ma.gurushealth.ru

Козметологија убавина мед

URL


Тоа одамна е во Русија мед се смета за ретка производ на неговото tselebnymtsennostyam и уживаше огромна популарност. Тоа не е tolkoprodukt. Од античките времиња, суштински прехранбени производи, лековити noi, конзерванс и козметиката.

Мед - комплекс производ, кој вклучува голем број на елементи-гликоза, фруктоза, сахароза, протеински материи, organicheskiekisloty витамини. Исто така, содржи фосфор соли, железо, натриум, калциум, калиум, и други макро и микронутриенти. Достапност во nemalyuminiya одредува нејзината анти-воспалителни, адстрингентно, бор промовира соодветна клеточната делба, железо - normalnomufunktsionirovaniyu ткива, клетки и целиот организам, uluchshaetkletochnoe здивот стимулира sekretsiyuzhelez нервен систем.

Се должи на фактот дека медот има способност да се лесно да навлезат cherezpory, дури и кога се примени однадвор тоа за козметички цели Onne само позитивно влијае на кожата, но, исто така, има лековити retseptyvsemu тело. Медот исто така го регулира рамнотежата на водата што imeetvazhneyshee значење во одржувањето на кожата во добра состојба, preduprezhdeniiprezhdevremennogo својот пад.

Во kosmetologiiprimenyayutsya пчелните производи и виталните функции како што се matochnoemolochko, прополис и восок.

Млеч е желатинозна маса molochnogotsveta бисерни. Таа има кожата тоник, тоник, антисептично дејство.

Прополис (пчелини мелем) се состои од растителни смоли efirnyhmasel, минерални соли. Прополисот е вклучена со различни kosmeticheskihpreparatov. Сепак, треба да се има на ум дека медот пчелите и други produktyzhiznedeyatelnosti не се препорачува за луѓе со rasshirennymisosudami кожата на лицето, зголемен раст на косата и навика за allergicheskimreaktsiyam.

Козметички производи врз основа на мед, кој upotreblyalisesche во античките времиња се користат денес. Тие може да се состои од chistogomeda, нивни смеси со жолчка од јајце, павлака, растителни екстракти, таквата примена molokom.Effektivnost значи потврдува mnogovekovayapraktika.

Мед вода подготвени од 1 лажица мед и 2 teployvody куп. Мед вода избрише ЛИЦЕ тоа ја храни кожата, со што eemyagkoy, кадифена.

Мед лосион е подготвена од 1 лажичка мед, 1 лажичка lozhkiglitserina, 1 лажица на вотка, 0,2 лажиче 0,5stakana боракс и вода. Прво, мед се меша со глицерол, а потоа со dobavlyayutvodu претходно растворени во неа боракс. Водка dobavlyayutv минатата година. Лосион чисти и омекнува кожата. Ова protseduroyudalyayutsya мртвите, раслоен епителните клетки на кожата и потните жлезди и sekretsalnyh заедно со нечистотија.

Видео: убавина VS целулитот. Струже. Најефективен начин за борба против целулитот

За мрсна кожа

Крем желе со мед
За неговата подготовка бара 2 лажици мед, 0,3 stakanaglitserina 0,5 лажичка желатин стакло 0.5 вода и salitsilovayakislota (малку). Желатин е потоната во вода по egorazbuhaniya додаде глицерин, мед и разредена со вода salitsilovuyukislotu. Јадења со смесата се става во врела вода бања и tschatelnorazmeshivayut додека не се изедначи. Чуваат крем Желев фрижидер во стакло или порцелан опрема.

протеини маска
Мелење 1 лажица мед liquefy постепено dobavte1 лажица овесни брашно, а потоа тепани белка од јајце - poluchilasmassa конзистентноста на дебели smetany- го нанесе на лицето na20 минути, а потоа измијте со топла вода и се применуваат крем.

