ma.gurushealth.ru

Козметологијата вашата коса како ...

URL

...

Рекламирање на сите страни ни кажува за невообичаено effektivnyhkachestvah на шампон. Се разбира, модерен preparatypo нега на косата може да направи чуда, но тие nevsemoguschi. Всушност, силна, сјајна коса - е, пред сè, здрава коса припаѓаат на еден здрав човек. Исто како и појавата на волна разликува здрави животни на пациентот, состојбата на косата и скалпот - индикатор на здравјето на вашиот organizma.Nu судија за себе, не палто мачка е сјајна, бидејќи тоа eemoyut скапи шампони? Не, се разбира. Блесне повеќе stepenizavisit на исхрана и, следствено, здраво чувство.
Ако ви се допаѓа за да нема некоја очигледна причина косата почна да паѓа, стана кршливи и губат сјај - не е во брзање да акции ogromnymkolichestvom dorogostyaschih препарати за нега на косата. Вие прво треба да им помогне на лекар за да дознаам kakoyorgan чука. До ова тело не е излечен, без kosmeticheskiesredstva не биде во можност да ви помогне да се врати косата на својата поранешна сила и krasotu.Plohie косата не само да се каже дека лицето е нездраво, oniesche и укажуваат на тоа како треба да се третира со органи.

* Губење на косата Активни - вообичаените сателитска endokrinnoysistemy болест, жолчното кесе (холецистит), и црниот дроб.
* Ако вашата коса е премногу мрсна - проверете ја состојбата на црниот дроб.
* Ако имате првут се обрне внимание на нивните гастроинтестиналниот kishechnyytrakt.
* Сувост на скалпот и косата сама по себе - знак на бубрезите.
* Seborrhea докази за воспаление на дебелото црево и zhelchnyhputey.
* Рано проседи може да се поврзани со болести schitovidnoyzhelezy.

Знаејќи дека состојбата на косата зависи од здравствената состојба, не сме изненадени дека козметика ретко се mogutpolnostyu ги реши проблемите на косата. И не заборавајте дека chastovolosy влоши како резултат на несоодветни обиди за подобрување на нивниот изглед.
Blondirovanie, повеќе боја на силни бои, perms postoyannayahimicheskaya - од кои сите може да предизвика значителна штета vashimvolosam, особено ако тие не се обезбеди соодветна грижа. Ова sluchaehoroshie шампони, лосиони и уреди се едноставно незаменлив. Prichempoleznee сите се спроведе сеопфатна грижа за zdorovemi својата убавина. И ако е потребно лекување - тоа не треба да се занемари.
А заврши, балансирана исхрана богата со витамини и минерали, исто така, ќе придонесе за вашето здравје и убавина. И, се разбира, добро за коса козметика. Избор сега е огромна.
Неколку совети:

Видео: косата од топлинска козметик дома - сите Bude добро. Издавање 796 од 21/04/16

Твојата коса е како да се чешлани секој ден со peredsnom четка 5-10 минути во сите правци. Тие се дебели, сјајна, тие ќе бидат лесно да се инсталира. Мијат главата треба да биде 1 на секои 8-10 dneyyaytsom. Јаз во стакло 1 жолчка од јајце 1, се прелива со топла вода, со постојано мешање јајца, така што тие не се преклопени. вода коса namochitegoryachey. Наведнуваат главата во текот на слив, се прелива јајце и silnovotrite прсти во скалпот. На јајца, кои се влеваат во сад, дотурете малку топла вода, а потоа се фаќа во golovy.Potom кожата како треба да се измијат на главата под вода, со etomraschesyvaya коса. По миење на косата со шампон, исплакнете ги vodoys сок од лимон или оцет. Потоа повторно spolosnitevolosy чиста вода.

Морската вода штетно влијание врз коренот на косата. Затоа, кога морето капење потребно е да ги изберете, дека тие не се popadalamorskaya сол. По потопување во морска вода е корисно opolosnutvolosy мешавина од сок од лимон или оцет со вода (2 лажици Lozhkina 1 литар вода). Не четка влажна коса, да не povreditkorni.

За тенки и кршливи коса предложи да се направи таква маска: една лажица мајонез odnoychaynoy, мед, сок од алое, еден рендан chesnochinka.Razmeshat, се фаќа во кожата, и за 3-4 часа да се врзуваат главата polietilenovymplatkom. Потоа темелно измијте со шампон.

Таквите растителни бои како Хена, Basma, камилица, караница и други, не само за безопасни, но и подобрување на раст на косата. Хена често primenyaetsyas остава Basma, тоа е можно да се постигне саканиот боја, од лесни korichnevogodo црна.

Силна инфузија на камилица дава на косата жолто-златна боја, караница - светло руса. Да им даде на косата Staphylococcus ottenkagotovyat инфузија од камилица на пресметка: за многу светло hair- 100 g сува inflorescences во 0,5 литри вода, додека за темно руса -150-200 g на иста количина на вода. Inflorescence се посипува врела вода, се вари 5 мин и инсистираат на 1 час. Мијат и сушат косата opolaskivayuti суво без бришење. Костенлива коса по испирање во krepkomchaynom инфузија ќе добие убава златна боја.

