ma.gurushealth.ru

Козметологија

URL

Нега на коса - шампон

Нашата коса бара постојана и соодветна грижа. Izbytokuhoda што се недостаток на косата е подеднакво штетни. Vosstanovitbolnye косата е тешко, а често дури и невозможно, и покрај сите преземени мерки, бидејќи невообичаено trudnonadolgo го промени статусот на кои одамна умрени. bolee30 коса см, со просечна стапка на раст е мртов веќе три goda.Poetomu исклучително важно да не се кандидира на бизнисот на почетокот и soblyudatprostye правилата на производи за нега на косата. При промена sostoyaniivolos веднаш да преземе мерки за да се врати.

Денес зборуваме за тоа како правилно да се мијат косата. Kazalosby биде лесно. Сепак, не брзаат да заклучоци. Тоа е очигледно"олеснување" и често пати не успее. Проверете сами.

Во зависност од типот на косата (нормална, сува, мрсна или комбинација) совети за опсег за нега на коса, но постојат општи правила.

Пред перење, шеф бара да чешел четка за коса

Овој совет звучи едноставно, но колку често ги занемаруваат? Во меѓувреме, тоа е важен момент, и тие не треба да се занемари. Прво, добро исчешлана коса подобро да се исплакнат и помалку збунет, и второ, четка отстранува остатоците од стајлинг и првут, и на крај, најважното нешто - го стимулира протокот на крв во кожата, со што косата корени добиете повеќе хранливи материи, што значи дека косата ќе здрави и силни.

Ги користиш овие алатки се соодветни за вашиот тип коса

За жал, често се запоставува, а овие едноставни pravilom.Tem барем тоа е многу важен аспект. Употреба на средства кои не одговараат на вашиот тип коса, тие почнуваат да боли, промена mozhetpoyavitsya првут (обично за полошо) тип на коса, кој би значел многу нови тешкотии. Затоа obyazatelnoispolzuyte значи соодветна за вашиот тип коса. Eslisomnevaetes користење на средствата во која е напишано - "dlyalyubogo тип коса"Кои имаат умерен ефект. Dlyaproblemnyh валкани или подложени хемиски бран luchsheispolzovat специјални шампони.

Не мора да се купи шампон. Можете да ги користите proverennymisredstvami.

За миење на главата е подобро да се користи мека вода

Измијте тврда вода не само чисти, но, исто така, расипува volosy.V тврда вода се калциумови соли, кои го формираат nerastvorimyyosadok и натруфен слој формирана сиво-бела tsveta.V резултира косата станува сува на косата, кршливи, не е атрактивна.

Откако нашите баби собираат дождовница за ситуацијата перење golovy.Seychas животната средина не е толку оптимист, па ако не живеат во еколошки чиста област (и како, за жал ochenmalo), тоа е подобро да не е да експериментирате со дождовница и vodoprovodnuyuzhestkuyu вода може да се ублажат со додавање на 1 ч. лажица сода бикарбона боракс.

Избери го точниот термички услови

Не мие косата многу топла или ладна вода. Vodadolzhna биде пријатно топла температура од околу 40 степени. Zavershayuscheeopolaskivanie подобро да се потрошат повеќе студена вода. Тоа okazhettoniziruyuschee ефект врз кожата на главата и косата ќе стане priyatnyyblesk.

Шампон не треба да се примени директно на косата

Причината е дека тоа ќе биде тешко да се еднакво дистрибуирате nebolshoekolichestvo шампон за сите косата, па тоа е еднакво raspredelitego помеѓу вашите раце и имаат раце масажа nanositshampun на влажна коса. Многу експерти препорачуваат slegkarazvesti шампон со вода и потоа се применува на косата.

Секогаш е добро да се мијат косата

Ако не се отстранат остатоците од шампон, коса по сушењето ostanutsyamatovymi и леплива, како, ако тие не се мијат. Малку е веројатно дека ова ponravitsya.Odnako треба да се запамети дека прекумерната исплакнете сува коса пленот. Како да се избегне ова. Прво на сите, vozmitesebe правило се применува на косата на мала количина на шампон shampunya.Sovremennye доволно ефикасни. Повеќето sluchaevvtoroy косата пати миење не е потребно, особено кога тоа се однесува на оние кои го прават на дневна основа. Не се срамиш ако не шампон daetobilnuyu пена. Многу од денешните благи шампони и не се obilnuyupenu но совршено чисти косата и се грижи за нив. Tschatelnopromyvat коса и потребата од благ шампон. кога косата "крцкавиот"под прстите, така што тие не се оставени на пена. По мелем ikonditsionera, исто така, треба да се мијат темелно косата.

По шампоан нежно сува коса

По миењето на косата да се исуши косата. Тоа е подобро ако vyberiteschadyaschie начини. Ако имате можност да ги дава на косата vysohnutestestvennym начин, во ред. Во студено време, што може да се sushkivospolzovatsya загреан пешкир. Ако ти се брза, volosymozhno сува и фен, но јас би сакал да ве потсетам дека prisushke фен за коса лесно да се исуши, стануваат кршливи, крави, па не претерувајте со употреба на фен за коса, како и elektroschiptsovi топла ролки. Секојдневна употреба на такви средства ukladkiprivedet на сиромашните квалитетот на косата. Не мие golovuna ноќта и да оди во кревет со друга nevysohnuvshimi коса. Etomozhet настинки и малку придонесуваат priyatnoyveschi како невралгија, додавање на narushaetsyakrovoobraschenie кожата долго ладење на главата, што доведува до влошување pitaniyavolos со сите свои последици.

Влажна коса е подобро да не се чешел, особено dlinnye.Mokrye косата лесно извади и прекинат. Ако не dlinnyevolosy и добар балсам за коса, обично дури и влажни volosyraschesyvayutsya без проблеми, но претпазливост не е повреден.

Следниве материјали ќе ги разгледа карактеристиките на volosamiv заштита според типови на коса.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
КозметологијаКозметологија
Научниците веруваат дека човечка коса задржи неговата точна мапа поместувањеНаучниците веруваат дека човечка коса задржи неговата точна мапа поместување
КозметологијаКозметологија
Феталниот на косата. развој на косата кај ембрионотФеталниот на косата. развој на косата кај ембрионот
Microsporia габични заболувања на кожата и косата. Болен главно деца. Разлика anthroponotic и…Microsporia габични заболувања на кожата и косата. Болен главно деца. Разлика anthroponotic и…
КозметологијаКозметологија
КозметологијаКозметологија
Боите за коса предизвикуваат ракБоите за коса предизвикуваат рак
Алопеција (ќелавост, алопеција) -нема или проретчена коса (обично на главата). Алопеција може да…Алопеција (ќелавост, алопеција) -нема или проретчена коса (обично на главата). Алопеција може да…
Што да правите ако коса падне жестоко по породувањето.Што да правите ако коса падне жестоко по породувањето.
» » » Козметологија