ma.gurushealth.ru

Убавина козметика краставица е лесно!

Видео: Biorevitalization лицето хијалуронска киселина инјекција, убавина, пред и потоа - јасно козметологија


Секоја жена сонува, да се задржи на кожата млади за да dolgiegody. По сите се чувствуваат атрактивни и пожелно е многу важно!

Уморни од зима и пролет бери-бери исцрпени, нашиот kozhazhdet нашата брза помош! И во овој случај секој uvazhayuscheysebya на поубавиот пол има свои искуство firmennyeretsepty убавина: магија крем, маска чудесно. Но chastoli ние се сеќаваме дека во прилог на скапи и не се многу скапи kosmetikipo за нега на кожата, постојат едноставни и достапни за сите методи usiliti прошири нашата фасцинација? Тие се блиску до нас, ние може да се каже rastutpod нозе, што е, во градината. Среќавајте најчестите краставица!

Дали сте знаеле дека со помош на овој прекрасен зеленчук може да се чистат, влогови, избелуваат кожата, тоа наситен со витамини и pitatelnymiveschestvami. Многу од нашите и странските козметички компании ispolzuyutv неговиот начин на краставица сок или екстракт. Но, дури и во domashnihusloviyah на краставица лесно може да се подготвени од страна на лосиони, маски, креми.

Во кујната тешко на работа: варено borscht shkvorchit sochnoemyaso во тава, и нежни раце водителка намалување на зеленчук за салата. Ostanovitesna минута! Останатите мало парче краставица vkuskushanya не се промени, но тоа ќе го направи вашето лице кадифена свежи во петнаесет минути! Тоа е лесно, и како резултат на ефектот што uviditesrazu, и тој несомнено ќе ве задоволи.

Ние нудиме козметички рецепти кои може да се prigotovitv дом за типови на кожа. Дами, проверете poprobuytesami уникатни козметички својства на краставица!

Задоволување сува кожа

Наместо миење кога воспалена сува кожа се препорачува protiratlitso следните емулзија: краставица сок се меша со жолчка од јајце, 1 / 2stakana павлака и лажица вотка, сите измеша, се исцеди и се чува во стаклено шише на ладно место.

чаша чај свежо млеко се одржи половина час повеќе kusochkovogurtsa, а потоа се исцеди на млеко и се користи за да ги избрише suhoykozhi. Тоа може да се чуваат во фрижидер за 2-3 дена.

Да ги избрише сува и нормална кожа лосион може prigotovittakoy: изрендано на парична казна ренде краставица ravnymkolichestvom прелива вотка, инсистираат 2 недели, се исцеди. Пред primeneniemrazvesti еднаков износ на врела вода и 100 g на мешавина од глицерин dobavitchaynuyu.

Краставица крем за сува кожа: растително масло - 3,5 stolovyelozhki, стопен восок и глицерол 1 лажица, bornayakislota - 0,5 лажичка, краставица сок - 2 лажици lozhki.Vosk смачкана, се меша со растително масло и се стопи на bornoykislotoy и вода бања. Како резултат на slegkaostudit маса, да додадете глицерин и краставица сок. Се меша темелно и се чува во фрижидер.

маски

Краставица сок (1 лажица) се меша со истиот kolichestvomovsyanoy или пченично брашно, бадеми трици (брашно може да биде да се меша млеко до каша државата и додадете сок). Kashitsunanesti да се соочи со горниот капак со газа или лен salfetkoy.Posle 20-30 минути исплакнете со ладна вода. Овој витамин маска poleznapri сува и без енергија кожата, тонови и чисти.

Измешајте една лажица сок од краставица со лажица маслиново масло mindalnogoili. Смесата се стави на лицето и во половина час smytsnachala топла, а потоа ладна вода. третман Zagrubevshuyusuhuyu омекнува кожата.

Измешајте еднакви количини на мед, маслиново масло (или drugoerastitelnoe, варени во вода бања и проред) и ogurechnyysok. Каша стави на твоето лице. Маската се користи во бледо tonkoyi сува кожа, ја храни и ја vitaminizes.

Луѓето со деликатна и чувствителна кожа е корисно маска prigotovlennayaiz кајмак, мед и сок од краставица. Лажичка кајмак rasterets иста количина на течни мед и додадете 2 лажички lozhkisoka. Се соочуваат со густо подмачкан со оваа смеса. По 10-15 минути umytsyaholodnoy вода.

Измешајте 3-4 лажици рендан на парична казна ренде ogurtsas 2 лажици свеж крем. Чорба се применуваат на лицето isheyu и, по 20 минути, исплакнете со топла вода. Препорачани dlyasuhoy, ронлив кожата. Постапката се врши два пати неделно.

