ma.gurushealth.ru

Убавина за нега на кожата во зима

URL

Со почетокот на ладно време, ние почнуваме да се заврши во крзно и волна. И prakticheskitolko нашето лице останува предмет на сите околности на зимата. Poetomuv кожата на лицето студено време бара особено внимателно одржување, бидејќи тоа е многу повеќе чувствителни на студ, отколку да teplu.Ved по квадратен сантиметар од кожата во просек од 23 6do рецептори восприемање ладно, додека термички retseptorovtolko три.

Констатирано е дека постојаното дејство на ниски температури на воздухот, ветерот и Снежажа отворени делови на телото, дури и здравите луѓе доведува до повеќе кожа bystromustareniyu. Принцип козметичарите испита состојбата на кожата во zhiteleyraznyh климатски зони. Тие откриле дека во области каде што температурата otmechayutsyarezkie флуктуации на жени од 20-29 години vozrastastepen стареењето на кожата е повисока од жителите на иста возраст sredneypolosy Русија.

На умерено ладна садови исполнат проширување и да се соочи krasneet.Pri екстремен студ и продолжено изложување на студ krovenosnyesosudy стесни, а кожата се претвора бледо. Како резултат на спазам krovenosnyhsosudov влоши циркулацијата на крвта, намалување на метаболизмот, скршени исхрана на кожата. Таа станува бледа, мало, сува, а потоа постои пилинг или иритација, и така натаму. Ако веќе сте се фатени со etobezobrazie, ние нудиме едноставни

Имате проблеми со вашата кожа?

Било - и сува, мрсна и температура на кожата се намалува stradaetot недостатокот на влага, ја губи еластичноста и станува помалку elastichnoy.Poyavlyayutsya чешање, лупење, црвенило. Yavleniyamiobychnymi се борат овие козметика дури и не се обиде. А Вотс користење на нашите препораки сигурно ќе биде во можност да се ослободи од овие проблеми sebyaot.

Ако кожата е секогаш чувствителни на мраз, направи 2-3 пати vnedelyu топло (37 степени) бања за лице со омекнување адитиви:

2-3 лажици. лажици сува млеко + 1. лажица маслиново или kukuruznogomasla + 2 капки за смирување на етерично масло (лаванда, мента, маточина) или

2-3 лажици. 4- лажица масло од јојоба 2 капки етерични масла (лаванда, маточина, здравец, бергамот).

Ако ладна силно свенлив носот, се размислува за

А лушпа од цвеќиња на липа:

2ct. лажици сушен вар боја се прелива вода што врие nastaivayut20-30 минути, вирус и се фаќа носот уште топла лушпа, 2-3 пати на ден (со влажна носот во ладна не одат!).

камилица лушпа

2 CT. лажици камилица цвеќиња се става зовриена вода, 20 мин, филтер. Спротивставени пакети (10 минути топло, ладно 10minut) што се одржа на носот ноќните.

Исто така корисни мелење свенлив носот лаванда алкохол razvedennymteploy вода (1 лажица) и солена вода (1 / 2stakana вода донесе до вриење и vsypte povarennoysoli 1 супена лажица).

Ако кожата е зацрвенета и воспалени, тоа ќе смируваат Хмељ

Прво, подготви супа: 3-4 КТ. лажици сецкани zalivayutvodoy конуси, донесе до вриење, инсистираат на 20-30 минути и protsezhivayut.Goryachy притисок на супа чуваат внимателно да се чистат litse5-7 минути секоја вечер.

невен

Супа: 2 CT. пополни лажица зовриена вода за 20 минути и protsezhivayut.Kontrastnye облоги супа менува 3-4 пати со топла derzhat2 минути (не треба да биде врел), ладно - 1 минута (за да биде прекумерно мраз).

морето buckthorn нафта

Нафтата се применува на кожа оштетена од мраз, вишокот snimayutsalfetkoy. Манипулација се врши во вечерните часови. Можете да ги користите aptechnoemaslo може да биде домашна.

Ако кожата почна да ги олупи силно ...

2-3 лажици. лажици загреан растително масло се меша со ситно земјата "Херкулес", и се нанесува на кожата со кружни massiruyutv движење, потоа да се исплакнат со топла вода за 2-3 минути.

Ако било кој дел од кожата (обично на носот, образите, ушите) мраз каснат, се тријам со ракавица неговата. Бришење chilblain снегот не се препорачува, како што може да му наштети на кожата. Куќи povrezhdennyyuchastok маст камфор алкохол или растително масло, noluchshe сите - збогатена со рибино масло. Кога obmorozheniibolee силен степен треба да се консултира лекар веднаш.

Корисно и конвенционалните топла компресира: Земете голем парче газа, се впие во топла вода, присилува и го стави на лицето. до 20 мин. Дали ова најмалку 2 пати неделно.