Маски и тинктура за коса

За сува коса
1 лажица burdock (или маслиново) масло, 1 јајце, 1chaynaya лажица мед, 1 лажичка ракија.
Се меша и се применуваат маска на вашата коса. Се одржи под plenkoy2-3 часа и исплакнете со шампон.

За мрсна коса
2 лажици коприва, 2 лажици боја невен, 1 лажица од дабови кора. Истурете 1,5 литри врела вода, nastoyat30 минути, на мозоци и исплакнете обилно составот на неколку пати на косата nadtazikom. Нормална употреба protseduryne вода по потреба.

За нормална коса
Се посипува врела вода мешавина на билки. 200 грама вода: - 1 stolovayalozhka камилица - 1 лажица вар,
- 1 лажица на коприва. Половина час подоцна потрошувачка на составот, dobavitzhidkie витамини А, Б1, Б12, Е (во масло) и да се урнат во zhidkostkorki 'ржан леб. По 15 минути игра, многу коса iostavit филм за 1-1,5 часа. За погодност, околу golovypovyazhite салфетка. Исплакнете со многу вода.

губење на косата
Тоа е корисно за сол маски. На чело мијат аплицираат за proboramstolovuyu сол и оставете филм за 15 минути. Потоа spolosnitevodoy. Направи оваа постапка секој пат после миење. Преку 6-10raz губење на косата ќе запре.

Тинктура од GRASS
За руса коса камилица и рузмарин. Лажица камилица и rozmarinazaleyte лажица 3/4 чаша вотка. (Ова е редок случај kogdaalkogol е убавината на жената. Во суштина тоа се занимава nepopravimyyvred.) Тинктура стави во темна топло место во шише temnogostekla. Секој ден, се тресат шише. По 2 недели nastoykagotova. Тогаш тоа мора да се исцеди преку cheesecloth, се става во чист butylochkui затка. 2 пати неделно, ги избрише на кожата во текот на ноќта golovymyagkoy стара четка за заби, тоа мокрење во тинктура.

Лушпа од HOP
По миење на темна коса исплакнете лушпа: неколку hmelyai мал трн zaley литар вода, се вари 20 минути, филтер, кул, и супа е подготвена.

Исплакнете косата тревни чорби: со мрсна коса - calamus, камилица, коприва, во еднакви пропорции, или супа од kornivischlopuha. Кога е сув руса коса - Камилица со слезово.

ИПА се користи како лек за првут и опаѓање на косата во videotvara: 4 лажици. лажица calamus корен треба да се прелива 1 литар. вода и 5 min.kipyatit.

Коприви се користи против првут и опаѓање на косата во форма на супа (2 лажици. Лажици трева да се пополни една чаша врела вода за 15 мин. Nakrytpolotentsem, а потоа вирус).

LINDEN суспендира губење на косата (8 ул. Лажици вар tsvetazalivayut 0,5 л. Вода и 20 мин. Вари).

Античкиот РУСКА рецепти за нега на коса

Во Русија, веќе долго време се собираат билки, плодови, корења од растенија, lechebnyesvoystva кои биле успешно се користи за подготовка на lekarstvennyhi козметика. Познат антички алатки и sposobypo нега на коса.

Во преживеани насоки постоеле концепти - инфузии, тинктури и decoctions на лековити растенија.

Инфузии подготвен од лековити растенија материјал, kotoroezalivali вода, варени за 10-15 минути, лади до 40-45 мин.

Тинктури - лековити билки HA spirtuili regia притисне без греење.

Чорби - лековити билки се варат во вода 30-35min, ладење за 10-15 минути.

Видео: Во центарот на естетска козметика најсовремена технологија за вашата убавина

Руски народната медицина препорачува лушпа на корените lopuhaprotiv губење на косата, првут, чешање, за подобрување на раст volos.Dlya оваа намена корените на годишни растенија ископа крајот osenyui рана пролет. Од сушени материјал подготвен лушпа. Еден dolyumelko сецкани суви корени истурам десетини kipyascheyvody, се вари 10-15 минути на тивок оган, во одбрана 2-AF, protsezhivayut.Gotovy лушпа нанесуваат во коренот на влакното, или исплакнете нивната коса poslemytya главата.

Од корените на burdock, може да се направи маст за зајакнување на косата.

Видео: нега на кожата и косата

За оваа цел, да се подготват супа се испарува на низок волумен ognedo половина. Продолжува да се загрева, се меша во половина szhivotnym (внатрешни работи) масти. Како резултат на мешавина беше upakovyvayutv тесни сад со цврста капак, кој непознати тестот и stavyatv топла рерна да наситен на масти база инфузија. Подготвени mazperiodicheski нанесуваат во коренот чиста коса.

