ma.gurushealth.ru

Козметологија како да се заштитат вашата кожа во зима

URL

Во есен и зима кожата не е толку многу во потреба од чистење и навлажнувачки, како и во исхраната и заштита. "зима" крем - дебела, масти, богата со витамини. До тешка мразови во тоа време не беше izobretendazhe посебен крем - ладно отпорни. Се сеќавам на сите nuzhnonakladyvat креми на лицето за најмалку половина час пред да замине надвор.

Кремови со витамин Ц го зајакнува кожата, ја снабдуваат со енергија. Витамини се дел од анти-стареењето креми. кожата шминка vitaminamimozhet овие појави повеќе едноставен и природен начин. Nuzhnovsego само upotreblyat јаде повеќе храна која содржи etivitaminy.

Друг предуслов есен и зима за нега на кожата креми -nochnye. Констатирано е дека нашата кожа е најстариот vospriimchivaposle 23 часа. Во сонот, клетките на кожата се тешко на работа, vosstanavlivayasvoyu виталност. Ноќен крем - неуморни помагачи kletokv ова тешко прашање.

Како и за разни креми, тие не мора да dolzhnybyt скапи и увоз.

Прво, речиси сите странски козметика produktovuzhe има пристоен и евтини домашни колеги. Tolkone судија од страна на нивните грозен, "облека" за soderzhimomflakonov. Сите креми падне во продажба само по neobhodimogokontrolya она што мора да се наведе сертификати за квалитет.

Второ, знаеме незаменлив природни супстанции dlyaoseni и зима се мед и маслиново масло. Вие можете безбедно да nanositih се соочуваат и двете заедно и одделно. Маслиновото масло mozhetspravitsya дури и со најмоќните кожа пилинг, против сите kotorogobessilny скапи средства.

Видео: Совети од козметик: Како да се грижи за вашата кожа во зима во мраз?

Во извршување на сите видови на козметички производи не stoitzabyvat дека кожата има природен самоодбрана. А нашата задача е да се направи се што е можно да го задржи.


Лицето и на рацете: ЗАШТИТА ВО ЗИМСКИ

Видео: Гледај во живо здрави: Како да се грижи за вашата кожа во зима (26.11.2014) - Лицето за Нега Во зима,

Во зима, нашата кожа се случи многу различни проблеми: почнува да ги олупи, тогаш постојат црвени дамки на vyskakivaetprostuda усните. Сите овие се симптоми на болеста наречена зима"алергија на ладно"Тоа предизвика пад temperaturdoma и на отворено. можно да се избегнат сите овие проблеми е тоа? Можете да, ако ги следите неколку правила.

Ако по долг престој во воздухот во лицето стегање pogodukozha ладна, сува, па дури и ронлив, куќа да се направи goryachiykompress или лапа. За таа цел, крпа или крпа sleduetsmochit топла сода вода или супа од камилица и мента, потопена за 2-3 минути да се наметне на лицето (или рака). После rekomenduetsyasdelat маска за лице од јајце се меша со лажичка lozhkoyvitamina A (концентрат), рицинусово масло и секое растение земени подеднакво. По 15-20 минути, ја исперам маската со млака, zatemholodnoy вода.

Во тешка мраз или студени, влажни, ветровит ден е корисно, да се биде на воздух, периодично масажа на носот и образите угнетувачка (длабока до коска) и движења краен случај. Постои уште еден начин: да дише, издишување и држете natuzhitsya до pokane има чувство дека крвта се упатиле кон лицето.

Под влијание на ниски температури и ветер црвена граница gubinogda почнува да ги олупи, усна боја згаснува, тие sereyut, priobretayutobvetrenny, како бајат изглед.
За да се избегне ова, пред да замине во просториите треба proteretguby сок од лимон и се фаќа мешавина од гуска масти и kastorovogomasla во еднакви делови. За да се спречи chapping sluzhitzhirnaya кармин, безбоен или боја.
Снег го подобрува дејството на силна сончева светлина, често solnechnyyvetreny ден Реден, отече и да стане воспалени очните капаци. Во сите овие sluchayahprezhde се измијат очите и очните капаци bornoykisloty топол раствор (0,5 лажичка по чаша врела вода) или teplymnastoem чај, а потоа суво очните капаци малку смазва нивните рабови gidrokortizonovoymazyu или 1% раствор на брилијантен зелени, 10 g kotoroynado додадете 10 капки на рицинусово масло.

УТРО
* Не се мијат со ладна вода наутро и во секој случај не protiraytelitso коцки мраз - тоа е само добро за ова лето. Зимски umyvaytesteploy вода, а потоа исплакнете го лицето екстракт од липа или жалфија, кои омекне и смирување на кожата.
* Излегувам на улица, обезбедуваат лице двојна заштита од студот за половина час minimumchem применуваат на кожата крем и шминка. Зимски isklyuchiteuvlazhnyayuschie креми. Користете креми, масло-базирани и minimalnymsoderzhaniem хормони.

