луѓето со сува nochnoykrem кожата може да се примени во текот на ноќта е многу дебела. Човек мора да blestetkak стопи маст - сува кожа е корисно. Во текот на ноќта, proiskhoditvosstanovlenie кожата создадени многу нови клетки во него. Dlyaetogo кожата треба поддршка во форма на Негување Ноќниот крем.

Дали си за еден крем маска
Крем-маски мазна површина сува кожа, го прават тоа uprugoyi убава. Тоа е најдобро да се применуваат на крем-маска редовно odinraz неделно. Во време на стрес или болест на нивните три пожелно polzovatsyakazhdye дена. Маска во форма на креми може да се купи готови ilisdelat сопствена, и оваа цена е многу евтини. Kremdlya секое време од денот или ноќта крем, ќе се применуваат на темелно ochischennuyukozhu слој од околу еден милиметар дебели. За 20 daytekremu рудникот апсорбира. Отстранете го вишокот со хартиена крпа или nesilnovotrite кожата. Оваа маска е најдобро да се прави лежи во goryacheyvanne. Пареата ќе ги отвори порите на кожата, кремот активната супстанција proniknutv полесно и подлабоко.
Ако се купи крем-маска во продавница, да се прочита на пакетот, постои зголемена под слој на крем од температурата на површината се смета kozhi.Termoeffekt значи достоинство, бидејќи тој aktiviziruetkrovoobraschenie кожата. Сепак, со тенденција да се прошири krovenosnyhsosudov или појава на црвени дамки на кожата, како маска luchsheotkazatsya a.

Како да се подготви маски и други козметика во domashnihusloviyah прочитајте ги релевантните делови.

материјалите што се користат книги "500 фризури и serkety makiyazhaot професионалци".

Сподели на социјални мрежи:

Слични
КозметологијаКозметологија
Сува кожа (xerosis) причини, третман и компликации на сувост на кожатаСува кожа (xerosis) причини, третман и компликации на сувост на кожата
Недостаток на витамин А (ксерофталмија, дефицит на ретинол) се појавува во недостаток на витамин А…Недостаток на витамин А (ксерофталмија, дефицит на ретинол) се појавува во недостаток на витамин А…
Ateroma- циста задржување на лојните жлезди на кожата која е формирана како резултат на блокадата…Ateroma- циста задржување на лојните жлезди на кожата која е формирана како резултат на блокадата…
КозметологијаКозметологија
Себореа абнормална функција на лојните жлезди се карактеризира со дефектен себум поповолно…Себореа абнормална функција на лојните жлезди се карактеризира со дефектен себум поповолно…
Атопичен дерматитис кај деца, причини, симптоми, третманотАтопичен дерматитис кај деца, причини, симптоми, третманот
КозметологијаКозметологија
Сува кожа и производи за нега на кожатаСува кожа и производи за нега на кожата
Козметологијата себе љубов на било која возраст ...Козметологијата себе љубов на било која возраст ...
» » » Козметологија