ma.gurushealth.ru

Козметологијата компири во козметиката

URL

Изненадувачки, но поедноставно производот, поефикасна egovozdeystvie на нашата кожа. Земете, на пример, многу обични компири, кои сакаат да јадат варени, печени, задушени и пржени vide.Malo тоа што содржи голем број на такви корисни dlyanashego телото супстанции како што се растителни протеини, калиум, фосфор, витамини Б1 и В но исто така способен за ако се користи правилно sdelatnashu кожата посвежа, помек, помлади, почиста и така натаму. и амо.

А кој не сака да биде "уште послатка, сите Руди и побели"Да секој сака, се разбира! Затоа, за да се дојде до работа, vooruzhivshisvolshebnym компир клубени!

чиста

масти и порозна кожата

Компиров скроб, топло млеко, мед, и сол (сите - од stolovoylozhke) се меша за да се формира кашеста маса. Применуваат со памук tamponomsloy по слој - на следната како сушење на претходниот. Smytcherez 20-30 минути со топла вода, а потоа ладна исплакнете, podkislennoylimonnym сок.

Микс рендан суровини и компири, тепани белка од јајце, скроб toloknoili. Примени 20 минути - додека не се исуши, а потоа исплакнете prohladnoyvodoy. Ако кожата е многу мрсна, со елементи на акни, dobavit2-3 пад од 3 отсто хидроген пероксид.

сува кожа

Пире од компир микс чаша, разредена млеко за да gustotysmetany, лажиче и борна киселина лажица dlyabritya крем. Како резултат на паста се нанесува на лицето и вратот, мелење konchikamipaltsev за 1-2 минути, а потоа исплакнете со топла вода. Крем mozhno2-3 дена се чуваат во фрижидер.

Пит

сува кожа

Оваа маска се нарекува шведски. Варен во нивните јами еден kartofelinuizmelchit, да додадете жолчка од јајце, една лажица топло млеко и olivkovogomasla. Млеко треба да биде доволно за да poluchilosnechto како дебели крем. Ако се прелива тоа премногу и maskaokazhetsya многу течност, тоа е можно да се поправи својата грешка од страна на pshenichnoymuki или овес. За многу сува кожа, наместо на млеко подобро polozhitsmetanu. Смесата се нанесува на кожата, горниот капак топла крпа сува, по 20 минути, извадете го и исперам маската.

тип kozhulyubogo

Измешајте лажичка рендан компир суровини и млеко во прав, жолчка од јајце, неколку капки сок од лимон и изклинвам soli.Nanesti маска за 20 минути, а потоа измијте со топла вода и opolosnutholodnoy.

Решетки излупени суровини и компири да bavitschepotku сол 1 ч. Лажица сува млеко се меша со јајца половина, додадете неколку капки сок од лимон. Применуваат на лицето за 20 минути, исплакнете со топла, исплакнете со ладна вода.

rejuvenize

кожата од било кој тип

Топла течност пире од компири се стави на лицето и вратот, datostyt и малку сув. По 20-30 минути исплакнете со топла вода и се применуваат крем во зависност од типот на кожата. Компир liftingprekrasno чисти и ја затегнува кожата, ги намалува брчките.

Суровини и компири решетки, стискаш на сок и nalozhitna очи. Отстрани по 20-30 минути. Останува исплакнете со топла vodoy.Maska пегла брчките и го намалува отокот.

Излупени суровини и компири решетки, каша pomestitmezhdu два слоја на cheesecloth. Нанесете на лицето за 15-20 минути и smytteploy вода. Се препорачува за чувствителна кожа, sklonnoyk иритација, како и отекување на лицето и брчки. Пегла, омекнува, moisturizes и тонови на кожата. Кога како маска акни nadoderzhat на најмалку еден час.

Решетки суровини и компири и краставица, се меша, се применуваат на лицето и вратот за 20 минути. Исплакнете со вода, која dobavlenonemnogo сок од лимон, суво во воздухот, четка olivkovymmaslom и имаат масажа. Оваа маска - добра profilakticheskoesredstvo брчки.

За превенција и третман на брчки е многу ефикасна маска izmolodogo компири, варени во јакни. Од прочистен goryachegokartofelya се подготви пире, се меша со 2 лажици Molokai 1 чај лажица глицерин. Маски во форма на топлина се применува за да се компресира покрие лицето за 20 минути, а потоа исплакнете со топла вода. Poslemaski лице избрише инфузија на вар цвет.

вратот

Картофено се меша со 1 лажица масло. лажица растително Maslaev тепани јајце, ставете топла на вратот, стави salfetkuiz памучна ткаенина. По 20 минути исплакнете со топла вода.

