ma.gurushealth.ru

Козметологијата козметика најсончевите

URL

Во пресрет на пролетта, нашата кожа почнува да бара очајно витамини ipitatelnyh супстанции за да изгледа здрава и блескава pervymiteplymi под сонцето. Март - најтежок месец за кожата, бидејќи тој во зеленчукот и овошјето се речиси и да нема витамини по dolgoyzimy. Есен жетва - зелка, морков, цвекло и јаболка не апетитот и vyglyadyatsovsem "nevitaminno". Можеби еден iznemnogih "стабилна" Во овој поглед на овошје - tsitrusovye.Oni дојде во Русија од јужните земји, но добро се чуваат и naprotyazhenii зима задржат своите витамини. Лимони, цитрони apelsinyi, можеби - најчестиот овошје во зима Rossii.A мандарини, па дури и повеќе, па, тие се одамна стана нашиот симбол на Нова Година.

Tsitrusovyeizdavna користи во козметиката. Прво, нивните лисја, цвеќиња, плодови се богати со етерични масла. Од портокал и лимон izgotavlivayutaromaticheskie масла кои се додаваат на креми и лосиони во kachestveotdushki.

Во цитрус овошје содржи:
- тиамин (витамин Б1);
- Рибофлавин (витамин B2);
- аскорбинска киселина (витамин Ц);
- токоферол (витамин Е);
- никотинска киселина (витамин PP);
Сите овие витамини може да се добијат од страна едноставно се притисне неколку kapelsoka со додавање на маска и ставање на маска на лицето.

Маски од агруми се погодни за сите типови на кожа, за borbys пеги и пигментни дамки, за спречување на брчки idlya стареењето на кожата. Оваа листа може да трае вечно, па затоа е најдобро да се обиде да се практикуваат на чудесен ефект на лимон, портокал, мандарина или сок од грејпфрут. Така,

Агруми маска

За сите типови на кожа

мандарина
Прочистување на мандарински и стискаш на сок од него. ја натопи vatkoyprotirayut кожата или впие во сок од тенок волна sdoy ilisalfetku од неколку слоеви на газа и се стави на лицето и sheyuna 15-20 минути. По отстранувањето на првата маска кожата влажна избрише, како и. а потоа суво памук. Фреквенцијата на процедури - 2-3 пати vnedelyu. Се разбира - 15-20 маски.

грејпфрут

1 лажица масло. една лажица оризово брашно се меша со 1 лажица масло. лажица јогурт 2 лажици. лажици сок од грејпфрут. Маската пегла брчките ipreduprezhdaet нивниот изглед.

Грејпфрут просечната вредност на кора и филмови, razomnitei додадете една чаша јогурт Стави во час во holodilnikZatem стави многу на лицето и вратот за 30 минути. Маски за плакнење teployvodoy.

портокал

Намачкајте со газа сок од портокал и цврсто nakladyvayutee на лицето и вратот. Засекогаш и во исто време ќе треба да се пре-подмачкување tonkimsloem негување крем за нормална до сува кожа. По 15-20min отстранете ја маската, лицето му ги избриша со влажна крпа или vymyvayutprohladnoy вода. Тоа се користи за било кој тип на кожа, го храни osvezhaeti.

Прочистениот и сецкани портокал дрвена каша lozhkoy.Kashitsu нанесува на лицето, вратот, градите, рамената и се покрива marley.Cherez 15 мин миење кашеста маса зовриена вода на собна температура, и подмачкува кожата крем. Маската е погодна за сите типови на кожа, не прави мека и еластична. Но, ако ова чорба додадете vzbityybelok јајце, тоа ќе биде многу корисно за мрсна кожа, тоа освежување и влечење порите.

лимон

Видео: пептиди - крем со ефект на ботокс

1 жолчка се промешува со 1 лажичка млеко и неколку kaplyamilimonnogo сок. Се применуваат на лицето за 20 минути, а потоа исплакнете.

Грб на лицето со маст павлака и применува тоа ретко narezannyekruzhochki лимон. Маската треба да биде во лицето на не повеќе од 10 minut.Snimite лимон и исплакнете со ладна вода или избрише vatnymtamponom натопени во млеко.

25 гр квасец се меша со 1 лажичка сок од лимон. Kpoluchennoy смеса, додадете 1 лажица млеко, внимателно razmeshaytei нанесете ја смесата на лицето со памук. По 20 минути игра, топла вода и snimitemasku направи ладни облози.