Вашата кожа е во ред и не донесе премногу проблеми? Sovetuemsoblyudat следните правила, така што тоа не се разочара во blizhayshiechetyre месец:

чиста

Сува кожа во зима, тоа е најдобро да се исчисти козметички slivkamiili млеко.

Ако кожата имате нормална или комбинација тип zabudtepro лосиони и тоници, која може да спаси лето. Повеќе zhirnyeuchastki лицето чистење за отстранување на шминка без маснотии (oilfree), сува - која содржи масти или козметички крем.

Видео: лицето за нега на кожата во 18 - 25 години

Сопствениците на мрсна кожа треба да се откаже зима од polzovaniyaspirtovymi лосиони. За чистење на лицето, користете само bezalkogolnyetoniki и гелови. Но, морам да кажам дека овој тип на кожа повеќето prisposoblenk мраз и ветер - Заштита од природна кожа.

навлажнувачки

Во зима, кожата страда не само од студот, туку исто така и од суровата perepadovtemperatury: тоа е тешко да се прилагодат, кога доаѓаме од teplogopomescheniya надвор (и обратно). Нашата задача - максимална адаптација oblegchitetu, барем со помош на специјални заштитни креми, и секогаш се сеќавам на строги класични правила за kozheyzimoy заштита: било препарати кои содржат вода (навлажнувачки креми, tonalnyesredstva, итн), се нанесува на кожата, не подоцна од час пред vyhodaiz дома!

ги Soderzhaschayasyav вода помага излади на кожата, кои за возврат го нарушува метаболички процеси, кожата почнува да се чеша и олупи eschesilnee. Навлажнувачки крем се нанесува на претходно ochischennoelitso вечер. Бидете сигурни дека за да се отстранат сите вишокот крем, натопени litsosalfetkoy. Не занемарување време на студената сезона dekorativnoykosmetikoy, особено креми. Добар тон kremobladaet заштитни својства.

Во зима, кожата се суши многу, па секоја вечер изобилно nakladyvaytena лице навлажнувачки крем или гел. Како мокрење агенти, kotoryevy користат ова време од годината, мора да вклучува gialuronovayakislota и лецитин. Ако во текот на денот нема да го напушти oschuscheniestyanutosti кожата, тогаш не се навлажнета неа. Prezhdechem применуваат основа (забелешка на ознаки: нафта бесплатно, тоа е бесплатно на масти, што не ќе се вклопат), од спреј sbryznitelitso добро исчистени со зовриена вода. И kogdavy во затворена просторија, го направи тоа толку често колку што е можно повеќе. Nevytirayte вода, нека се исуши.

Постојат зима процедура која трае само 5 минути и на etomrazglazhivaet кожата, што му дава убава нијанса на розово: prigorshnyuchistogo снег се прелива во салфетка и краевите на неа вртат. Srednyuyuchast салфетки со снег сосема Испрати на лицето и вратот, додека лицето не е замрзнат. Постапката може да се направи во утринските часови кога ги изми eschene ноќен крем, или пред спиење.

Видео: CTV.BY: нега на кожата Совети козметик. Обновување на кожата по зима

Пит

Во овој период од годината, само треба да се користи заштитна kremom.Dnevnye и масни крем се применува под прашок за 30-40 минути пред vyhodana улица. крем вишокот мора да бидат отстранети за да се навлажни движења suhoybumazhnoy крпа и само тогаш може да се примени на прав. Патем, ZASCHITNYEKREMY може да се готви дома.

заштитен крем

Во зима, кожата треба заштита од изложеност на ниски температури, ветер и снег. Ако занемарување на заштитен крем, можете riskuetepoluchit прилично длабоко оштетување на кожата.

Заштитен крем за лице (за сува и нормална кожа)

Spermaceti или ланолин крем - 1h. лажица,
цинк маст - 1H. лажица,
растително масло (по можност маслиново) - 1H. лажица.

Заштитни креми за мрсна кожа

Цинк Миро - 1h. лажица растително масло (по можност маслиново) - 1H. лажица.

1 лажичка маст павлака се меша со 1 лажичка сок од гуска, свинска маст или маслиново масло.

Измешајте 1 лажичка маст цинк со 1 лажичка rastitelnogomasla, а потоа под благо мешање, додадете 2 лажички spermatsetovogoili ланолин крем.

Измешајте 1 лажичка маст цинк, 1 лажичка bornogovazelina, 1 лажичка масло од пченка.

Измешајте 50 g Неподправената стопи маст и 50 g kamfornogomasla. Во вечерните часови, ќе се применуваат на кожата, претходно испирање litsoholodnoy вода.