лимон маска
Во 1 лажица мед додаде 5-10 капки сок од лимон. Poluchennuyukashitsu се нанесува на кожата Измијте благи со студена вода.

брашно маска
2 лажици брашно, едно јајце, 1 лажичка medatschatelno меша додека не се добие хомогена тесто како massy.Nanosyat на кожата, дозволено да се кандидира за 10-15 минути, а zatemsmyvayut.

"огромен" маска
Земете 1 протеини, 1 лажичка мед, полномасно млеко и limonnogosoka за густина додадете мелено ovsyanyehlopya "Херкулес". Оваа мешавина се применува на cherez15-20 минути на лицето и да се исплакнат со топла вода.

Ако мрсна кожа се акни, тогаш добро imennoeti рецепти.

краставица маска
3 лажици сецкани краставици истурам 1 чаша врела вода, покријте, се стави 15 минути во водена бања. Zatemsnyat, остава да се лади полека за 40-50 минути, poslechego вирус, стискаш остатоци, да додадете резултат на nastoyu1 лажичка мед и мешајте додека не се раствори. Смесата потоа се ochistkilitsa се применуваат на лицето и вратот со памук. По 30-50 minutsmyt вода на собна температура.

Маската од камилица лушпа
Разредете 2 лажици мед во 50 ml топла супа од камилица (за супа Истурете 1 дел билка 10 делови од врела вода и prokipyatit5 минути во водена бања), кој се користи како освежителен zhidkostidlya грижи воспалени акни склони кожата, се применува sleduet1 еднаш неделно, за пред-исчистени се соочи и да ги измиете cherez20-25 минути.

Sage инфузија со мед
1 лажица сецкан мудрец лисја истурам 1 stakanomkipyatka, донесе до вриење и врие на тивок топлина minut.Zatem 3-5 кисна за половина час, филтер, да додадете 1/2 лажичка pchelinogomeda, промешајте додека не се раствори и се користи за бришење kozhii лосиони (се препорачува во кожата чии страда од акни).

На воден раствор на calendula тинктура на мед во акни
1 лажичка тинктура од calendula разредат во 1 чаша kipyachenoyvody, додадете 1 лажичка мед и се меша добро. Ispolzovatdlya лосиони за акни, како и за бришење на кожата на лицето prizhirnoy (се препорачува за оние чија кожа страда од акни).

Видео: Медицински козметика центар Tanzila мед во програмата "ВАШИОТ БИЗНИС" на NTRC "Ингушетија"Г-дин mp4

За сува кожа
За сува кожа чистење течност мед применуваат ретко nakozhu прстите и нежно масажа на лицето, додека бакар густо. мед остатоци од топло компресира е отстранета.

Маската на мед и маслиново масло
Мед во еднакви количини се меша со растително масло polucheniyaodnorodnoy маса, а потоа смесата се загрева до 38-40 C. в neyobilno навлажнета газа и се применуваат во лице форма Маскин за 20 минути, а потоа избришани хартија лицето избрише salfetkoyi Розова вода. Оваа маска пегла брчките, preduprezhdaetih изглед. Се препорачува за сува, бледа кожа.

морков маска
Жолчка, една лажичка мед и една лажичка свеж морков sokasmeshat, мелење и се применуваат на лицето за 15-20 минути. Исплакнете kipyachenoyvodoy половина со molokom- може да се додаде мешавина од 10-15 limonnogosoka капки.

јајце маска
Мелење жолчка од јајце со 1 лажичка растително масло, 1/2 лажичка сок од јаболко и 1/2 лажичка мед. Nanestina лицето за 10-15 минути, а потоа измијте со вода на собна температура.

кајмак маска
1 лажичка урда меша со мед (1/2 лажичка) molokomili јогурт (1 лажичка), сите внимателно мелење и nanestina кожата. По 30 минути исплакнете со топла вода. Добра работа proteretkozhu парче лимон.