За мрсна кожа

лимон

Измешајте шлаг на пена протеини едно јајце и лажичка, лажица limonnogosoka. Маската се нанесува на лицето за 15-20 минути, а потоа се мијат snachalateploy, а потоа ладна вода. Тоа тонови, средства за белење, obezzhirivaeti суши кожата, ја затегнува порите и пегла брчките. Primenyaetsyapri мрсна, порозна кожата брчките и пигментацијата спотови, кога atakzhe избледени, доделување на кожата.

Видео: Полжав - природни козметик

Ситно сецкан лимон истурете 200 ml вотка и инсистираат 8-10dney. Импрегнирани слој на памук и се применуваат на лицето за 15-20 min.Posle отстранување на лице маската не е исчистен. Аплицираат за мрсна кожа: maskastyagivaet порите и пегла брчките.

Сок од еден лимон или портокал (грејпфрут) беше измешан со 2 chaynymilozhkami мед. Нанесете на лицето за минути, измијте го со ладна вода.

Протеините бавно, со постојано мешање, се става во chaynuyulozhku сок од лимон. Нанесете ја маската стапче или четка na15-20 минути и да се исплакнат со топла вода. Потоа исплакнете лицето или избрише holodnoyvodoy јастив мраз. Маската не само на порите, но исто така добро degreases, средства за белење на кожата.

Лимон фино се сече и се прелива 200 ml вотка. Беше дозволено nastoyatsyav за 8-10 дена, а потоа се филтрира. Како резултат на инфузија propityvayuttonky волна слој, што се применува на лицето, освен очите, носот и устата, за 15-20 минути. Маска не се мијат надвор. Применливи kaksmyagchayuschaya маска за мазна кожа.

Еден кората од лимон да се фаќа на пластични ренде zalit100 g на алкохол, вирус преку cheesecloth, додадете 1 чаша smetanyili крем, шлаг протеин 1 и 1 лажичка на глицерол. Nanestina соочи и по 15-20 минути, отстранете со памук.

Еден лимон ситно исецка, се става 100 грама 40-gradusnoyvodki и оставете да кисна за 6-10 дена. Потоа nastoyprotsedit. На исчистената кожа наметне тенок слој од памук iobilno намачкајте ја доби течност. Држете 15-20 minutes.If во некои области волна суши, тоа дури и намачкајте raz.Zatem волна да се отстрани, но маската не е можно да се мијат за долго време.

За сува и нормална кожа

лимон

Видео: електролиза. Интервју со специјалист козметологијата центар слатка убавина

Во една лажица мед додаде 5-10 капки од лимон soka.Poluchennuyu млеко се применуваат за 10-15 минути. Измијте го со мека prohladnoyvodoy. Ако сакате да се зголеми вискозитетот на маската, да додадете овесна каша.

1 жолчка од јајце е додаден 1/2 лажичка мед темна боја (на пример, леќата), 3-4 капки на растително масло и 10 kapellimonnogo сок. Смесата се шлаг на пена, а потоа dobavlyayut1 лажичка мелени овесна каша или овесни снегулки. Маскањи само чисти и негува кожата, но, исто така, го регулира balans.Primenyaetsya вода на пилинг и стареење на кожата.

Сурова јајце е шлаг во пена и со него 2.1 lozhkilimonnogo сок чај е додадена. Маската се нанесува на лицето за 15-20 мин, да се исплакнат snachalateploy, а потоа студена вода. Маска освежува, ја храни и smyagchaetkozhu, пегла брчките.

Triturate со 1 жолчка нерафинирано растително масло (luchshekukuruznym), а потоа се додава 1/2 лажичка на вода и 1/2 chaynoylozhki сок од лимон. Применуваат на слоеви на лицето (3 слоеви) vyderzhivayutna кожата додека не се исуши, а потоа отстранета" брис smochennymv топла вода- по маска за лице исплакнете со топла, а потоа и го стави prohladnoyvodoy негување крем. Број маски на course- 6-10.

Triturate жолчка со 1 лажичка прав пред izmelchennoyv кора од лимон и замина во затворен сад. По 15 мин е додадена на мешавина од 1 лажичка растително масло и horoshorazmeshivayut. Потоа дебел слој се нанесува на кожата и е дозволено dovysyhaniya. Исперам маската со воден екстракт од магдонос. Заокружување protseduruholodnym компресира. Маска храни и тонови на кожата. Takuyumasku препорачува ако по еден ден predstoitotpravitsya театарот да ја посетите.

