ma.gurushealth.ru

Козметологија како да се грижи за кожата пролет

Видео: Како да се грижи за мрсна кожа

URL


Во пролетта на сериозен недостиг витамини во телото, кожата poetomusostoyaniyu потребата да се обрне посебно внимание на истата nabirayuscheesilu сонце може да предизвика уште поголема штета на него. Pogodavesny променливи, нестабилна температура, ветер колку vsegdablagotvorno влијаат на кожата. Затоа, во време на пролет trebuetdopolnitelnoy заштита.

Почнат да се консултира со моќност: вклучи во исхраната повеќе зеленчук -svezhih, кисела, исто така, се мултивитамин две triraza на ден после јадење. Прво на сите неопходни витамини Ц и А, вториот, ако постои заболување на црниот дроб, може да се земе во kaplyah.Vo додека јадат парче црн леб капе капки за очи pipetkoy12-15 на витамин А.

Ако кожата ви е многу сува - најмалку една недела bezumyvany одмина. Наместо тоа, два пати на ден, ја бришам лицето kipyachenoyvodoy се меша со млеко (ќе има само една лажица), лосион не содржат алкохол или чистење млеко.

Подобрување на состојбата на маската на кожата на топла зеленчук masla.Kusochki газа или завој, здиплен во 3-4 пати, впие во teplomrastitelnom масло и место на лицето, оставајќи го отворен носот Iveco, на врвот ќе се покрие со сува крпа или крпа. 15 minvse отстрани, туп сува кожа со хартиена крпа или пет дена vatoy.Pervye маски прават секој ден, тогаш тоа ќе биде dostatochnodvuh маски неделно. Две недели подоцна normalizuetsyai состојба на кожата може да се мијат наутро студена вода без сапун, но можеби една недела да се мијат и топла вода или со деца kosmeticheskimmylom. Во вечерните часови, ја бришам лосион за лице или течен крем.

Мрсна кожа не бара таква заштита, а многу помалку podverzhenavrednomu изложени на сонце.

Чувствителна кожа, која од страна на пролетното сонце poyavlyaetsyarazdrazhenie на лицето, тоа е подобро да ги избрише на лушпа од камилица или lipovogotsveta наместо традиционалните миење со вода.

Кога сувост и десквамација на кожата, тоа е корисно да се исчисти kozhunakladyvat газа натопена во супа од сушени билки (3 дела вар цвет, 2 дела од камилица цвеќиња, 1 дел lepestkovroz, 1.2 дел нане лисја - 2 лажици мешавина зовриена вода zalit1 на ).

Корави, зацрвенето лице не веднаш да се измијат holodnoyvodoy. Исчистете ја со бришење памук навлажнета во кисело млеко и чај миење spustya5-10 мин (собна температура).

Во народната медицина за лекување на кожни заболувања има долга ispolzovalasbereza. Пролет бреза сок - скапоцено витамини растение. Планирање на потребата за чистење на јадења, како и за зачувување на сок додадете 500g до 100 g на алкохол и се чува во шише со стаклен затворач.
Бреза SAP може да послужи како одличен козметички маска: тие nuzhnosmazat кожата 2-3 пати по ред и ќе замине за 10 минути.

Уште една маска: една лажица свеж сок од бреза + + многу zhemayoneza лажичка мед. Овие состојки се добро се меша, и враќање на сува, стареењето на кожата.

Видео: Како да се грижи за кожата во пролет. убавина KSU

ВНИМАНИЕ, пролетта сонце!

Тоа беше крајот на зимата. Веќе во воздух во пролетта, и сите chaschesluchayutsya јасно парична казна денови, кога толку убаво да одиме по улица, изложување на лицето од првите зраци на сонцето.

Видео: Магистер Класа "За нега на кожата пролет"

Сонцето се чини толку топли и пролет-како тендер. Но kakuveryayut со еден глас сите козметичари, пролетното сонце прави nelaskovoobhoditsya нашите лица. Наместо nezhnymzagarom gild на кожата, изгореници безмилосно се соочуваат, оставајќи pigmentnyepyatna и пеги. Па стави сончање на летото, пред купување на капа со широк обод, solntsezaschitnyykrem, очила за сонце и користете ги следниве совети.

За да се избегне појавата на пеги и флеки, и вечерните regulyarnoutrom избрише лицето со мраз од инфузија на petrushki.Dlya 1 зелен зрак е исполнет со 250 g вода што врие, да се инсистира, се филтрира и се става во калапи.
Наместо да се сечат со магдонос може да ги избрише лицето со парче лимон.
Пред излегување на улица, наместо на крем шминка може да се соочи nakladyvatna цинк маст (но само многу тенок слој).
Ако имате долго време да се биде на отворено, на пролет poprobuyteispolzovat заштитна структура. Таа се подготвува на следниов начин: 1 vzbitomubelku додаде 25 g на глицерол, 50 g и 20 g колонска вода rassypchatoypudry. Овој состав, како и цинк маст се применува litsotonkim слој.
Па, ако пеги и темни дамки се појави, може да primenitspetsialnuyu Белење на маска, која е погодна за секој tipakozhi. За оваа намена 15 гр квасец 20 меша со 1 - 1,5 chaynoylozhkoy сок од лимон (можете да го користите сок од грејпфрут или krasnoysmorodiny). Садови со оваа смеса за 2-3 минути стави во goryachuyuvodu. Нанесете ја маската може да биде 15 - 20 минути и измијте ја rastvoromchaya.

Видео: освежено нега на кожата. Пролет во градот!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Здрава храна за кожата на децатаЗдрава храна за кожата на децата
Колку калциум треба новороденче?Колку калциум треба новороденче?
Козметологија убавина медКозметологија убавина мед
Мени Храна за бремени жени.Мени Храна за бремени жени.
Козметологијата Down "avitaminozny" Гледај!Козметологијата Down "avitaminozny" Гледај!
Витаминот А во текот на бременостаВитаминот А во текот на бременоста
Медицински исхрана во хиповитаминоза кај децата. Причините за храна за дефицит на витамин АМедицински исхрана во хиповитаминоза кај децата. Причините за храна за дефицит на витамин А
За нега на кожата во адолесценцијатаЗа нега на кожата во адолесценцијата
КозметологијаКозметологија
Козметологијата компири во козметикатаКозметологијата компири во козметиката
» » » Козметологија како да се грижи за кожата пролет