За оние кои веќе долго време е отворено rekomenduetsyavo време мразови да се подмачкува на лицето со смеса која не содржи вода, aluchshe гуска масти или маст за внатрешни работи. За оваа gusinyyzhir внатрешни маст или се сече на мали парчиња, protsezhi rasplavlyayutna вода бања vayut преку cheesecloth и се чуваат во prohladnommeste. Масти ќе може подобро да се зачува ако да го додадете tsinkovuyumaz 4: 1.

Ако по долг престој во воздухот се чини styanutoyi кожата снегулки исклучите кога тој доаѓа дома, треба да се направи облози. Dlyaetogo крпа или крпа се навлажнет со топла вода или otvaromromashki и нане и се применува за 2-3 минути на лицето. По etogohorosho направите маска од жолчка од јајце се меша со 1 лажиче. vitaminaA во масло, рицинус, и секој зеленчук, porovnu.Cherez земе 15-20 минути измијте ја маската.

Посвети посебно внимание на зимата маски. Во тоа време тие obyazatelnodolzhny вклучуваат масти, жолчка од јајце, сирење, витамини. Маски даде luchshiyeffekt ако претходно направи компресира на чај, сок, solevoyvody, млеко и др Искористете ги предностите на нашите рецепти и вашиот kozhabudet изгледаат одлично во секое време од годината.

маска за скијање

Во зима, нашата кожа особено треба внимателно заштита, бидејќи тоа е многу чувствителна на holodu- дури и ако на прозорецот нема да се ochensilny ладна, сува кожа може да предизвика силен ветер или vyuga.Dlya одржување на соодветна состојба на кожата во текот на овој период може да се понуди vospolzovatsyaretseptami маски кои влогови на кожата и odnovremennopitayut тоа.

За мрсна кожа

кефир маска

Кефир - 1 CT. лажица урда - 1 CT. лажица.

Apple-протеински маска

Pureed јаболко - 1 компјутер, јајце протеин -. 1 компјутер.

За нормална кожа

Жолчка масло маска

Суровини и жолчка од јајце - 1 компјутер, глицерин -. 1ч. Лажица јаболков (рендан) - 1 компјутер.

кефир маска

Кефир - 1 CT. лажица овес - 1 CT. лажица. Сите маски derzhat15 минути, а потоа измијте го.

За сува кожа

Жолчка масло маска

Овошни сокови (јаболко, лимон, грејпфрут) - 2 часа. лажици,
половина суровини и жолчка од јајце,
масти урда - 2 часа. лажици,
растително масло - 1 час. лажица.

Внимателно се нанесуваат, се меша состојки ipoluchennuyu каша се стави на лицето од горенаведените. Чувајте го маска за 20 минути, zatemsmoyte и се применуваат негување крем.

Маска од банани

1/4 од банана внимателно каша, додадете 0,5 лажици павлака vashegopitatelnogo, 3 капки од лимон и 3 капки маслиново masla.Vse, се меша добро, се стави на 15 минути на кожата.

Во зима, оваа маска ќе ја поддржува кожата добро. Bananapredstavlyaet каша е одличен природен крем и витамин А bogatoesoderzhanie важно да се исуши, иритирана кожа.

Маска за внатрешни работи свинско масти

Тоа е хармоничен козметички. Тие namazyvayutkozhu се соочи и да ја задржите на маска за 20 минути. Neskolkihgrammov доволно да се направи кожата мека и еластична. Маска okazyvaetpitatelnoe акција и пегла кожата. Дури и сува, многу razdrazhitelnayakozha го толерира.

Маска од germinated пченица

За сува и нормална кожа во зима е можно на rekomendovatzamechatelnuyu маска кој ја омекнува и moisturizes zagrubevshuyuna ладно кожата, смирува иритацијата предизвикана од студ.

1 ч. Лажица germinated и мелено пченица, 1 час. Лажица разредена до состојба на редок цемент квасец 2 лажици. lozhkiolivkovogo путер и 1 жолчка од јајце измешаат и малку podogret.Smes се применуваат на лицето и вратот, не мора во форма на топлина. Како tolkomaska ​​сува, исплакнете со топла зовриена вода.

ЗА СИТЕ ТИПОВИ КОЖА

Видео: козметик Алија Shalamberidze за нега на кожата во зима (од 07,12 Дами Калеидоскоп)

Мед маски.

1 лажица мед се меша со 1 лажица на овесна каша u2 лажици млеко.

Мед (2 лажици) се меша со 2 лажици брашно, 1 јајце belkom.Poluchennuyu маса се нанесува на лицето со рамен четка, derzhatdo додека не се исуши добро, а потоа да се исплакнат snachalagoryachey, а потоа ладна вода. Оваа маска има pitatelnoei возбудлива акција. Често, сепак, мед маска за да се unfollow. и тоа е контраиндициран за време на експанзија садови во кожата.