Лимон крем. 2 лажици лимон пулпа внимателно rastirayuts 2-3 лажици стопен коскената срцевина, 1 жолчка од јајце, 1 лажичка мед и 1 лажичка растително масло. Rastirayasmes, додава, капка по капка, 1 лажица камфор spirta.Etot негување крем се користи за сува, стареењето на кожата.

грејпфрут

За пире од жолчка од јајце додадете една лажица сок од грејпфрут, една лажичка растително масло, додадете сите пената и lozhkusmetany. За густина може да се стави трошка леб, млеко predvaritelnozamochennogo. Смесата се нанесува на лицето за 15-20 минути, poslechego миење на лицето и намачкани со крем. По 10 мин вишокот kremasnimayut ткиво.

За стареењето на кожата

Во horoshovzbity се става жолчка со постојано мешање 1 лажиче lozhkuteplogo растително масло и 1/2 лажичка на вода и limonnogosoka. Смесата се стави на лицето 2-3 слоеви и оставете да се vysyhaniya.maska ​​отстрани со памук натопени во топла вода. Zatemlitso треба да се измијат со студена вода. Маската се прави 1-2 пати неделно, за 4-6 недели. Повтори по 2-3 месеци.

За спречување на брчки се еднакво количество на сок од лимон, морков, сок, јогурт, оризово брашно, внимателно peremeshat.Derzhat на лицето за 20-25 минути. Пожелно е да се направи 2-3 пати неделно.

Добро потресен прелива јајце со постојано мешање, 1 лажичка топла растително масло и 1 ч. Вода и limonnogosoka лажица. Смесата се стави на лицето на слоеви 2 и 3 да ја напушти polnogovysyhaniya. Отстрани стапче натопена во топла вода, по chegolitso исплакнете со ладна вода. Тоа им помага со Груб, бледнее, лупење на кожата на лицето, особено кога поголемиот дел од времето воведе во воздух. Курсот 1-2 пати неделно, за 6 недели.

1 лажичка маст павлака комбинираат со 1 лажичка limonogosoka со додавање тоа dropwise и половина лажичка smetanyili мајонез. Како резултат на мешавина беше ставен на лицето за 20-25 минути, отстранете со шпатула, а потоа избришете го лицето со памук smochennymlosonom a.

Освежувачки, белење и тонирање маска

Освежителни маска мандарина

Исушени мандарина кора мелени во прав, 1 лажичка etogoporoshka се меша со 1 лажичка жолчка од јајце и 1 лажичка smetany.Masku се применуваат на лицето и вратот за 20 минути.

Лимон Белење на маска

Телото на лимон фунта, како резултат на маса додадете nemnogomuki и се меша добро. Стави маска на лицето за 15-20 минути, по миење и четкање со масти крем. Vatnymtamponom ги избришат или измијте го лицето со зовриена вода.

Протеини лимон маска

Една белка од јајце е шлаг на подготовка на пена. Во текот vzbivaniyapostepenno додаден dropwise 1 лажичка лимон применуваат soka.Masku, оставени на кожата и да се исплакнат на ист начин како сок од лимон belkovuyu.Nalichie придава маска белење, чистење, освежава, тонирање и енергетски својства.

пеги

сок од грејпфрут.

Памук натопени во сок од грејпфрут секојдневно наутро вечер да ги избрише лицето со пеги и флеки.

сок од лимон.

Ефективни белење агент на пеги е smeslimonnogo сок, оцет и вода, земени во еднакви kolichestvah.Esli кожата сува, во мешавина треба да додадете некои глицерин. Smesispolzuetsya да ги избрише лицето.

Лимон маска.

На флеки и пеги наметне лимон парчиња. Kozhupredvaritelno намачкани со маст павлака. Лимон Liezen замине за повеќе од 10 минути.

Мед лимон маска

особено добар за заби пржен кожата, пеги, флеки. Свежо исцедено сок од еден лимон измешан со 100 gmeda. Оваа течност може да се чуваат за долго време. нејзиниот секојдневен ochischayuti избелите на лицето, вратот, рацете, градите за 10-30 минути пред миење.

За можат да се користат за заштита на кожата од изгореници limonnuyuvodu: во вечерните часови во ладна вода се става малку лимон парчиња.

