ma.gurushealth.ru

Убавина заштита за нормална кожа на лицето

URL

Практично, во повеќето случаи, за нега на кожата provoditsyautrom и навечер.

Во утринската нега.

Се соочуваат со плакнење мека вода на собна температура (или slegkaprohladnoy) без сапун или избрише на парче мраз napravleniyukozhnyh линии. Не користете сапун. Во нормална кожа sleduetprimenyat тоа два или три пати неделно. Почеста употреба на кожата mylavedet пресушување. Таа започнува пилинг, uvelichivaetsyaee раздразливост.

По испирање (триење мраз) кожата влажна myagkimpolotentsem: се нанесува на лицето со благ притисок. Osushatlitso следи после секое миење, без оглед на типот на кожата. Nelzyagrubo избрише неговото лице, бидејќи кожата е растегната од овој ipoyavlyayutsya предвремено брчки. Ако, по испирање iliprotiraniya сладолед се нанесува на лицето, можете во "promokaniipolotentsem оставете малку влага на кожата. Сепак, пред да vyhodomna улица лице треба да се навлажни сувост. Ефектот на свежина, ексцитација, протокот на крв во кожата и ја намали црвенило постигне temperaturoyvody (или мраз ладно), и благ притисок на kozhupri добивање на влажна крпа.

Во нормални чувствителност на кожата на чистејќи наместо вода (мраз), тоа е можно да се користи лосиони и течни kremami.Litso избриша со памук натопен со овие средства.

омекнување на кожата.

Препорачливо е да користите малку маснотии крем. Кремот се нанесува tonkimsloem светлина Навлегувањето движења на прстите на kozhnymliniyam: на челото - во насока на пораст на веѓите на косата на главата, околу очите - од внатрешниот агол на горниот очен капак кон надвор, од надворешниот агол на долниот очен капак на носот, и на него - на spinkek страничната површина на горниот раб на auricle. Тие треба да се применуваат mestahkrem четвртина (прстен) прст. На образот ipodborodok кремот се нанесува покривање на движења на дланка површини.

Тоа е можно да се спроведат масажа крем лажичка загреан во goryacheyvode (во стакло или под поток од чешма). Lozhkane биде премногу топло (да се направи рака примерокот). Massahprovodyat за кожата линии на лицето, на кожата на вратот и горниот дел grudiProdolzhitelnost - првите 2 минути, тогаш тоа може да биде uvelichitdo 5 минути. На третман подобрува циркулацијата на крвта. Крем најдобрите vpityvaetsyav кожата. Таа брзо навлажнета. По масажа крпа на кожата promokayutmyagkoy.

заштита на кожата.

Нормална кожа не бара посебна заштита! Таа служи dnevnoymakiyazh - примена на шминка (боја бришење прашина, боење трепките, веѓите, очните капаци, усните, образите). Оние кои rasshirenykrovenosnye садови на лицето, за да се заштитат вашата кожа во зима rekomenduetsyapolzovatsya креми кои не содржат влага, или гуска toplenymzhirom, внатрешна стопи маст, како и маслинки, пченка, сончоглед масла.

Вечерва заштита.

Лицето мијат со мека вода, пријатен на допир. Користете belyetualetnye сапун "Козметички", "Alionushka", "Бебе", "Бреза" (по можност три пати неделно). Други, повеќе груба сапуни може да предизвика кожата пресушување. Во останатите денови, наместо mylazhelatelno употреба кефир, јогурт или жолчка од јајце, масло rastertyys зеленчук. Една од овие средства треба да се nanestipo насока на кожата линии за две или три минути пред перење vatnymtamponom или само вашите прсти. Наместо миење на лицето може да ochischatgotovymi лосиони или лосиони, домашно подготвени.

РЕЦЕПТИ ЛОСИОН ЗА ЧИСТЕЊЕ нормална кожа

Краставица. 80% свежо рендан краставици се меша со 20% вотка datsostavu стојат за 4 дена -7 и вирус.

Копар. Копар вода - 30% глицерин - 5% вода dvuhprotsentnayabornaya - 35%, колонска вода или алкохол - 30%.

Мека. Келн 30%, 5% глицерол, 10% оцет, и 55% вода.

Јагода. Половина чаша свежо бере јагоди zalitstakanom вотка и се остава да отстои 4 недели protsediti издржи уште 2 недели. Вие исто така може да се користи забрзана sposobomprigotovleniya: од бобинки стискаш на сок, половина чаша што се меша со stakanomvodki. Во зависност од чувствителноста на losonrazbavlyayut вода кожата јагода.

Афион. 10 афион ливчиња или 2 лажици зрна својата zalitstakanom вриење, се остава да отстои еден час, се исцеди. Opolaskivatlitso наместо миење.

Цвет. 2 лажици мешавина афион ливчиња, роза, јасмин, камилица, липа истурете чаша врела вода, по еден час да се филтрира. Losonispolzuetsya да се освежат и омекне кожата.

