ma.gurushealth.ru

Козметологија

URL

Методи за чистење на лицето навечер. решенија за чистење и мешавини.
Дури и употребата на скапа козметика не секогаш може да се осигури дека таа е во право за вас. Па јас предлагам да vospolzovatsyaproverennymi значи дека природата ни дава.

Чистење на нафта.
Најкорисен, едноставна и заеднички средства за vecherneyochistki лицето и вратот кожата на секаков вид на зима и есен е lyuboerastitelnoe (маслиново масло, масло од пченка, ленено масло, бадеми, podsolnechnoenerafinirovannoe) или камен овошје (праска, кикирики, итн) путер.

1-2 лажички путер за 1-2 минути ryumochkeili стави во порцелански сад со топла вода или топла влегоа во лажица. Vatnymtamponom малку натопен со масло, целата кожа е исчистен. Maslonanositsya изобилно се соочуваат со движења нагоре од вратот, а потоа на брадата и устата на храмови, на база на носот на челото ivokrug очи - од носот на горниот очен капак на храмот и пониски vekuobratno. Таа, исто така го отвори усните и веѓите. По 2-3 minutymaslo отстрани памук навлажнета со лосион, чај или podsolennoyvodoy (во 0,5 литар зовриена вода додадете 1 лажичка сол). Losonmozhno замени зовриена вода се меша со овошен сок (лимон, портокал, јаболко, и така натаму. Д.).

Кога кожата без акни и осип може да се користи за да се ochistkilitsa едноставни средства, не-иритирачки и не се исуши на кожата, која, згора на тоа, е секогаш при рака, и до кој степен хранлива, - свеж путер (се користи не повеќе од 10 дена).

Течност за чистење лосион и крем.
Во случаите каде што водата за перење иритира кожата со сапун, лосиони и омекнување primenyayutsyaochischayuschie емулзија. Така, за мрсна лосиони kozherekomenduyutsya "утро". "камилица". "краставица"."почеток"- за сува и нормална кожа - смирувачки креми emulsionnyezhidkie "зори". "ланолин лосион"."кадифе". "бебе" (Незаменлив за ochensuhoy и доделување на кожата). Тие може да се користи во секое време од годината, и во топла и во ладно време, особено кога oschuschaetsyastyanutost кожата.

Бришејќи лосион, крема може да се замени успешно и миење наутро и навечер. Исто така, се соочи и вратот кожата, лосион или kremommozhno избрише и рака, а со тоа и отстранети пот kozhnoesalo, прашина, мртви клетки се јавува epidermisa- priyatnoeoschuschenie свежина.

Чистење специјални масти крем. Најдобар ефект се постигнува кога ochistkekozhi преку посебен крем "чистење"Применуваат кога е потребно да го замени сапун. Ова bezvodnyykrem лесно омекнат со температурата на телото и не навлегуваат во порите, ја чисти кожата од загадување на животната средина, ја омекнува површината на кожата, оставајќи ја мека. Овој крем е погодна за сите типови на кожа.

Вие исто така може да се користи во комбинација масти крем во еднакви количини ("сперма". "камилица" et al.) и rastitelnoemaslo. Крем исцеди од цевка во тегла, внимателно smeshivaetsyas масло.

Секое чистење крем се нанесува на кожата и рацете (skin- да се исуши за 3-5 минути) и е отстранет притисне руно, претходно slegkasmochennoy чај, закиселена вода или посебен лосион. Posleetogo на влажно лице применуваат негување крем.

