ma.gurushealth.ru

Козметологија

URL

Нега на коса - шампон - рецепти баба

Се мие косата со кисело млеко

Стара народна лек за миење на косата е kisloemoloko. Од античките времиња многу народи од Централна Азија ispolzovalidlya оваа намена млечни производи. Сега миете главата јогурт, кисело млеко, сурутка. Млечна производи креирате масни филм кој заштитува косата од оштетување алкален раствор obrazuyuschimsyapri растворање сапун во вода.

Ние треба да се, да речеме, јогурт, подгизвам главата шамија за покривање на пластика, и на врвот - Тери polotentsem.Cherez 25-30 минути исплакнете косата во вид пена superfatted tualetnogomyla "бебе". "ланолин". "Russkiyles", Едноставно исплакнете темелно со топла вода, а потоа -podkislennoy (сок од 1 лимон и 1 лажица оцет 2 lvody).

Измијте сува коса јајце

Ако вашата коса е сува и кршливи, тие се многу корисни за миење на јајце во sostavkotorogo содржи лецитин, и речиси сите амино киселини кои predohranyaetvolosy од оштетување и помага да се елиминира првут. Obychnoispolzuetsya сите јајца. Жолчка и бели за оваа добро vzbitv мала количина на топла вода. Јајце пена истури врз predvaritelnosmochennye косата и измијте ги без сапун. Косата е потоа темелно opolosnutchistoy топла вода, а потоа - acidified.

Многу корисна во овој случај испирање на косата со билки, kotoryepridayut тоа неверојатен сјај.

Измијте сува и нормална коса со жолчка од јајце

Марко 25 g бебето сапун, таа nastrogat ситно, се раствораат во 100 гр вода што врие. Мешавина преку газа и кул. Poluchennoezhele пред употреба да се раствораат во топла вода, победи до пена за да додадете шлаг жолчка од јајце. Пред миење на кожата се препорачува vteretkastorovoe или маслиново масло.

Миење на мрсна коса јајце

Земете 100 грама на бебето сапун, таа nastrogat и истурете 100 g kipyascheyvody. Вирус, се додаваат 25 g на алкохол или колонска вода. Пред mytemvzbit јајце (и протеин, и жолчка), се фаќа во скалпот. Golovuobernut натопена во топла вода со крпа, држете го така pyatminut. Измијте ја косата добиени сапун смеса.

Измијте премногу мрсна коса јајце

Победи јајца, додадете 1 лажичка вотка и неколку kapellimonnogo сок. Смесата се нанесуваат во скалпот, исплакнете со топла вода и zatemprohladnoy.

Шампоан лушпа од Saponaria officinalis

Две пакување Saponaria (200 g), истурете две литри вода и kipyatitpolchasa. Во оваа каша да ја измијам косата без сапун и шампон, poloskatobychnoy вода, или уште подобро - тинктура од камилица, ако косата е русокоса и лушпа од дабови кората - ако мракот.

Перење мрсна коса 'ржан леб

150 g 'ржан леб Истурете вода што врие. flummery "пена"главата, држете за 5-10 минути. Потоа темелно исплакнете косата vodoy.Dlya традиција убава сјај нивните исплакнат инфузија berezovyhlistev.

Миење на мрсна коса сенф

1 лажица сенф разредена во 2 литри на топла вода. Мијат косата, исплакнете најдобрите билни инфузија: мајка-и-маќеа, коприва, жолт кантарион, хлебните. Марко 4 лажици од смесата, се посипува 2 литри врела вода, се остава да отстои 30 минути, на мозоци.

Се мие косата со коприви

100 g свежи или суви коприва се става 1 литар вода, се додаваат 0,5 литри на оцет, се вари на мешавината за да врие за 30 минути. Protsedit.Na базенот со вода додадете 2-3 чаши супа. Миење на главата (mylompri ова не може да се користи). Подобро - пред спиење, а потоа, podsushivvolosy крпа, врзеш шамија.

коса миење tansy

1 лажица вратига истурам 2 чаши зовриена вода, оставете го еден час HA2. Филтрирани коса инфузија миење без сапун за mesyatsa.Eto алатка која се користи за уништување на првут.

Козметика за сите

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Козметологијата фризура ѕвездаКозметологијата фризура ѕвезда
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
КозметологијаКозметологија
SULSENA (sulsenum). Селен дисулфид. Тенок аморфни во прав е жолто-портокаловаSULSENA (sulsenum). Селен дисулфид. Тенок аморфни во прав е жолто-портокалова
Козметологијата козметика чајКозметологијата козметика чај
КозметологијаКозметологија
КозметологијаКозметологија
КозметологијаКозметологија
Анти-битен (анти-bit) шампон содржи пиретрин (0.148 g во 100 ml). Косата е навлажнета со вода и…Анти-битен (анти-bit) шампон содржи пиретрин (0.148 g во 100 ml). Косата е навлажнета со вода и…
Рид (се ослободи) шампон содржи 0,3% и 3% пиретрин piperonida. Применуваат со вошки со примена на…Рид (се ослободи) шампон содржи 0,3% и 3% пиретрин piperonida. Применуваат со вошки со примена на…
» » » Козметологија