Рецепти маски за нормална кожа

Јајце. На сурова јајце додадете лажица glitserina.Masku применуваат за 10-15 минути, а потоа исплакнете komnatnoytemperatury мека вода.

Мед и лимон. Во една лажица мед додаде 5-10 капки limonnogosoka. Како резултат на редок цемент беше применета за 10-15 минути. Измијте го со мека prohladnoyvodoy. Ако сакате да се зголеми вискозитетот на маската, да додадете овесна каша.

Протеини и мед. Лажица брашно, измешано со половина vzbitogoyaichnogo протеини, додадете една лажичка мед. Како резултат на testoobraznuyumassu применуваат за 10-15 минути. Измијте го со памук smochennymvodoy соба температура.

Berry (овошје). Две или три јагоди мелење и се меша со лажица урда (или павлака). Маска применети за 10-15 минути и исплакнете со вода на собна температура. Наместо јагоди mozhnoispolzovat јагоди, сливи, праски, кајсии, јаболка. Svezhieovoschi и овошје поефикасно на кожата, наместо готови креми.

Кајмак. Лажица урда меша со лажичка павлака, додадете малку сол. Нанесете ја маската на за 15-20 минути. Измиете температура vodoykomnatnoy.

Кефир. Лажица јогурт меша со тежина лажичка tolokna.Poluchennuyu применуваат за 10-15 минути, исплакнете со вода komnatnoytemperatury.

Квасец. 30g квасец се меша со млеко до каша massy.Masku аплицираат за 15-20 минути. Исплакнете со топла вода со vatnogotampona. Ако маската чувствува затегнат кожата, а потоа за 15-20 минути sleduetnanesti крем за нормална и сува кожа. Ostatkikrema отстрани со мека крпа.

Јаболкова. Отстрани јаболко, решетки тоа на ренде, се меша со кисела павлака или chaynoylozhkoy со лажичка маслиново (пченка, сончоглед) масло. Додадете една лажичка скроб. Се применуваат на лицето за 20 минути ishei. Исплакнете со топла вода.

Праска. Праска каша, додадете една лажичка на скроб ilitolokna. Спроведување на млеко за 20 минути, исплакнете со топла вода.

Слива. Бришење на одвод, каша за да се пулпа, се додаваат polovinuchaynoy павлака или растително масло, се меша со скроб chaynoylozhkoy. Аплицираат за 20-30 минути, исплакнете со топла вода.

Краставица. Решетки на краставица на парична казна ренде, се стави на marlyui стави на 20 минути. Исплакнете го лицето со вода на собна temperatury.V маска можете да додадете неколку капки од лимон.

Маска на рибизли. 10-15 листови polovinoystakana рибизла се посипува врела вода, 15-20 минути, на мозоци и додадете рибизла бобинки сок stolovuyulozhku. Навлажнете инфузија на cheesecloth neskolkihsloev, ќе се применуваат за 20 минути, исплакнете го лицето со вода на собна температура.

Морков. Се меша со рендан морков за ситно ренде (sredneyvelichiny) со еден тепани јајца јајце-бело, додадете млеко или чај lozhkusuhogo скроб, се применуваат за 20 минути, исплакнете teployvodoy.

Круша. Земете средни круша, се мијат, чистат од kozhuryi нанесуваат на парична казна ренде. Чорба (две лажици) pomeschayutv чинија, додадете маслиново масло или било кој друг растително масло (една лажица), сите измеша palochkoyili дрвена лажица.

Маската на ротквица. Средни корен (црна) се мијат, ochischayutot кора, се фаќа на мал ренде. Misochkuili потоа се става во чинија, беше додадена една лажичка neskolkokapel загреано млеко и сок од лимон. Ако не постои лимон на страна, тоа може да биде zamenitrastvorom лимонска киселина или кисело сок од боровинки, сливи, црвена рибизла. Сите компоненти се измешаат.

Маската на тиква. Намалување на мал векна свежо тиква, се мијат со ладна вода, излупени, се сече и се вари nebolshimikusochkami. По неколку минути, кога budetgotova тиква, отстрани парчиња и замеси користејќи толчник tolkushku.Poluchennuyu чорба (2 лажици) iliblyudechko шири во сад и додадете една лажица маслиново масло, vsetschatelno позадина. Маслиновото масло може да биде заменет од страна на било rastitelnymmaslom: копар, праска, пченка, сончоглед и други.

Маска од зелена салата. Земете некои свежа салата лисја, narezayutih и истиснуваат сок, по испирање добро. Vylivayutv чаша сок, додадете една лажица маслиново масло, сок од лимон neskolkokapel, сите се меша темелно. Наместо тоа, можете да користите било кој зеленчук olivkovogomasla наместо сок од лимон - drugoykisly сок.

