ma.GurusHealth.ru

Козметологијата козметика овесни

URL

Овес како овесни брашно, поради неговата природна структура длабоко продира во порите на кожата ги стружење од нечистотија и штетни материи. Krometogo, овес и нејзините производи имаат способност да разлиствам на кожата и omertvevshiesloi, омекнување, помагајќи novoykozhe активен живот, што го прави мазна и еластична, мека и barhatatistoy.

Маскин овесни може да има речиси моментален ефект и конкуренцијата mogutsostavit скапи увезени лекови. А prigotovitih не е лесно, но многу едноставна:

Маски за да се подготви за шминка

2 лажици. рендано јаболко или краставица прелива мали kolichestvommoloka и загрева во водена бања за 10-15 минути. Каша да се меша со земјата овесна каша на густина на павлака. Се однесуваат на litsona 15 минути, а потоа исплакнете со ладна вода, додавајќи fruktovyycok (1 ч. Лажица на 1 литар вода).

Холивуд маска за мазна кожа

2 лажици овес меша со белка од јајце, победи до obrazovaniyapeny. Како резултат на паста се шири litsi за 15-20 минути. Ова maskaukreplyaet кожата и и дава Досада.

Ефективни акни маска за мазна кожа

1 белка од јајце, 1 лажичка мед, млеко и сок од лимон смеат додадете бланширан овесни снегулки. Оваа смеса се нанесува на лицето по 15-20 минути се исплакнува со млака вода.

Видео: ASMR / ACFID (руски): убавина. Козметик. (Салон за убавина. Козметичар)

Тристепен маска за мазна кожа

Една чаша микс бланширан овесни снегулки ilipodsolnechnym со маслиново масло (1 супена лажица) во другите - 1 лажиче мед 2 ТБ јаболко или сок од портокал, во третата - 1 лажица масло kefiras 1/2 лажичка сок од лимон. Прво, ќе се применуваат мешавина од масло и овесни hlopevs фаќа прстите за 3 минути napravleniyamkozhnyh линии од најмалку продолжување). Тогаш за 5 minutvtirayte мешавина од мед и сок. Потоа се применува јогурт и daytemaske сува. Исплакнете со топла вода и исплакнете го лицето otvaromromashki.

Маска за сува кожа

2st. лажици овесни снегулки се прелива 1/2 чаша врела moloka.Kogda масата има ладење, ќе се применуваат на кожата со памук (vtiratne е потребно). По 15-20 минути, ја исперам маската со млака вода и smazatkozhu негување крем. Наместо овесни снегулки можат да го користат брашно.

Маската на брчките

1/2 чаша врела вода се меша со 1 лажица масло. apelsinovogosoka лажица, се додаваат овес (може да се добиени од страна на мелење во kofemolkeovsyanye снегулки) за да се произведе кашеста маса. Применуваат на кожата за 10 минути, а потоа исплакнете со топла вода. Потоа се применува nezhirnyykrem.

Негување маска за сува кожа

2 лажици мед, 1 лажица масло силен чај, 2 лажици овес 0,5st маслиново масло. Сите компоненти се меша и се стави таму за 15 минути, а потоа измијте со вода на собна температура.

Маската на овесна каша за сите типови на кожа

1 лажица масло од овес се меша со 1 лажица масло алое сок и 2 лажици lmoloka. А малку топла маса и се применуваат на чиста кожа на вратот. Отстранете ја маската по 20 минути со вода на собна температура.

Ние не се сомневам дека од сите оваа разновидност и да изберат naiboleepodhodyaschuyu маска за вашата кожа и дека наскоро ќе стане една од омилените vashihsamyh!

Освен надворешна употреба, овес, сеуште е многу корисно kushat- тоа носи не помалку забележлива и повеќето поздравување овошје obrazomskazyvaetsya на нашата кожа, коса и целото тело како целина. Mypredlagaem мислите за почеток на секоја од вашиот ден со овесна каша да го даде неколку оригинални рецепти од prigotovleniyablyud "Херкулес".

Овес за појадок - главниот владеењето на една убава жена

Ние живееме во еден голем град, каде што состојбата на животната средина ostavlyaetzhelat подобро. И тоа значи дека нашето тело добива ogromnoekolichestvo олово и други токсични супстанции. Тоа, се разбира, е многу штетно за нашата кожа - станува досадна, сува и безживотна ... Споредба на вашата кожа по еден месец за одмор во селата и по takogozhe период во градот. Види разликата?

Kakvyvesti водат од телото? Постои еден многу едноставен начин - со користење на ... овес. Фактот дека овес има способност да се привлечат корумпирани од минерали и соли на тешки метали. Тоа не е само mehanicheskizahvatyvaet штетни материи кои се наоѓаат во нашиот дигестивен kishechnomtrakte, тој ги вади на ткиво, каде што се акумулираат во techeniedostatochno време.

