ma.gurushealth.ru

Козметологија

URL

За правилна нега на кожата, прв од сите, вие мора opredelittip кожата. Ова може да се направи во убавина продавница на козметик, но можете да го поседувате. Еве неколку совети кои pomogutvam направи тоа право. Ако по една тешка притискање paltsamina кожата проследено со долг не исчезнува, тоа значи дека кожата е сува вас. Suhayakozha - подјармат, тенки и транспарентни. Понекогаш се лупи и се врти црвено, тоа е лесно да се казни се формираат брчки.

Допрете внимателно ги изми и ги избриша огледало на носот, челото, schek.Esli ќе се најде тогаш на површината траги од масти, тогаш имате мрсна кожа. Мазна кожа - сјајна, со rasshirennymiporami. Оваа кожа изгледа нечисто и груб.

Нормална кожа е лишен од недостатоци својствени на други типови на кожа. Флексибилен, мека, мазна, свежи, не е премногу мрсна, ниту премногу сува изглед и чувство - како кожата нормално реагира на било temperaturnyeizmeneniya, употреба на сапуни и козметика, постапка razlichnyevodnye. Сепак, ова не значи дека нормална кожа потреби од нега.

Конечно, мешан тип на кожа - обично носот, челото и podborodok- мрсна кожа, останатите области - сува или нормално.

Со цел да се сигурност да се утврди вашиот тип кожа, vospolzuytessleduyuschim тест.

Тестови за да се утврди типот на кожата
Овој тест беше развиена од страна на специјалисти. Прочитај 50 utverzhdeniyi крстови одбележи оние кои може да се однесуваат кон него bezkolebany. Писмо, од најчестите до крстови, се утврди вашиот тип на кожа.

 1. Мојата кожа е непријатно е договор по секоја чистење Т
 2. Јас често имаат црвени дамки на лицето и вратот S
 3. Не можам да се мијат твоето лице со сапун и S
 4. Кожата на лицето е многу сува S
 5. Дека кожата е мека и мазна изглед, треба во mensheymere, три пати на ден да го подмачкува со крем Т
 6. Речиси по секоја примена на нови козметички produktana мојата кожа се појави розова или црвени дамки S
 7. Јас може да се користи било шминка без nepriyatnyhposledstvy N
 8. Мојата кожа секогаш ни се чини да биде мрсна или мрсна F
 9. Ако јас го користам прав, едно лице во еден час чини "splotchy"F
 10. Морам да носат прав компактен, бидејќи мојот нос postoyannoblestit M
 11. Станав летаргична кожата околу очите R
 12. Моето лице сјае, како да сум штотуку се извалка kremomF
 13. Поради зголемена раздразливост на кожата, јас веќе се обрати до dermatologuS
 14. Сум склон да алергиски реакции S
 15. Околу кожата доби многу на око брчки R
 16. На лицето особено силен сјај носот и челото M
 17. На лице се појави забележлива брчки R
 18. Мојата кожа апсорбира крем како сунѓер R
 19. Верувам дека во прав суши кожата ми Т
 20. По прошетка, мојата кожа добива убава розова tsvetN
 21. Кога доаѓам од улица, кожата ми е малку се намали Т
 22. Јас веднаш се чувствувам ослободено еднаш се соочи со тест kremomT
 23. Мојата кожа гори многу брзо S
 24. Боја на моето лице од природата, а бели S
 25. Јас скоро целогодишна здрав тен N
 26. Јас страдаат од несоница, понекогаш со часови не може да спие R
 27. Сметам дека порите на мојата кожа релативно повеќе F
 28. Јас често страдаат од акни и blackheads F
 29. Мојата кожа е досадна и не сјае Т
 30. Јас често мозолчиња околу носот и челото M
 31. Ми се чини дека сум "напета" кожа N
 32. Во центарот на лицето порите на кожата може да се види се повеќе и повеќе од јасно, chemna образите M
 33. По посетата на базен треба особено големи portsiyapitatelnogo крем, инаку на кожата е влечат заедно неколку chasov.T
 34. Јас редовно се диуретици Т
 35. Јас сум повеќе од 35 години на R
 36. Јас редовно ги посетуваат солариум и лето често се сончаат Т
 37. Мојата кожа почнува да се чеша често кога сум во долга соба zharkonatoplennom S
 38. Јас би сакал да видам мојата кожа беше поцврст R
 39. Јас многу брзо пеги, јас не sklonnak кршење на пигментацијата R
 40. Ако кожата е изложена на директна зраци на сонцето, гори S srazuzhe
 41. Мојата тен е прилично униформа N
 42. Мојата кожа се чувствува многу тенки и транспарентни R
 43. Имам многу години само се мијат со вода и сапун и N
 44. Кога ќе се повлече од веѓите, на мојата кожа за еден час, црвени дамки остана ilidolshe S
 45. Ако имате било какви одговорно делување, способноста да мозолчиња на лицето или херпес на усните S
 46. За мене, еднаш јасно е дека денес Лошо спиев R
 47. На работа, јас не може да го направи без климатизација Т
 48. Мојата кожа е повеќе мрсна во лето отколку во зима M
 49. До сега, јас се заедно доста разновиден крем N
 50. Ако јас го користам светло крем, а потоа суво образите stanovyatsyaslishkom M
  сега се дешифрира

Во означени точки е најчест буквата Т? Вие suhayakozha.
Во означени точки е најчест писмо N? Вие normalnayakozha.
Во означени точки е најчест писмо F? Вие zhirnayakozha.
Во означени точки е најчест буквата М? Вие smeshannayakozha.
Во означени точки е најчест писмо R? Вие zrelayakozha.
Во означени точки е најчест буквата S? Вие chuvstvitelnayakozha.

Имајте на ум дека од типот на кожата не е секогаш можно да се утврди odnoznachno.Kozha мешан тип (на пример, сува и чувствителна во исто време) се случува во една од пет жени. На козметички etoproblema реши индустрија.

Како да се грижи за лицето на вашата кожа, можете да прочитате во sootvetstvuyuschihrazdelah.

материјалите што се користат книги "Козметика за сите" и"500 фризури и шминка serkety од професионалци".

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Сува кожа (xerosis) причини, третман и компликации на сувост на кожатаСува кожа (xerosis) причини, третман и компликации на сувост на кожата
КозметологијаКозметологија
Орев, дланка, праска опис на основните суштински MacelОрев, дланка, праска опис на основните суштински Macel
Отстранување на вишокот на кожата на градите протеза пред имплантацијаОтстранување на вишокот на кожата на градите протеза пред имплантација
Козметологијата козметика чајКозметологијата козметика чај
КозметологијаКозметологија
Атопичен дерматитис кај деца, причини, симптоми, третманотАтопичен дерматитис кај деца, причини, симптоми, третманот
Козметологијата себе љубов на било која возраст ...Козметологијата себе љубов на било која возраст ...
Дерматологија и венерологијаДерматологија и венерологија
КозметологијаКозметологија
» » » Козметологија