ma.gurushealth.ru

Козметологија

URL

Нега на коса - шампон - Дел Две

Во првиот дел, разговаравме со вас во врска со општите правила vetoy дел ние ќе зборуваме за карактеристики поврзани со косата razlichnymitipami.

Колку често треба да ја измијам косата?

Ова прашање не постои единствен одговор. Тоа зависи од типот на косата, од времето на годината, условите за работа и одмор. Изберете и изберете од uchetomsleduyuschih факти:

косата треба да се мијат кога тие само се валкани

Мислам дека оваа ситуација нема да предизвика некој да се оспори. Komupriyatno изгледа човекот (машки или женски), volosykotorogo мрсна, едвај исчешлана, и дали постои дури и првут? .. непријатна глетка, верувам во зборот. Дури и ако не hotitevozitsya со коса, така бидете сигурни дека вашиот volosyvsegda да се чисти. Ако условите на вашата работа или одмор svyazanys брза контаминација, се мијат секој ден. Обично, podobnyemesta работа опремена со туш.

ако користите секојдневно лак, восок за коса, главата luchshemyt исто така, секојдневно

Сега не се случува да разговараат за добрите и лошите страни на таквите zavolosami заштита, но се сеќавам дека лак не е толку добар за коса iluchshe истата вечер да се мие косата.

Ако го миете косата секој ден, со користење само поштеда shampunis одговараат на вашиот тип коса

Обично овие шампони треба да го означи - погоден за ezhednevnogoispolzovaniya. PH на овие шампони е во близина на неутрален, soderzhaschiesyakomponenty дизајниран за нежно ефект. Од лично rekomendatsiy- не го користат секој ден Шампони за првут, дури и ако постои таква nanih марка. Една од две работи - или malopomozhet овој шампон за првут (т.е. неговата сила само пилинг, onudalyaet формирана првут, но не се искорени причината за нејзината појава), или неговото влијание ќе биде доволно силна (т.е. napravlenona отстранување на причините за првут) да ispolzovatsyakazhdy ден. Лосионот за шампон може да се користи kazhdyyden, медикаментозни шампони користење според инструкциите.

Се обрне внимание за да одговара на шампон за вашата коса, користете шампон или означените "за сите типови коса".Тие се неутрални во нивното влијание.

По капењето во солена вода, потребно е да се мие косата

Солена вода во врска со сончеви зраци прават косата кршливи, сува, грди, "како слама". Па по kupaniyav солена вода, ќе треба да се мијат косата со шампон. Нашите плажи, votlichie од странство, не се опремени со туш, па pomoytegolovu во првата прилика. Одбереш добар шампон. На пример, шампон "Sadko" пени во каква било вода, дури и морето, се раствора талогот од тврдата вода, и компоненти на шампонот delayutvolosy мека и сјајна.

Измијте здрава коса повеќе од еднаш неделно, обично не треба да биде

Ако не малтретираат вашата коса секојдневно со primeneniemtakih стајлинг алатки како што се спрејови за коса, стајлинг восок и слично, нема потреба да се мијат косата секој ден (или ispolzuytetolko мека поштеда шампони). Ако ревносно, кожата golovyi desiccate коса. Косата може да станат кршливи, сува, mozhetpoyavitsya првут. Ако се земе туш секој ден, odevayteshapochku туш, тоа со сигурност го заштитува косата од вода.

Да се ​​грижи за нормална коса тип (т.е. здрава коса) соодветен шампон со белешки "Нормален тип коса"или "за сите типови коса".

Повеќе бара сува, храбар и kombinirovannymvolosam комплекс заштита.

Измијте сува коса

Постојана перење, топол воздух сушење, чешла - vseeto ​​оштети косата, ги уништува. Значи, ако имате кршливи коса suhiei вашата главна задача - се однесува за нега на коса, особено кога го миете, кога косата е особено ранливи. Spetsialistyrekomendovali миење сува косата не е повеќе од 1 пат во 10 дена. Seychasrazrabotany голема козметика дека кога vashemzhelanii дозволи такви проблематични миење на вашата коса повеќе и повеќе, кога etomoni не само чистење на косата, но, исто така, да се грижи за нив. Shampunidlya сува коса обично содржат специфични супстанции киселини. Во оваа nastoyascheevremya навлажнувачки полимери, обложување секоја коса smyagchayuschimotdelnym слој. Bioshampuni содржи додатоци во исхраната како што се пченица микроб масло, јојоба, авокадо и соја и јајце лецитин и takzhelanolin веќе кога за перење марка оштетени suhievolosy еластични и еластична. Така, хемиско чистење volosmozhno се сврти кон квалификувани заштита, saturating косата треба pitatelnymii намалување на агенти, влага.