Францускиот салата убавина

1 лажица масло. лажица овес, 3 лажици. лажици зовриена вода, 1 јаболко (по можност зелен), 1 ч. лажица мед, 1 лажица масло. лажица крем или 2 ST. лажици млеко, половина сок од лимон (може да ја замени lyubymkislym сок), 1 лажица масло. лажица сецкани ореви, schepotkakoritsy.

Потопете овесна каша со врела вода за неколку часа (nanoch), додадете ги сите состојки, се меша добро.

Ова е омилен појадок на сите познати centerfold и gollivudskihkrasavits кои се грижат за нивната кожа на професионална urovne.Prichem на повеќе состојки ќе бидат вклучени во оваа салата, temvkusnee и повеќе корисни станува. Бидете креативни!

Овес супа со сливи

100 гр овесни снегулки, 50 г путер, 100 гр суви сливи, 5 чаши вода.

Режеш исплакнат и натопени во ладна вода за 2-3 часа. тоа Zatemsvarit во истата вода додека не омекне. Коска отстранети, chernoslivnarezat доволно плитка. Истурете топла житни, малку podsolennoyvodoy, се вари додека тендер и да се комбинираат со супа chernosliva.Dobavit се намали овошје, донесе до вриење, zapravitmaslom и шеќер по вкус.

"Hesperides"

Топки се тркалаат во мешавина од кршен 4 лажици. лажици овес натопени iotzhatyh груб, 1 голема рендано јаболко, 1 лажица масло. лажици течност мед, 10 од сецкани ореви, сок од лимон 1 лажиче (уред брусница), 1 h. лажица суво грозје. Sharikiobsypat овес или со малку маснотии павлака или истурете било џем.

овесни торти

1stakan шеќер, 1/2 чаша мед, 50 г путер, 2 јајца, 1/2 чаша суво грозје, 6 лажици. лажици млеко, малку сол.

Сите компоненти се меле, а потоа замеси овесни брашно (skolkovozmet тесто). Како резултат на ролна тестото и отсечени negonebolshie джинджифилово. Се пече на 200-210 ° C.

Јаболка со овесни снегулки

1-3 сецкани јаболко, 1-2 лажици. лажици мелени ovsyanyhhlopev (може да се користи за мелење груб овес, kotoruyunuzhno разредена со вода), половина сок од лимон, 1 лажица масло. sguschennogomoloka лажица мед или било овошен чај. Сето ова се меша и sestv суровини. Јаболка може да го замени сливи, суво грозје или drugimiyagodami. Јадат веднаш, не се чуваат.

Во овес, додавање на скроб, масти и протеини содржани tsenneyshiedlya нашата кожа минерали: бакар, цинк, кобалт, железо, манган. Како и витамини Б1, Б2, Б6, Е и ПП. Naprashivaetsyasam Заклучокот е - употреба на овесот во храна во било каква форма:

- Таа има тоник, тоник ефект врз organizmcheloveka;

- подобрува и надградби на крвта, го спречува obrazovaniyutrombov (особено важно во исхемична срцева болест, хипертензија, тромбофлебитис, по разни операции);

Видео: Како да ги избелите маска за лице дома супер (магдонос, овесно брашно, павлака). Третмани за лице со убавина KSU

- нормализира метаболизмот;

- Тоа го зајакнува имунолошкиот систем на организмот;

- зголемува заштитните функции на телото, неговата способност да се само-чистење;

- нормализира метаболизмот на мастите, го промовира губење на тежината, usilivaetperistaltiku.

Видео: козметички процедури | ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ | GIGI Алмати

И што е најважно - тоа го прави кожата здрава и мазна, пополнување eepoleznymi супстанции. Да биде убава и здрава!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Подготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајцаПодготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајца
Убавина сјај, а не да блесне!Убавина сјај, а не да блесне!
Рецепти вегетаријанска сендвичиРецепти вегетаријанска сендвичи
Овес (овес) панкреатитис, каша (каша) панкреасотОвес (овес) панкреатитис, каша (каша) панкреасот
Козметологијата Down "avitaminozny" Гледај!Козметологијата Down "avitaminozny" Гледај!
КозметологијаКозметологија
Рецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум годиниРецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум години
Рецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три годиниРецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три години
Овесна каша со панкреатитисОвесна каша со панкреатитис
Рецепти тесто производи и слатки јадења за деца од три до седум годиниРецепти тесто производи и слатки јадења за деца од три до седум години
» » » Козметологијата козметика овесни