масло маска
Измешајте 1 жолчка од јајце, 1 лажица растително масло и 1stolovuyu мед. Применуваат со памук добиени smesna кожата. По сушењето, на вториот слој. По 20 minutmasku отстрани топла вода. Маската е корисно за нормална, сува, стареењето на кожата. Оваа маска се препорачува да се направи 1-2 пати vnedelyu за 1-1,5 месеци. Повторен третман provesticherez 2-3 месеци.

со бреза SAP маска
1 лажица кисела павлака или јогурт меша со 2 stolovymilozhkami бреза сок, додадете 1 лажичка мед. Се меша сè, смесата се нанесува на кожата. По 10-15 минути, се мијат со ладна vodoy.Vmesto бреза SAP може да се користи супа нане лисја, камилица или psyllium.

Жолчка брашно-маска
Земете 1 жолчка од јајце, 2 лажици брашно, 1 лажица kapustnogosoka, 1 лажичка мед и 3-4 капки сок од лимон. Сите tschatelnoperemeshat и го стави на твоето лице. Маска исперам по 15 до 20 минути.

На млеко компир маска
Марко 2 лажици млеко, 1 варен пире од компир, 1 лажица мед, 30 ml млеко, 1 лажица мед и olivkovogomasla, 5 капки на витамин Es масло. Сите peremeshati внимателно да се стави на лицето за 15 минути.

Маска со витамин А
Земете 1 лажица мед, жолчка од јајце, 8 капки maslyanogorastvora витамин А, 20 мл млеко, 1 парче леб. Hlebzalit топло млеко и оставете за 3-5 минути. Потоа dobavitmed, жолчка и витамин А. Сите промешува темелно и се применуваат таму. Маска исперам по 15-20 минути.

Маска за стареењето на кожата

мед крем
Ќе ви треба:
0,5 чаши природен мед,
1 чаша вода ланолин
0,5 чаши бадемово масло.
Прво, мед се меша со ланолин, а потоа - со бадемово maslomi резултира Смесата се загрева на водена бања. На готовиот smesvynimayut од водената бања и се чуваат во фрижидер. Овој крем blagotvornodeystvuet на груб, мало, збрчкана кожа. Применета лице треба да понуди дебел слој како маска за 20-30 минути, а потоа smyvayutsnachala топла, а потоа ладна вода.

Крем маска на путер маргарин, пчелин восок и tselebnyhtrav
50 g на растопен маргарин и путер 10 g од восок. Продолжувајќи peremeshivayasmes додадете него 1 лажица маслиново масло, 1 chaynuyulozhku мрсна раствор на витамин А и 10 грама на свежо кашеста маса listevryabiny, рибизла, коприва, хмељ, магдонос, ливчиња од роза izhasmina се направени во еднакви количини. Како резултат на крем nanosyatv маска на лицето. Курсот се состои од 10 маски. Маски delayutcherez ден.

јајце маска
Мелење 1 жолчка од јајце со 1 лажичка шипинка нафта U1 / 2 лажичка мед, додадете 10 капки maslyanogokontsentrata витамин А и Е, се меша и се применуваат на лицето isheyu. По 20 минути, исплакнете го лицето со вода.

краставица маска
Земете 1 лажица сок од краставица, 1 лажица gustyhslivok и 1/2 лажичка мед. Сите внимателно се промешува, камшик стави на кожата. По 15-20 минути, се мијат лицето prohladnoyvodoy.

Течни анти-стареењето крем
Мелење кората од 3 лимони, тогаш тоа се прелива во термос 1 stakanomkipyatka, инсистираат на 6-7 часа, а потоа вирус, втиснати во инфузија, а потоа додадете 1 лажичка мед и растително масло, сок од 3 лимони, 2 лажици павлака или млеко 3 stolovyelozhki било лосион и 100 ml на инфузија од ливчиња од роза или zhasmina.Etim крем се користи за 1,5-2 часа пред спиење, и по примената на вишок kosmeticheskoysalfetkoy на кожата chasposle темелно влажно.