Рендан на парична казна ренде краставица меша со лажица lyubogopitatelnogo павлака и се применуваат на лицето за 15-20 минути. Rekomenduetsyapri сува и нормална кожа.

Краставица маска за сува кожа, ја храни и тонови на кожата. 2-3ogurtsa, рендан на ренде. Како резултат на маса е да се примени ochischennuyukozhu за 20 минути, а потоа отстранета со памук, кожа snachalasmazyvaetsya Останатите краставица сок, а потоа и негување крем.

Суши мрсна кожа

Краставица мие, кора, решетки iotzhat сок (непосредно пред употреба). Со памук натопен со сок, се препорачува да се избрише 2-3 пати на ден лице.

Кога мрсна кожа нежно чистење на кожата 2-3 пати на dennastoykoy краставица вотка 1: 1, на возраст од 1 недела темно место. Краставица инфузија не само чисти, тонови, но, исто така, избелува кожата.

маски

Белење краставица маска со борна киселина. 1 земени stolovayalozhka рендан на казна ренде краставица, се меша со 0.25 - 0,5chaynoy лажица борна киселина. Јадења со смесата за 2-3 минути pomeschayutv вода што врие. Топол сок нанесуваат на кожата наметне masquer 20 минути, а потоа отстранете ја маската на свежа краставица сок и nanosyatna соочуваат со негување крем.

Да се ​​зачува свежината на лицето со мрсна кожа се препорачува 2 пати неделно да се направи маска на рендан краставица со кожата, се меша со еднаков износ на јаболко.

Од нанесуваат со краставица кора тинктура може да бидат подготвени, кој се користи во акни: 4 супени лажици ogurechnoykashitsy става 2 чаши зовриена вода за 4 часа protsediti применува на лицето со помош на газа здипли B3-4 слој.

Критикувам 1 голема свеж лимон и краставица 3 (околу 100 g за секој). Ја смесата да се помине во шише вотка vlitstakan. Кисна во темно место за 2-3 недели, а потоа вирус, стискаш остатоци и се прелива 100 ml камфор алкохол. Zheltkarasteret три јајце со една лажица мед и додадете малку etunastoyku добар тресење. Смесата може да се чуваат во мракот prohladnommeste текот на годината. Мелење на лице 1-2 пати на ден. Rekomenduetsyav како хранлива средства за нормална до мрсна кожа.

Тепани белка од јајце на едно јајце се меша со 2-3 лажици сок lozhkamiogurechnogo. Смесата се стави на лицето за 15-20 минути, исплакнете prohladnoyvodoy. Маска смирува и освежува кожата.

Тонирање стареење на кожата

Марка лажица краставица сок, лажица gustyhslivok 20 се зголеми капки вода или инфузија на ливчиња од роза. Vsesmeshat и победи до формирање на пена. Нанесете ја маската за 30 минути, исплакнете со топла вода и избришете го лицето со роза вода.

Бришам лицето со маслиново или пченка масло. Направете goryachiykompress од камилица. Тогаш се применуваат на лицето namelkoy ренде рендан краставица пулпа. По 15 -20 минути маската се мие myagkoyvodoy собна температура.

Кога избледени бледа кожа препорача ставете рендан ogurtsasmeshat со една лажичка мед. Се применуваат на лицето за 20 минути, smytteploy вода. Маската и ја храни кожата.

Тонирање маска: мијат краставица со кожата nateretna казна ренде. Нежно стискаш на сок и се става во сад. Ogurechnuyumassu се применуваат на лицето рамномерно и безбедна marlevogobinta ленти (една лента да се наметне на челото и се врзуваат на задниот дел од главата, а другиот за покривање на брадата, образите и вратоврска на врвот на главата). Snyatcherez маска за 20 минути, ја бришам лицето краставица сок и се фаќа zhirnymkremom. Маската пегла кожата, ја прави свиленкаста, еластична, розова.

Избелува кожата со краставица

За третман на пигментирани дамки и пеги салфетка smochennyesvezhim краставица сок, надредениот на лицето за 20 минути ezhednevnodo се добие саканиот ефект, а потоа 2-3 пати неделно третман kakpodderzhivayuschee во текот на летната сезона.

Можете да ја бришам лицето исечени краставица. Пишување сок сува (по 5 до 10 минути), а потоа измијте со топла вода.

Да се ​​направи лицето кожата бела, како што се акни, пеги, флеки, изгореници препорачува неколку пати на ден protiratkozhu лосион: 50 гр свежо краставица кора истурете чаша температура vodykomnatnoy кисна за 6 часа и филтер.