Перење млеко има долга традиција во козметиката. Molokodeystvuet кожата лечи, па тие се со поголема веројатност да vsegopri сува кожа, а особено за кожата со зголемување на постапката chuvstvitelnostyu.Eta се врши по чистење, и млеко napolovinurazbavlyaetsya вода (до еден пар на температурата). Пред kozhaochischaetsya полномасно млеко или растително масло, а само posleetogo наквасена со разредена млеко. Можете да, се фрлаат zhidkostv лента, го намали нивото во првиот свиок, а потоа уште storonulitsa, а потоа на челото и брадата. По миењето на лицето нежно тромав човек podsushivaetsyavatnym (притискање движења). Носот и дезинфицира podborodokmozhno лосион, а потоа на уште мокра kozhulitsa наметне негување крем. Ако кожата на лицето е воспалени или лушпеста, наместо на топла вода се додава млекото прилично силен romashkovyyili вар чај или екстракт од листови од малина.

Перење млеко може да се применува само во гребнатинки отсуство ignoynichkov.

Чистење специјални масти крем.
Најдобар ефект се постигнува кога кожата прочистена преку spetsialnogokrema "чистење"Применуваат кога neobhodimozamenit сапун. Ова безводен крем е лесно да се омекнат со temperaturytela и не навлегуваат во порите, ја чисти кожата од загадување на животната средина, ја омекнува површината на кожата, оставајќи ја мека. Крем podhoditdlya секој тип кожа.

Вие исто така може да се користи во комбинација масти крем во еднакви количини ("сперма". "камилица" et al.) и rastitelnoemaslo. Крем исцеди од цевка во тегла, внимателно smeshivaetsyas масло.

Секое чистење крем се нанесува на кожата и рацете (skin- да се исуши за 3-5 минути) и е отстранет притисне руно, претходно slegkasmochennoy чај, закиселена вода или посебен лосион. Posleetogo на влажно лице применуваат негување крем.

перење млеко
Перење molokomimeet во козметиката вековните традиции. Molokodeystvuet кожата лечи, па тие се со поголема веројатност да vsegopri сува кожа, а особено за кожата со зголемување на постапката chuvstvitelnostyu.Eta се врши по чистење, и млеко napolovinurazbavlyaetsya вода (до еден пар на температурата). Пред kozhaochischaetsya полномасно млеко или растително масло, а само posleetogo наквасена со разредена млеко. Можете да, се фрлаат zhidkostv лента, го намали нивото во првиот свиок, а потоа уште storonulitsa, а потоа на челото и брадата. По миењето на лицето нежно тромав човек podsushivaetsyavatnym (притискање движења). Носот и дезинфицира podborodokmozhno лосион, а потоа на уште мокра kozhulitsa наметне негување крем. Ако кожата на лицето е воспалени или лушпеста, наместо на топла вода се додава млекото прилично силен romashkovyyili вар чај или екстракт од листови од малина.

Перење млеко може да се применува само во гребнатинки отсуство ignoynichkov.

Чистење на кожата со жолчка од јајце.
Мазна кожа е добро од време на време да се исчисти јајце zheltkom.V мала тегла 1 е поставен од јајце, и постепено poperemennodobavlyaetsya 1-2 лажички растително масло и 1-2 chaynyelozhki сок од грејпфрут, лимон или оцет облекување. Сите horoshoperemeshivaetsya. Дел од како резултат на маса е оставена за чистење, а остатокот се стави на ладно место како ова portsiyarasschitana најмалку 2-3 пати.

На лесно натопен памук се зема малку јајце мешавина, површината на кожата се чисти брзо (тежина не треба да впие vkozhu). Оваа постапка се повторува 2-3 пати, постепено uvelichivayakolichestvo смесата и триење на кожата на светлината пена. Добар smazavkozhu лицето и вратот, тежина оставени на кожата за 2-3 минути, zatemsmyvayut вода. После тоа, на влажна кожа се применува pitatelnyykrem или растително масло.

За чистење на кожата може да се подготви мајонез. Се тресна soboyhorosho мешавина на свежи жолчки од јајце, растително масло и павлака, се направени во еднакви износи. Пожелно е да се подготви смеса на 3-4raza. Мајонез може да се користи за чистење на кожата во секое време Godasa интервали од 2-3 недели, како и сите препарати за чистење на кожата lyubogotipa. Чувајте ги на ладно место.