Класичен подготовка за нега на коса се смета repeynoemaslo. Подгответе се како што следува:

1 дел свежо сецкан burdock корени инсистираат ноќ во 3 дела од сончоглед или бадемово масло, се вари за 10-15 минути, мешајќи често, се населиле и се филтрира. Така болест готви burdock дава убава сјај на косата, uskoryaetih раст, е добра храна за корените, го елиминира првут.

Првиот пролет цвет - Мајка-и-маќеа - одамна izvestnoelekarstvennoe растение. Собрани лисјата во почетокот на летото, сушени сенка користи за подобар раст на косата и против нивната vypadeniya.Obychno подготви инфузија на мајка и маќеа во комбинација со коприви. Tristolovye лажици сушени билки истури литар inastaivayut топла вода за 30-40 минути, филтер и веднаш primenyayut.Inogda ја направиме посилна, поплавување на иста количина на трева menshimkolichestvom вода, тие се натопени со корените на косата нето барем 1-2 пати неделно. сега за медицински и козметички цели се ispolzuyutmolodye листовите на растенијата, бидејќи тие содржат naibolsheykolichestvo хранливи материи.

Видео: Vlog # Чистење litsa.Kosmetolog одговори на вашите voprosy.Uhod за litsom.Zaporozhskaya Ана

Со векови, тестирани лековити својства на коприви. Познато е дека uzhev XVI век била широко се користи во рецепти Руски narodnoymeditsiny. За нега на коса се препорачува инфузија. Stolovuyulozhku сув прав, коприва лисја истурам stakanomkipyatka час и инсистираат на темно место, филтер и веднаш се користат: влажна коса или нивните корени, не бришам со крпа. Nastoyukreplyaet коса, ја подобрува нивниот раст, ги отстранува првут.

Лукот се користи за зајакнување на косата. Содржани во нив biologicheskieaktivnye супстанција - испарливи - да има разурнувачки ефект бактерии, и етерични масла, иритирачки на кожата, - зајакнување pritokkrovi на лојните жлезди, фоликулите на косата, -Тоа sposobstvuetuluchsheniyu раст на косата, првут исчезне.

Кога Алопеција ареата следните sposob.Ochischennye чешниња лук може да се препорача за мелење во малтер на ренде или мелница да се направи густа паста. Го стави на џебови oblyseniyaodin еднаш дневно за 2 часа, а потоа измијте ја косата на вообичаениот начин. Takieprotsedury треба да се направи во рок од 7-10 дена. процедури mozhnopovtorit текот на две или три пати во интервали од десет дена.

За подобрување на раст на косата, елиминирање на првут може primenyatodin лук еднаш неделно, за 2 часа пред шампоан. За сува коса luchshevtirat пулпа или сок -chesnoka, стегнат преку cheesecloth, popolams било растително масло, за мрсна - без додавање masla.V секој случај ова треба да се направи за долго време - не помалку од две trehmesyatsev.

По спроведувањето на кашеста маса или лук сок да pokryvatee скалпот не е потребно, така што нема да предизвика иритација.

Има и препарати врз база на лук - nastoykachesnoka и екстракт од лук (allilsat). Тие, исто така, за naznacheniyuvracha се користи за зајакнување на косата. Тинктура мрсна коса rekomenduetsyadlya, аспиратор - за нормална и сува. ID се користи, како и пулпата и сок.


Фризура лакови, гелови и пени


Ако немате посебни средства за стилизирање на косата, но srochnonuzhno нешто да се изгради на главата, па дури и да се одржи - vospolzuytesodnim од следниве рецепти:

1. стиска сок од лимон. Се применуваат на косата се мие и се наредени. Сок од лимон испарува брзо и фаќа дури и многу slozhnuyuprichesku. Оваа алатка е погодна за мрсна коса. Ако volosysuhie, да земе пиво наместо лимон.

2. раствора 1 лажица масло. лажица желатин во 1 чаша врела вода (eslivolosy долго, се желатин и вода двојно повеќе). Kaktolko се излади, се мијат со мешавина на главата и се prichesku.Volosy не е само лесно да се вклопи, но, исто така, стануваат помеки и послушни.

3. Еден грст на дрво чипови натопена во текот на ноќта во вода. Nautrona неговата површина слатка филм, кој се применува schetkoyna фризура. ова "лак" Кинезите го ужива samoybolshoy популарност.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
КозметологијаКозметологија
КозметологијаКозметологија
Феталниот на косата. развој на косата кај ембрионотФеталниот на косата. развој на косата кај ембрионот
КозметологијаКозметологија
КозметологијаКозметологија
КозметологијаКозметологија
Анти-битен (анти-bit) шампон содржи пиретрин (0.148 g во 100 ml). Косата е навлажнета со вода и…Анти-битен (анти-bit) шампон содржи пиретрин (0.148 g во 100 ml). Косата е навлажнета со вода и…
Алопеција (ќелавост, алопеција) -нема или проретчена коса (обично на главата). Алопеција може да…Алопеција (ќелавост, алопеција) -нема или проретчена коса (обично на главата). Алопеција може да…
Што да правите ако коса падне жестоко по породувањето.Што да правите ако коса падне жестоко по породувањето.
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
» » » Козметологијата вашата коса како ...