Свежо сецкан краставица кора и се прелива вотка nastaivatdo изглед на зелена боја. Тинктура се користи за protiraniyalitsa со пеги и флеки. За сува кожа nastoykusleduet разредена и зовриена вода на секои 100 гр глицерин додадена stolovuyulozhku.

Таа има за белење својства и краставица марината. Protiratim мрсна кожа навечер пред спиење.

Видео: козметик

За пеги и discolorations од сонцето се користи nastoykaogurechnogo семе. Подгответе со вотка (1:10), инсистираат 2 недели, филтер и пред употреба разреди со вода (1:10). Nastoykoyezhednevno препорачува да се избрише лицето додека саканиот effektaili наметне на маска за 5-10 минути, впива во ликер sloyvaty или газа.

маски

Ситно сецкани краставица додадете лажичка лимон soka.Kashitsu се применуваат на лицето и вратот во 20-25 мачкам отстраните сувата стапче.

Добар избелите маска за лице од краставица сок да се накваси газа salfetkuobilno сок и се применуваат на лицето за 15-20 минути. Posleetogo мијат или избрише лицето со памук натопени во prohladnoyvode. Пред кожата маската треба да се подмачкуваат со негување крем dlyasuhoy и нормална кожа.

Ако пеги и флеки, исто така, се препорачува nakladyvatna соочуваат со тенки парчиња краставица. Ако имате сува и ронлив кожата на лицето lomtikiderzhat до 30 минути.

Краставица козметика за сите типови на кожа

Kusochekogurtsa 3 см дебела кора, се стави во чаша, zalitlimonnym сок и оставете го да отстои еден час. Ова kusochkomproteret лице. По 30 минути игра, топла вода за миење.

Таа ги осветлува, тонови и освежува кожата триење zamorozhennymsokom краставица.

Козметички лосион е подготвена како што следува: 0,5 до stakanasvezhego млеко се додава 1 лажица свежо ogurechnogosoka. Смесата може да се чуваат 1 месец во фрижидер. Тоа molochkohorosho чисти, освежува и тонови на кожата.

Краставица вода: се меша 40 мл сок од краставица, 40 ml и 20 ml otvarazveroboya розова или дестилирана вода. Protiratkozhu лицето, освежува и пегла.

На местото каде што најраните брчки, ќе се применуваат за да се загрее kusochkizamorozhennogo и краставица.

маски

Свежи краставица кора наметне на внимателно изми лицето. Chtobyona чуваат добро, се покрива со влажна газа лице. Ostavitna маска за 20-30 минути, а потоа отстранете, сок останува на влажни bumazhnoysalfetkoy. Маската е корисно за секој кожата, пегла и избелува, затегнува порите и ја храни кожата.

Парче краставица излупени мелење, се прелива кисела molokomi стави еден час во фрижидер. Како резултат на ладни smesyuproteret лицето и оставете не бришејќи, во текот на ноќта.

Маската е направен од една лажичка мелени краставица, чај lozhkismetany и жолчка од јајце. Смесата се стави на лицето за 20-30minut, исплакнете со топла вода.

Ситно рендан краставица да додадете неколку капки limonnogosoka. Чорба се применуваат на лицето и вратот, по 20-25 минути отстрани suhimtamponom, без миење лице. Маската и ја храни кожата.

врат:

- Краставица се сече на многу тенки парчиња, да го наметнат својот izakrepit вратот завој или шамија. По 20-25 минути, извадете ја и kozhusmazat крем. Како резултат на тоа, кожата ќе биде свежа и мазна.
- Ако кожата на вратот е потемна од кожата на лицето, peredsmazyvaniem својата хранлива крема или растително масло poleznoproteret со памук натопени во сок од краставица.

За очите:

- Со многу уморни очи засекогаш и да се наметне на две кружници svezhegoogurtsa и легне тивко за 15 минути.
- Кога уморни зацрвенета очните капаци помош лосиони, prigotovlennyeiz сок од свежи краставици.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Убавина маска убавина брз ефектУбавина маска убавина брз ефект
КозметологијаКозметологија
Убавина кожата е жеденУбавина кожата е жеден
Козметика брчки? Тоа не е за мене!Козметика брчки? Тоа не е за мене!
Убавина сјај, а не да блесне!Убавина сјај, а не да блесне!
Убавина тајните на убавината на познати жениУбавина тајните на убавината на познати жени
Бебе Грижа за бебињатаБебе Грижа за бебињата
КозметологијаКозметологија
Козметологијата сто и проблеми на нашите вратот!Козметологијата сто и проблеми на нашите вратот!
За нега на кожата во адолесценцијатаЗа нега на кожата во адолесценцијата
» » » Убавина козметика краставица е лесно!