Крем, анти-стареењето, сува кожа
Мис двапати преку месо мелница и свежо коприва лисја, планината пепел, рибизла, магдонос, ливчиња од роза и јасмин комбинација во ravnyhkolichestvah. Се топи во емајл круг margarinai 50 g 10 g пчелин восок, додавање на него 1 лажица rastitelnogomasla, 1 лажичка на мрсна раствор на витамин А и 10 грама kashitsyrasteny. Сите внимателно мелење. Како резултат на крем polzuyutsyakak ден, ставајќи го на лицето и вратот наутро после чистење.

Маска за комбинирана кожа

Маска со мед
Поврзете пулпа 1 парче леб со 30 ml на топла moloka.Zatem додадете 1 лажица мед, 1 лажица olivkovogomasla и 5 капки од Витамин Е во маслото. Применуваат на сува uchastkikozhi негување крем, а потоа се стави маската на за 15-20 минути.

Билни маска со мед
Подгответе паста на некој од следниве билки: listyaoduvanchika дрога, хлебните, цвеќиња romashkilekarstvennoy, коприва бипартитен и мента. За etogotravu внимателно triturated во малтер, се додава малку вода што се меша во еднакви пропорции со мед. Komnatnoytemperatury исплакнете со вода по 20 минути.

Негување маска на мед, сок од лимон и трици
2 лажици мед во бања, топла вода, а потоа да се меша 2 лажици мелени во прав пченични трици и sokom1 / 2 лимон. Смесата во форма на топлина се применува на кожата на лица. По 30 минути миење зовриена вода.

белење на маска

Видео: Теорија на заговор "принцип козметичарите" (2015/05/04)

Маската на магдонос
2 лажици свежо магдонос става 150 мл зовриена вода, готвење на тивок оган 15 минути, за 30-50 минути, и се исцеди. Потоа додадете 1 лажица мед, vzbityyyaichny од јајце и се меша добро. Чувајте го маска на лицето за 15 минути.

Мед лимон маска
50 гр мед се меша со сок од еден лимон. Како резултат на мешавина propitatmarlevye салфетка и го стави на чиста лице за 15 до 20 мин.

Супа семе од синап и крин цвет мед
Подгответе чорби од синапово во сооднос од 1: 10 IIZ бел крин цветови (1: 20). ги одбележи 25 ml, се додава 150 мл зовриена вода, се разредува 1 лажица мед и ispolzovatv во текот на денот за бришење на кожата на пеги.

Кремот на бел крин ливчиња, мед, пчелин восок и лук сок
Земете еднакви делови на лук сок, пчелин восок и izmelchennyelepestki лилјани, измешајте ги сите бари на пареа, а потоа вирус, ostuditi камшик. Наметне на темни дамки во текот на денот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Физиологија на метаболизмот на гликозата. Транспорт на гликоза низ клеточната мембранаФизиологија на метаболизмот на гликозата. Транспорт на гликоза низ клеточната мембрана
Исцелување сок со болести на жените. сокови од зеленчукИсцелување сок со болести на жените. сокови од зеленчук
Дали можам да пијам ферментирани печени млеко за гастритис?Дали можам да пијам ферментирани печени млеко за гастритис?
Ryazhenka панкреатитис, е можно тоа?Ryazhenka панкреатитис, е можно тоа?
Може ли да се јаде мед за панкреатитис (панкреасот болест)?Може ли да се јаде мед за панкреатитис (панкреасот болест)?
Apitherapy со женските болестиApitherapy со женските болести
Народни лекови за третман на хипертензијаНародни лекови за третман на хипертензија
Храна и биолошка вредност од суровина хранаХрана и биолошка вредност од суровина храна
Вештачко хранење на дететоВештачко хранење на детето
Бугарската бибер во панкреатитБугарската бибер во панкреатит
» » » Козметологија убавина мед