ma.gurushealth.ru

Козметологијата Down "avitaminozny" Гледај!

URL

Пролет е во полн замав! Се повеќе и повеќе сонцето беше жешко, а некогаш hochetsyavyglyadet убава и освежени. Но, за жал, никој не спие zimniemesyatsy додадете свежина и енергија. Со цел да се "цвет"заедно со повеќе будење на природата, да имаат недостаток на витамини и voynuvesennemu ќе ги задоволи вашето тело (и неопходно -leather) витамини.
За да започнете, обидете се на местото вообичаените појадок салата на убавината:
5 CT. лажици овесни снегулки
2 лажици млеко,
1 ч. Мед,
мала количина на ореви и суво грозје.
Спиење во текот на ноќта, се грижи за вашиот појадок, истурете ovsyanyehlopya пет лажици зовриена ладна вода. Во утринските часови, peredtrapezoy, да додадете на салата состојки и сите други peremeshayte.Ostaetsya додаде дека постојат "салата убавина" tschatelnoperezhevyvaya не треба да се брза. Конзумирањето на салата за појадок, на редовна основа, како награда ќе добие свежа и еластична кожа - проверете!

Тоа е исто така многу корисен, иако во помала мера житарици. Поради bolshomukolichestvu витамини и влакна мусли и usvaivayutsyai лачат токсини. Ти и самиот може да се готви оваа myusli.Dlya треба пченица и овесни трици, мед, suhofrukty.Neobhodimo сеќавам дека по преземањето на granola mnogozhidkosti да се напие.

мусли
2 CT. лажици овесни трици "Херкулес" (тие треба да СРЈ до hrustyascheykorochki)
1 CT. лажица пченични трици
семки од сончоглед, суво грозје, ореви, суво овошје.
Мусли со млеко и се прелива инсистираат 30 минути.

Многу вкусна, и што е најважно, исклучително корисни мешавина наречена"Antiavitaminoznaya":
Лимон - 1 компјутер.
Суви кајсии - 1 чаша
Суво грозје - 1 чаша
Оревите - 1/2 чаша
Мед - 1/2 чаша.
Сите состојки се смачкана (може во мелница за месо) и додадете med.Upotreblyat смеса 3 пати на ден пред јадење за 1 КТ. лажица.
Традиционалните чај може да го замени витамин пијалаци:

"Travyanoybalzam"
чај - 250 гр.
кантарион билка Свети Јован - 2 КТ. лажици,
нане лисја - 2 лажици. лажици,
билка мајчина душица - 1 CT. лажица
валеријана корен. - 1 CT. лажица.
Се направи чај :. 1 лажичка до 1 чаша вода, оставете 10 minut.Dobavit мед вкус.

"Rowan инфузија"
Роуан плодови - 100 грама.
Пијалак 1 CT. лажица на 1 чаша врела вода. Пијте polstakana2-3 пати на ден.

"рибизла пијат"
Овошје рибизла -10 c
Колковите - 10 гр.
1 CT. лажица 2 чаши врела вода, оставете 1 час. Popolstakana пие 3 пати на ден.

"Morokovno-коприва инфузија"
Моркови - 30 g
Шипинка - 30 g
рибизла бобинки или планински пепел - 10 гр
Коприва лисја - 30 грама.
2 чаши зовриена вода - 2 лажици. мешавина лажица. Подобро е да се инсистира во термос (1 час). Пијат половина чаша 3 пати на ден.
За да се утврди проблематични зима кожата може да помогне neposredstvennos

SPRING на маски

Sputnikiprihoda пролет и појавата на сонцето - пеги и пигмент маски pyatna.Poetomu цел за оваа сезона - да им помогне на кожата да се справат spodobnymi проблеми. Исто така, Ве молиме да не боли уморни kozhuvitaminami.

хидрантни маска

За нормална кожа

Крупа "Херкулес" (земјата) - 1 лажица масло
топло млеко - 3 лажици
Мед - 1h. лажица.

За сува кожа

Бреза лисја (млади) - 2 лажички.
вода што врие - 1/4 чаша.
Кисна за 30 минути, додадете 1 КТ. Сперма крем лажица.

За мрсна кожа

Жолчка од јајце - 1 компјутер.
Растително масло -. 1 лажиче
Вметни од лимон (кора) - 1 час. лажица.

За стареењето на кожата

Зрна на пченица (задолжително germinated и пире) - 1 час. лажица
Жолчка од јајце - 1 компјутер.
Растително масло - 1 CT. лажица.