2 мед се меша со 1 лажичка многу силна 2 lozhkamiizmelchennyh овесна каша. Додадете вода до neobhodimoykonsistentsii сите малку загреани двојка. Како резултат на tepluyumassu стави на лицето со дебел слој, се покрива со хартиена крпа, и врвот со крпа. Држете за 20 минути.

Маските на моркови

Моркови нанесуваат на парична казна ренде, се измешаат со 1 жолчка од јајце, додадете 2-3 капки на свеж сок од лимон и rastitelnogomasla. Смесата се става на конзистентноста на павлака и применети има за 15-20 минути. Потоа отстранете ја и измијте го лицето со млака вода.

Постои и друг начин. Решетки две свежи моркови и smeshaytes 2 лажици брашно од компир и 1 жолчка од јајце. Како резултат на massunalozhite на темелно исчистено лице. Маската подобрува soprotivlyaemostkozhi neblagopryatnym услови на животната средина, како и подобрува tsvetlitsa и ги измазнува брчките.

Маска од ленено семе

2 лажици ленено семе истурете 2 чаши вода и се варат до tehpor до семето не е свариш. Како резултат на маса во жешка videnakladyvayut соочи со не повеќе од 20-20 минути. А потоа се мијат надвор од маска.

Редовната употреба на оваа маска ефикасно гарантира од prezhdevremennogopoyavleniya брчки и огради. Важно е да се нагласи дека rasshirennyhsosudah на лицето треба да се применуваат на ладно маска.

Билни благотворно маска

Земете 1 лажичка сушени билки - камилица, нане podorozhnikai. Мешани билки, истурете ги со чаша врела вода и се готви на тивок оган за 10-15 минути, а потоа се обидуваат и да додадете, мешајќи, 1 лажичка компир скроб. Маската се нанесува на кожата по обложување својата хранлива крема, оставете 20 минути, а потоа да се исплакнат со вода на собна температура. Vnovsmazyvayut соочуваат со негување крем.

леб маска

Земете парче од бел леб, отсечени кора својата и се прелива млеко. Кога razmoknet леб, мачкам до дебел smetany.Poluchennuyu многу се стави на кожата. По 15 минути, маска smoytevodoy на.

Apple-морков маска

Решетки моркови и 0,5 0,5 јаболко, се додава 1 stolovuyulozhku сирење. Сите компоненти, се промешува, се стави таму. Чувајте го за 15 минути, а потоа исплакнете темелно.

Маската на овесна каша

Земете 2 лажици "Херкулес", Истурете 1 / 3stakana топла млеко и додадете 3 лажици tsvetkovbuziny инфузија. За инфузија на бозел треба 2 лажици билка zavarit1 чаша врела вода и кисна 40 минути. Топло tolstymsloem масовен штрајк на лицето и вратот. Маската совршено тонови на кожата, особено на зимата.

Маската на овесна каша

2 лажици овес истурете 100 мл топло млеко и dobavte10-20 капки маслиново масло. Маската се нанесува на лицето и derzhat15 минути.

Посебно внимание во зима бара не само на лицето, но, исто така, моите раце. Од morozaoni redden и крек, па ги подмачкува негување kremomtolko во текот на ноќта не е доволно. Негување и заштитни kremynanosite вашите раце неколку пати на ден, после секое soprikosnoveniyav вода. За да се избегне смрзнатини кога вие не ги мијат пред vyhodomna улица. И не заборавајте да се фаќа во кожата на рацете малку масти крем.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Стимулација на рецепторите на температурата. температура адаптација рецепториСтимулација на рецепторите на температурата. температура адаптација рецептори
Циркулацијата на крвта. Интензитетот на протокот на крв во крвните садови на кожата. Миогената,…Циркулацијата на крвта. Интензитетот на протокот на крв во крвните садови на кожата. Миогената,…
Изложеност на екстремно ниски температури на телото. frostbittenИзложеност на екстремно ниски температури на телото. frostbitten
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Испарување како фактор на топлина. Облека и испарувањето на водата од површината на телотоИспарување како фактор на топлина. Облека и испарувањето на водата од површината на телото
Проценка на коефициент на пренос на топлина на кожата. вазоконстрикцијаПроценка на коефициент на пренос на топлина на кожата. вазоконстрикција
Кожата на бебетоКожата на бебето
Настинките Мит или реалност?Настинките Мит или реалност?
Етиологијата и патогенезата на смрзнатини за време на борбитеЕтиологијата и патогенезата на смрзнатини за време на борбите
Козметика не се изладат до коскаКозметика не се изладат до коска
» » » Убавина за нега на кожата во зима