Друг начин да се врати на вратот на младите: мачкам DV goryachiekartofeliny, да додадете жолчка од јајце, 1 лажичка глицерин, mozhnodobavit и 1 лажичка растително масло и лимон soka.Smes применува на вратот, стави компресира хартија и zavyazatpolotentsem .. По 20 минути, отстранете ја заврши, вратот, се мијат tepchoy вода, масти масти крем.

Кајгана

Prigotovitpyure на варени компири во нивните јами, додадете 1 жолчка од јајце и млеко, мешајќи додека се сврте кон оваа маса gustotysmetany. Смесата се загрева на парна бања за 35-38 степени Tselsiyai применува на лицето како маска за 20 минути. Можете да ја дополните polozhitkompress. Кога мрсна кожа, наместо да земе јајце протеини. Маска smyvaetsyaprohladnoy вода.

2 лажици. лажици брашно од компир се меша со истиот kolichestvom5 проценти хидроген пероксид. Веднаш да се стави на лицето, kogdavysohnet, исплакнете со топла вода, малку acidulated со лимон sokom.Eta маска помага да се бори со пеги.

Отстрани суровини и компири и се сече на тенки парчиња. Nalozhitna лицето за 15 минути, а потоа измијте со топла вода. Тоа омекнува и otbelivaetkozhu, станува цврста и се стекнува со природен сјај.

смири

сува кожа

Избришете брис од лицето потопени во свеж сок од компир, која ја навлажнува кожата и го намалува иритација.

Варени компир каша со 2 лажици павлака или крем polovinoyzheltka и 1 лажиче мед. Оваа маска е совршено го олеснува иритација nakozhe.

Сок или каша од суровини и компири се меша со брашно или овес, ќе се применуваат на лицето и вратот за 15-20 минути, а потоа исплакнете со топла vodoy.Mozhno направите маска од варени компири кои ќе ви помогнат да се соочи sterets трагите на непроспиени ноќе. пире меша со стакло odnogolimona сок, се нанесува на кожата и исплакнете после 20-30 минути на топло vodoy.Zatem ладно плакнење или избрише на кожата со мраз.

Најделикатните раце

Кога рацете подсечен кожата се направат следниве апликации. Ochischayut2 компир варен во униформа и нивните triturated со 2 lozhkamiogurechnogo чај или сок од лимон. На топло маса е да се примени дебел sloemna рака обложени газа. По 15-20 минути, измијте го со вода и vtirayutv кожата негување крем.

Dlyaogrubevshey, суви, испукани или испукана кожа на рацете poleznaapplikatsiya на варени компири со млеко. Се вари 5 компири, ги столчи во каша, и да додадете 5 лажици млеко. Kashitsunanosyat топло на кожата и се чуваат за 10 минути, а потоа направи на масажа. Zatemvymyvayut раце ладна вода и применети крем. Може да се натопи во овој kashitsuprosto рацете додека компирите се излади.

Месете 2-3 варени компири, измешајте ги со млеко u1 лажица растително масло. На врелата смеса се примени Naruki, целофан и заврши ги со крпа бања, да ги задржи 15-20min. Оваа апликација е погодна за груби, ронлив kozhiruk разбиена.

Кога coarsened, ронлив, зацрвенета, груба kozhedelayut 1-2 пати неделно во текот на ноќта 10-15 минути бањи izottsezhennogo компир супа. По бања подмачкано раце zhirnymkremom и стави x / памучни ракавици.

Ако подсечен, зацрвенета раце во студената да се одржи 10-15 минути во топла вода од варени компири, а потоа holodnoyvode (Алтернативно, можете да го повторите овој бања неколку пати), а потоа вашата кожа е значително подобрена.

Со изгореници рендан компир суровини применува на obozhzhennyyuchastok за 30-40 минути. Доколку е потребно, постапката може да биде povtoryatneskolko пати.

Белеење на кожата на рацете изрибан компири пире prigotovlennymna млеко, оставете го за 20 минути. а потоа отстранета molokomi се измие со вода. Кожата по оваа постапка ќе стане priyatnuyumyagkost и белина.


Сподели на социјални мрежи:

Слични
Убавина маска убавина брз ефектУбавина маска убавина брз ефект
Рецепти на разни јадења во вегетаријанска кујнаРецепти на разни јадења во вегетаријанска кујна
Готвење вегетаријанска супаГотвење вегетаријанска супа
Супи за месо супа за деца од една до три годиниСупи за месо супа за деца од една до три години
Готвење за болести на нервниот системГотвење за болести на нервниот систем
Подготовка на зеленчук јадења за деца од три до седум годиниПодготовка на зеленчук јадења за деца од три до седум години
Рецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум годиниРецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум години
Рецепти зеленчук јадења за деца од една до три годиниРецепти зеленчук јадења за деца од една до три години
Рецепти зеленчук јадења со природна хранаРецепти зеленчук јадења со природна храна
Готвење за болести на дигестивниот системГотвење за болести на дигестивниот систем
» » » Козметологијата компири во козметиката