Белење на маска

За сува кожа

Крем меша во еднакви пропорции со сок од лимон, dobavte5-10 капки од 10 проценти хидроген пероксид и се однесуваат на 10 минути лицето и вратот.

За мрсна кожа

2 лажици од 5 проценти хидроген пероксид се меша со 1 chaynoylozhkoy кајмак и 1/4 лимон, рендан со tsedroy.Masku се одржи на лицето за 20 минути, а потоа исплакнете температура vodoykomnatnoy.

кисело млеко

Земете 1/4 чаша кисело млеко и 1 лажица ovsyanoymuki. Сите се меша за да се формира паста и се применуваат на лицето na15 минути.

зелка

Листови од зелка критикувам. Каша smeshaytes кајмак (во сооднос од 1: 1). Маската се нанесува за 10 минути.

протеини

Камшик пена во 2-3 лажички од белка од јајце и додадете 1-3 chaynuyulozhku protsentroy хидроген пероксид. Добар мешање, pribavte1 / 2 лажичка кајмак. Дебел и порозна кожата маска nanositsyabez сирење. По 15 минути, отстрани од лицето.

Благотворно маска за воспалена кожа

Земете 1 жолчка од јајце, се меша со сок исцеден од половина лимон, рендана кора од 1 лимон и 1 лажичка маслиново масло. Maskupolozhit на лицето и оставете го 20 минути.

витамин

квасец маска

Земете 15-20 g на квасец, темелно се меша со 1-1 1/2 chaynoylozhki лимонов сок, сок, црни или црвени рибизли или грејпфрут, а потоа се загрее маска нежно на парна бања и во топли videnanesite на лицето за 15 минути.

Маската на роза колковите

3 лажици сецкани зголеми колковите става 2 stakanamikipyatka, се вари 10 минути во затворен сад и оставете nastaivatsyav термос во текот на ноќта. Шипинка пулпа испаруваат пире, се меша со 1 лажица маст урда, се стави на ochischennoelitso. По 15 минути исплакнете маската со инфузија на роза колковите.

Мед лимон маска

Вирус на сок преку cheesecloth 1 лимон и се меша со 2 лажици мед lozhkamizhidkogo. Се применуваат на лицето 2-3 пати, оставајќи 15 до 20 minut.Smyvat маската со млака вода. Во фрижидер смесата се одржува nedelyu.Kurs се состои од 15-20 маски, меѓу кои е и intervalv неколку дена.

Квасец маска со сок од лимон

Тоа е индициран за било кој тип на кожа. Фино сецкан 15-20 g drozhzheyi промешува со 1 лажичка сок од лимон, додадете molokodo добие редок цемент Нанесете ја маската за 20 минути. Исплакнете со топла вода, а потоа се применуваат неколку ладни облоги.

маска витамин

Еднакви делови коприва, камилица, нане, валеријана, ленено семе, тенките игли, бреза остава исецка. 3 лажици zavaritkipyatkom смесата (кашеста маса до состојба) и во рок од 10-15 минути nagrevatna пар. Топла каша се применуваат на лицето за 10-15 минути. Потоа smytvodoy собна температура.

билни маска

Земете 2 лажици камилица, липа цвет, лаванда, жалфија 1stolovuyu лажица. А мешавина на мелење и се посипува врела вода за да се покрие со кашеста маса и polucheniyagustoy. Топло маска стави на вратот на лицето. По 20 минути, исплакнете го лицето со топла, а потоа holodnoyvodoy.

Маската на бреза SAP

Земете 1 лажица свежо бреза SAP, па zhemayoneza и 1 лажичка мед. Сите темелно komponentynanosyatsya 15 минути на лицето и вратот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти вегетаријанска салатиРецепти вегетаријанска салати
Исхрана козметика Нова ГодинаИсхрана козметика Нова Година
Рецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садовиРецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садови
КозметологијаКозметологија
Рецепти пијалаци во посебна хранаРецепти пијалаци во посебна храна
Рецепти за болести на нервниот системРецепти за болести на нервниот систем
Диети од различни земји за здравјето на женитеДиети од различни земји за здравјето на жените
Рецепти за болести на дигестивниот системРецепти за болести на дигестивниот систем
Диети за намалување на телесната тежина кај жените после 30 годиниДиети за намалување на телесната тежина кај жените после 30 години
Губење на тежината за жени со диетиГубење на тежината за жени со диети
» » » Козметологијата Down "avitaminozny" Гледај!