Чистење трици или трошка леб.
За овој метод, корисни пченица, овес, ориз, mindalnyeotrubi или натопена во топла вода трошка леб, многу kotoryysoderzhit трици.

Тука е еден од најчестите начини prigotovleniyaotrubey. 1 чаша овес "Херкулес" propuskaetsyacherez myasorubku- за лица под 25 години, додаде 1 лажичка lozhkapitevoy бикарбона или боракс. Сите се добро се меша и се чуваат vsteklyannoy јадења. Успешно се користи за чистење на контаминирани zhirnoykozhi пори (акни, комедони). Без додавање на сода боракс погоден за сите типови на кожа.

Прочистување се врши на следниов начин: На ​​кожата на целото smachivaetsyavodoy лицето, а потоа со четка левата рака се става 1 лажица molotyhovsyanyh снегулки се меша со вода да се формира кашеста маса. Pravoyrukoy paste постепено се нанесува на кожата, додека slegkaprotirayutsya брадата, носот, челото и образите. Кога левата страна е ослободен, таа, исто така, учествува во чистењето на кожата на лицето и вратот. Како tolkovoznikaet чувство дека целата маса се движи слободно во текот на кожата, eetut потребно е да се измијат темелно со вода. Слично primenyaetsyai трошка леб.

По овие постапки, постои пријатно чувство особено chistotyi мекост на кожата. трици мазна кожа дава isklyuchitelnyyeffekt перење, особено ако тие се во иста линија со топла вода (36 ° C), а потоа солени opolaskivatlitso ладна вода.

Оваа постапка се врши секојдневно во текот на ноќта за еден месец мрсна кожа може да се повтори по 1-2 недели, а во promezhutkeprimenyat кисело млеко, жолчка од јајце крем или сапун.

чистење на кожата со сапун и павлака и сол.
На овој начин се зајакнува и добро исчистени груба zhirnayakozha со тешка загадувањето од. primenyaetsyane оваа постапка често и колку што е потребно. Контраиндикација служат krasnotakozhi, присуството на акни и рани и сува кожа.

Басенот е исполнет со топла вода или топла инфузија на цвеќиња и билки (нане, липа, жалфија, јасмин, камилица, малини, рибизли). Volosypryachutsya шамија или капа. Шефот е покриена polotentsem.Parovaya бања, во зависност од тоа како ќе го носат, трае 5-15 минути. Потоа, на памук или мека gubkuvydavlivaetsya сапун за бричење крем, истури малку сол"дополнителен" и малку сода бикарбона. Мека krugovymidvizheniyami лицето е исчистен, внимателно ги избриша uchastkis митесери (комедони). По 5-6 минути opolaskivaetsyasnachala лицето со топла вода, а потоа ладна.

Наместо на крем сапун и соли со деликатна, чувствителна прочистување kozhedlya е најдобро да се земе мешавина од половина чаша снегулки izmelchennyhovsyanyh "Херкулес" и лажичка сода sody.Teploy Смесата се разредува со вода се додека не се применува таму дебели крем за неколку минути.

Чистење cornmeal.
На овој начин, чисти кожата од мртви клетки еден razv две до три недели.

Чашата на cornmeal зовриена вода се истури сите horoshorazmeshivaetsya.

Пред нанесувањето на смесата на лицето е "steamroom" sdobavleniem во топла вода од камилица цвеќиња. По 5-7 минути litsoslegka избриша крпа и се нанесува на кожата, пченка smesna 15-20 минути. Чистење маска е отстранет со памук smochennymvodoy собна температура, а потоа се стави на лице pitatelnyykrem на (не било подобро хранливи маска).

жито мешавина на о!
А парче бајат црн леб, истурете во мала количина на вода што врие, а кога натопени леб се олади малку, се мијат poluchennoykashitsey. Му ја даде малку сув, и исплакнете го со млака на прв, а потоа ладна вода.