Измијте мрсна коса

Прилично широко распространета заблуда дека мрсна коса nuzhnomyt често. За секојдневно миење на мрсна коса е скршен estestvennayazaschitnaya киселина мантија на кожата, лојните жлезди се обиде kompensirovatnedostatok масти и да започне да го произведе уште поинтензивен. Dlyaezhednevnogo за перење може да се користи само мека поштеда shampundlya мрсна коса со био-елементи, како што се чистење на нафтата. (Забележете дека помалите шампон пени, па тоа е помека.)

Шампон за мрсна коса често се додава билни екстракти со dubilnymisvoystvami (како што се рузмарин, мајчина душица, коњско опавче, итн ..), Кој reguliruyutrabotu лојните жлезди и се даде лесно површината на косата sherohovatost.Blagodarya која го подобрува косата триење едни против други и pricheskaraspadaetsya не толку брзо како со мрсна коса.

НОВО: шампон со екстракти од Јужна Америка панамскиот mylnogodereva. На мрсна коса произведува неверојатен ефект сличен на ефектот на добра хартија. Како резултат на тоа, масти се апсорбира, без поттикнување на лојните жлезди.

Прекумерна greasiness може да се отстрани со миење на косата во koryduba супа (без употреба на сапун!): 3 суп.л-патки. l. дабови кората се става 1л kipyatkui се вари на тивок оган 15 минути. Ладење супа вирус cherezmarlyu и измијте ја предводи 1 на секои 3 дена за два месеци.

По миењето може да исплакнете косата растителна инфузија: .. Svetlyevolosy - инфузија од мешавина на камилица и бубрезите хоп цветови vzyatyhv еднакви количини (.. 2 лажици по 1 литар вода), или супа сончоглед izlepestkov (2 лажици вриење 1L вода techenie5 минути) - темна коса - инфузија на конска опашка, даб кората коприва (2 лажици секоја билка во 1 литар вода) ...

Ако косата е брзо salyatsya потоа од машина за перење нив може protiratnastoem сукцесија од мешавина на трева, мудрец, камилица, се направени во ravnoyproportsii (3 суп.л-патки. Л. 0,5 л врела вода) или коњско опавче и tsvetovarniki (2 суп.л-патки. Л. мешавина од 2 чаши врела вода).

Употребата на устата изплаква

Експертите не се препорачува да се применуваат само плакнења obladatelnitsamtonkih коса. Тоа е подобро да се користи специјални шампони. Odnaiz најновите случувања - шампон Shauma "поморска сила".

Сподели на социјални мрежи:

Слични
КозметологијаКозметологија
КозметологијаКозметологија
КозметологијаКозметологија
КозметологијаКозметологија
КозметологијаКозметологија
Анти-битен (анти-bit) шампон содржи пиретрин (0.148 g во 100 ml). Косата е навлажнета со вода и…Анти-битен (анти-bit) шампон содржи пиретрин (0.148 g во 100 ml). Косата е навлажнета со вода и…
Рид (се ослободи) шампон содржи 0,3% и 3% пиретрин piperonida. Применуваат со вошки со примена на…Рид (се ослободи) шампон содржи 0,3% и 3% пиретрин piperonida. Применуваат со вошки со примена на…
Алопеција ареата: третманАлопеција ареата: третман
Алопеција (ќелавост, алопеција) -нема или проретчена коса (обично на главата). Алопеција може да…Алопеција (ќелавост, алопеција) -нема или проретчена коса (обично на главата). Алопеција може да…
Што да правите ако коса падне жестоко по породувањето.Што да правите ако коса падне жестоко по породувањето.
» » » Козметологија