ДЕН
* Усните во зима треба повеќе внимание. Секогаш носи gigienicheskuyupomadu. Ако преферираш декоративни, првиот слој nakladyvaytegigienicheskuyu, а потоа боја.
* Ако се chapped усните, ги подмачкува во текот на ноќта pitatelnymbalzamom. Да не се користи во текот на овој период боја кармин - krasitelirazedayut рани, отворајќи го патот инфекции. Грубост kotoryeostanutsya на усните, тоа е лесно да се отстрани со помош на пилинг: promoyteguby пријатна масажа вода со мека четка за заби и pokroytezhirnym крем.
* Сигурно секоја зима прогонува вашите усни херпес или како govoryatv народ, ладна на усните. За да се спречи тоа од случување на прво место, а не Бакнеж во ветер, и второ, се витамини и пари, подобрување на имунитетот, и, трето, користете antisepticheskoygigienicheskoy кармин.
* На ладна носот замрзна и се вцрви, избришете ego2 пати неделно вар или камилица супа. И да се испробаат носот сува vyhoditna!

ВЕЧЕР
* Спиење, отстранување на шминка и тоници и гелови, ослободен од алкохол. Не мие со сапун во зима - кожата на nevyderzhit.
* Ако имате сува кожа, не треба да користите зима plenkamii маски, маски, се соочуваат со затегнување. Подобро е да се обрне внимание на pitatelnyei масни маска.

Најважното нешто во зима заштита Рака - е да ги задржи на можноста за топлина. Тоа е, не заборавајте да носат ракавици или белезници.
Ако прекумерно сушење на кожата на рацете може да се советува да се направи секојдневно nanoch топли бањи бикарбона: pitevoysody лажица на 1 литар вода. А потоа се нанесуваат во кожата влажна рака крем, глицерин желе или смесата во еднакви делови на глицерин, колонска вода, вода и амонијак.

ВО СЛУЧАЈ НА смрзнатини

Доаѓаат од студот се врати дома, корисно е да се погледне во огледало - дали priznakovobmorozheniya носот и образите? Ако таквите знаци се откриени (pobelevshieuchastki кожата), потребно е да се преземат итни мерки.

Некои лекари препорачуваат да се прикачат на кожата топла razmyatyykartofel, варени во јакни и завиткан во газа. Држете egonado да се излади, а потоа постојано избрише сок на кожата razbavlennymlimonnym или раствор на оцет (2 лажички Lozhkina чаша вода). Можете да го избрише со алкохол камфор, chistymipaltsami малку каша и здроби - направи нежна масажа otmorozhennogouchastka, а потоа се шири дебел слој на гуски, кокошки, utinogozhira, се меша во еднакви делови со рицинусово, камфор масло, шипинка нафта, или еукалиптус. Погодно тука, исто така gidrokortizonovayamaz крем "деца" или "Спорт".

Во зима на ниски температури и висока влажност, на кожата на нозете, рацете, лицето, ушите понекогаш станува напната, едематозни, holodnoyna допир, како да сјае на тоа може да се појави виолетова-krasnyepyatna, предизвикува чешање и печење.
Оваа т.н. смрзнатини. На почетна форми oznobleniyanuzhno прават наизменично топла и ладна бањи и obtiraniyaoznoblennyh делови од кожата прв камфор дух или колонска вода, а потоа и риба, масло, мрсна решение на витамин А (концентрат), гуска маст или крем "деца".
За спречување на perfrigeration корисни систематски наутро snachalaodin пати, а потоа двапати за да ги избрише на кожата со мраз и provoditlegky масажа со масло области камфор склони кон oznobleniyu.Neobhodimo и зајакнување на исхрана, да се зголеми внесот на храна богата со витамин Ц и А, преземањето на овие витамини во чиста а.
Пред да замине во студ е корисно да се лесно намачкајте го лицето и rukgusinym или маст, или Бришење мешавина на рициново, сончогледово масло kamfornogoi. Тоа - сигурна превенција од смрзнатини.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Сува кожа и нега на кожата производи. Нормално типот на кожата и sebostaticheskyСува кожа и нега на кожата производи. Нормално типот на кожата и sebostatichesky
Алдер произлегува (frustus alni). Собрани во доцна есен и зима и суво Алдер произлегува (Alnus…Алдер произлегува (frustus alni). Собрани во доцна есен и зима и суво Алдер произлегува (Alnus…
КозметологијаКозметологија
Козметика брчки? Тоа не е за мене!Козметика брчки? Тоа не е за мене!
КозметологијаКозметологија
Козметика не се изладат до коскаКозметика не се изладат до коска
Атопичен дерматитис кај деца, причини, симптоми, третманотАтопичен дерматитис кај деца, причини, симптоми, третманот
Козметологијата себе љубов на било која возраст ...Козметологијата себе љубов на било која возраст ...
КозметологијаКозметологија
КозметологијаКозметологија
» » » Козметологија како да се заштитат вашата кожа во зима