Мешавина од овесни n!
Една чаша на овесна каша критикувам или kofemolku.Dobavte 1 лажичка сода бикарбона и 2 лажички povarennoysoli, се меша сè внимателно. Резултат на мешавина беше teploykipyachenoy разредете со вода до конзистентност на густа чорба. Примени nasheyu лицето и брадата од центарот на уво, на аглите на устата seredineuha, крилјата на носот на средното уво, во центарот на челото на храмови, sheyupokolachivayte од клучната коска до брадата.

Кога ќе го видите чувство дека целата маса се движи слободно во текот на кожата, измијте го со ладна вода.

Јасно кожата со овес може да биде поинаков начин. Gorsthlopev се вари 5 минути во малку вода или разладени moloka.Zatem каша стави на лицето и вратот. По 5 минути smoytechut топла вода, а потоа ладна.

За чистење на деликатна, чувствителна кожа е добра мешавина на polovinystakana кршен овес и лажичка сода sody.Kislym млеко, се разредува со мешавина на густина на павлака, ќе се применуваат таму и вратот и да ги масираат неколку минути.

Козметички крем за чистење на сува и нормална кожа n!
Жолчка од јајце фунти со 100 гр павлака, а потоа продолжува да се промешува, се додава малку 1/4 чаша водка и сок од половина лимон. Eslinet рака крем, можете да го замените со крем или rastitelnymmaslom. Ова значи дека не само што ја чисти кожата, но, исто така, pitaeti ја избелува.

Тоалет лосион за чистење на сува кожа n!
2 лажици пченица бело вино стакло пополни. Оставете 3-5 дена. А мешавина на вирус и да го додадете 1 жолчка од јајце.

Лушпа од магдонос n!
За чистење на сува кожа може да ги понудиме следниве: 200 гр petrushkivskipyatite во 0,5 литри вода. Супа вирус, се прелива во шише и фрижидер.

Масло инфузија на корените на elecampane n!
А неколку сецкани свежи и суви ризоми elecampane provarite15 минути во чаша растително масло. Инсистираат на темно, цврсто затворен сад за една недела. Nastoykuispolzuyte нафта за чистење на кожата. Малку загреани масло nanesitena лицето, по 1-2 минути отстрани влажни стапче.

Мед лимон решение на n!
Жените со стареењето, склони кон брчки kozheyrekomenduetsya секоја вечер пред примена на крем за да ги избрише litsopitatelnym и тонирање решение, кое во својата sostavupodhodit за сите типови на кожа: во чаша со топла зовриена vodyrazmeshayte лажичка мед, додадете сок по ладењето polovinylimona.

Солен n!
Препорачува 1-2 пати месечно не се чисти tolkokozhi лицето на сол, но исто така и на целото тело. Се меша 350 g на натриум хлорид со polovinoystakana крем. Силен кружни движења, се фаќа многу vkozhu. Бидете особено внимателни да се фаќа пали нејзиниот области. Opolosnitesnachala топла вода, а потоа ладна. Даб тело polotentsemi на влажна кожа, се применуваат негување крем.

материјалите што се користат книги "Козметика за сите"


Сподели на социјални мрежи:

Слични
Подготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајцаПодготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајца
Зеленчук сончогледово масло во панкреатитЗеленчук сончогледово масло во панкреатит
Рецепти вегетаријанска сендвичиРецепти вегетаријанска сендвичи
Масло за лекување на чир на желудникот - морето buckthorn, маслиново, ленено семеМасло за лекување на чир на желудникот - морето buckthorn, маслиново, ленено семе
КозметологијаКозметологија
Козметологијата отстранување на шминкаКозметологијата отстранување на шминка
КозметологијаКозметологија
КозметологијаКозметологија
Хербални лекови за болки во грботХербални лекови за болки во грбот
Рецепти зеленчук јадења со природна хранаРецепти зеленчук јадења со природна храна
» » » Козметологија