Уредната лице може да оди на не помалку важно chastyamnashego телото и успешно се користи за козметички цели портокали, лимони и grapefruits

За мазна кожа на вратот

2 лажици маст урда се меша со сок polovinyapelsina и 1 лажичка растително масло. газа Смесата nakladyvayutv е повлечен двапати, која pribintyvaetsya на вратот на 15-20 минути. По отстранување на вратот на маската се мијат со топла вода. Оваа маска zhelatelnodelat 2 пати неделно за стареењето на кожата на вратот.

За зачувување на еластичноста и цврстината корисни 1 пат vnedelyu избрише вратот, рамената и градите со решение на сок од лимон 1 B500 ml вода. Потоа, кожата треба да бидат суви и massiruschimi dvizheniyamivteret негување крем.

По миење на вратот и рамената тоа не е препорачливо да се измијат со вода dobavleniemlimonnogo сок (1 лажичка сок во 2 L вода).

За чистење и белење страна

Многу валкани, обезцветен раце може да се избелени користење kashitsyiz варени компири, сок од лимон и млеко.

На рака кожа беше бела и мека, секоја вечер шминка massazhsmesyu глицерин или скроб паста се нанесува од мешавина од сок од лимон, компир и пченично брашно. Во двата случаи, компоненти во ravnyhsootnosheniyah.

Сок од лимон за белење и омекнува кожата, ја промовира ustraneniyupigmentnyh пеги и дамки по левата чистење ovoscheyi овошје.

За дезинфекција и белење на кожата на рацете по градинарство Илеана кујна тие се мијат со сапун и да се направи топла када со вода, во kotoruyudobavlen сок од лимон.

Кога влажни кожата на рацете може да се чистат 3 пати на ден poslemytya разреден сок од лимон (сок 1 дел со 5 дела вода).

За да го ублажи тешка кожата лакти:
- протри лактите портокал или лимон сок се меша со rastitelnymmaslom;
-се применуваат за 10 минути за да ги на тенки парчиња грејпфрут;
- сува, лактите потемни кожата 2-3 пати неделно teployvodoy мијат со сапун и вода, а потоа намачкани со крем и се фаќа лимон sokom.Cherez 10-15 минути се мијат со вода.

Сок од лимон, исто така, се препорачува ако кожата на loktyahkrasneet и пукнатини: нејзината прва подмачкани со сок од лимон и zatemkremom.

македонски

Редовна триење плоча во ноктите и кожата околу тоа limonnogosoka прави ноктите чиста и сјајна. Сепак, таквите постапки се несоодветни за да се чести, бидејќи во овој случај на ноктите се премногу суви и nanih може да се формираат пукнатини.

Да се ​​врати бојата на бледо ноктите применуваат мешавина од 3 stolovyhlozhek портокалова цвеќиња и 1 лажичка сок од лимон.

коса

За сува и кршливи косата се препорачува да се фаќа мешавина на ravnyhkolichestv зелка сок од лимон и спанаќ, или 1 по nedelyudelat притисок на загреани-до 40-45 C во rastitelnogomasla топла вода, во која на кожата на главата и извалка нивната коса, главата nuzhnopokryt пластична капа и навиват Тери polotentsem.Kompress одржи 1-2 часа.

На лосион за мрсна коса 2 лажици липа цвет zalivayut500 мл врела вода, варени за 2-3 минути на ниска топлина, кул, филтер и 1 лажица оцет odnogolimona или сок, 50 ml на алкохол тинктура од calendula (еукалиптус или kamfornogospirta).

за телото

Бања со лимон. Свежо-намалување на лимон кора се става kipyatkomi инсистираат да се излади. Ако го капакот со ладна вода, потоа nuzhnonastaivat за 2 дена.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Моќ во зависност од сезонатаМоќ во зависност од сезоната
КозметологијаКозметологија
Праски на панкреатитисПраски на панкреатитис
Анасон овошје (fructus vulgaris Anisi). Зрели плодови одгледуваат годишен билка анасон (anisum…Анасон овошје (fructus vulgaris Anisi). Зрели плодови одгледуваат годишен билка анасон (anisum…
КозметологијаКозметологија
Рецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садовиРецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садови
Може ли да се јаде јаболка за панкреатит (воспаление на црниот дроб, со панкреасот)?Може ли да се јаде јаболка за панкреатит (воспаление на црниот дроб, со панкреасот)?
КозметологијаКозметологија
КозметологијаКозметологија
Citrus гастритисCitrus гастритис
» » » Козметологијата козметика најсончевите