Париз маска. Оваа маска е направена од кисела зелка - Listeva сецкани. 100 g на ферментирани зелка добро исцедена и nanosyattonkim слој на целото лице и вратот. Така не kapustadolzhna се лизга, и се вклопуваат цврсто на лицето. Бидејќи тоа е потребно да се polezhatv за 15-20 минути, да се релаксираат мускулите. Потоа маската се отстранува, litsoprotirayut влажни парче газа или температура памук и opolaskivayutvodoy соба. Оваа маска ја освежува кожата и pridaetey еластичност, Досада.

Шведската маска. 3 лажички свежо масти урда horoshorastirayut со 1 лажичка течен цвет мед. Маса pomeschayutv чаша, а потоа темелно размахване размахване или миксер додека sostoyaniyapeny. На лицето како резултат на паста се нанесува со ширење на целиот ravnomernopo површината на тенок слој. По 15-20 минути maskusnimayut користење на тампон натопен решение чај или otvarelekarstvennyh билки (камилица, жалфија, нане) или ладна moloke.Maska чисти порите на кожата промовира униформа prilivukrovi, ја храни.

Маската на јагоди. Да се ​​подготви маски се 2 или 3 bolshihili 4 средни зрели јагоди. Мијат добро со своите во durshlageprohladnoy вода, одвод на вода неколку пати за да се исчисти yagodyotpuska igryazi.Yagod1pomeschayutvchashechku, замеси, dobavlyayutodnusvarennuyu млад компир и се прелива 1 лажица kipyachenogomoloka. Целата маса беше triturated и предизвика. Чорба nakladyvayutna кожата се отстранува по 15-20 минути, тоа opolaskivayutlitsoprohladnoyvodoyismazyvayut крем.

Холивуд маска. Земете пченка или овесни брашно, 2 stolovyelozhki се меша со едно јајце протеини. Маса се истура во чаша, и шлаг на подготовка на пена. Како резултат на маса се применува nazaranee чисти лицето, замина за 15-20 минути да zatverdeniya.Podsohshuyu маска исплакнат внимателно со памук ilisalfetki a. Потоа лицето се исплакнат неколку пати: прво со топла, а потоа студена вода. Сушен лице постелнина крпа. Etamaska ​​корисно, како што ја прочистува и зајакнува кожата, pridavayaey мат финиш.

Роман маска. Сува грашок (2 лажици) horoshorastirayut во сад, се 2 лажици брашно додаде 2stolovye лажица сурутка и добро промешајте. Poluchennuyukashitsu уредни, тенок слој се нанесува на претходно прочистен litso.Po 15-20 минути по маската се отстранува со помош на тампон smochennogov супа билки или слаб раствор чај. Лице се исплакнат топла, а потоа ладна вода. Маска работи добро на стареење на кожата, ги намалува брчките, дава сивило, но сепак добро ochischaetkozhu.

Шпански маска. Избрани една чаша зрна грав зрели, и истури promyvayutih за 3-4 часа во студена вода. Тогаш грав pomeschayutv мал сад и се вари додека готви до zernafasoli се меки. Варен грав избрише преку sitechkoili во миксер. Како резултат на редок цемент се додава сок од половина Limonaev 1 лажица маслиново или други растителни masla.Vse добро промешајте, се нанесува на кожата за 10-15 минути. Poslesmyvayut маска со помош на тампон и измијте со топла, а потоа holodnoyvodoy, ја бришам лицето со крпа.

Јапонски маска. Еднакви делови на една лажичка - мед muki- предизвика во чинија или мал сад, додавање на 1 chaynuyulozhku свежо млеко. Темелно се меша на маса, да наметне eena лицето со тенок слој за покривање на целата кожа. По 30 minutmasku отстрани со памук натопени во otvaretrav, на пример, маргаритки. Маската е корисно за стареење или uvyadayuscheykozhi.

Зелка маска. Да ги маскираат користење на свежи зелка. Listyaizmelchayut мелница и тенок слој се нанесува на кожата, така што лицето не останат слободни интервали. Snimayutpo маска по 20-30 минути. Нанесуваат на кожата влажна газа брис ilivatnym. Можете да исплакнете го лицето со ладна вода, а потоа nanestipitatelny крем. Рендан зелка може да се примени Ина дел од вратот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Козметологијата козметика најсончевитеКозметологијата козметика најсончевите
КозметологијаКозметологија
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
Зелен сапун. Поташа сапун (SAPO viridis). Подготвени од страна на сапонификација на растителни…Зелен сапун. Поташа сапун (SAPO viridis). Подготвени од страна на сапонификација на растителни…
SULSENA (sulsenum). Селен дисулфид. Тенок аморфни во прав е жолто-портокаловаSULSENA (sulsenum). Селен дисулфид. Тенок аморфни во прав е жолто-портокалова
Козметологијата козметика чајКозметологијата козметика чај
Кожата убавина ochizhenieКожата убавина ochizhenie
Како да се искапат новороденчеКако да се искапат новороденче
Козметологијата компири во козметикатаКозметологијата компири во козметиката
КозметологијаКозметологија
» » » Убавина заштита за нормална кожа на лицето