ma.gurushealth.ru

Убавина нега за мрсна кожа

URL

Појавата на мрсна кожа може да биде двојна. Првиот тип: кожата kazhetsyasmazannoy масло, сјајна, сјае, тоа може да дејствува на otdelnyekapelki масти, се чинеше, сите Прободен (слика создадена rasshirennyepory лојните жлезди), потсетува на кора од портокал. Вториот тип: кожата груба, со многу црни дамки, мозолчиња, во otdelnyhmestah иритираше испуштивме покриени со стргунки, корка. Ова obyasnyaetsyatem кои лачат себум заедно со ottorgnuvshimisya chastitsamii форми плута прав, кои почнуваат да се затвори и да се создаде salnyhzhelez каналите на површината на кожата на црни точки. Ако процесот продолжува, масти се акумулира во штекер канали и лојните probki- kamedony појават, темно кафеава или црна боја (rezultatsmeshivaniya прашина, мртвите клетки и делови на кафена пигмент). Priotsutstvii лицето комедони (маст цевка) се зголемува, се проширува на екскреторен канал на жлездата. Продира инфекција јонски воспалени акни формирана.

Места зголемено ослободување на себум се на челото, носот, брадата, вратот, местото помеѓу Плешките, oblastgrudiny, големи кожата збира, пазувите, ингвиналните набори, скалпот.

Најчесто мрсна кожа е млад. Но inogdapovyshennaya функцијата на лојните жлезди може да се сведе на 40-50 let.Chasche мрсна кожа се случува кај мажите. Оние кои имаат мрсна кожа, rekomenduetsyaspetsialny исхрана. Тоа е препорачливо да се јаде 4-5 пати на ден nebolshimiportsiyami. Храната треба да биде малку маснотии. Брашно и слатки produktyneobhodimo исклучат од исхраната или драстично намалување на нивните nem.Sleduet јадат овошје и зеленчук, млечни производи, otvarnuyurybu, хељда, 'ржан леб, се откажат од кафе, kopchenostey.Chasto мрсна кожа и тен сиромашните се тие кои страдаат од запек .Во овој случај, се препорачува да ги следат црево, земени poslablyayuschieveschestva (супа сливи, јогурт, кефир, buckthorn кората, Blizzard), стави клизма. Препорачливо е да се присутни во морето и сонцето, да се вклучат во туризам и спорт. Во зима препорачуваме вкупно oblucheniekvartsem.

Во утринската нега. Лицето мијат со топла вода и сапун ( "Бебе", "Козметички", "Хармонија", "Руски шума"), да се исплакнат со вода на собна temperaturyi избрише (мокри). Мазна кожа толерира umyvanies сапун, ни вода, алкохол решенија, како и бришење rastiraniepolotentsem. Сето ова придонесува за добар чистење на кожата и масирање. Сепак, за перење многу топла вода, не се препорачува: onosposobstvuet себум. Топла вода треба umyvatsyaodin еднаш неделно за вкупно миење, а потоа да се исплакнат студот, кој го стеснува порите и го намалува лачењето на себум. Ако srazuposle чистење на кожата станува мазна, тоа уште повеќе protirayutlosonom.

Вечерва заштита. Бидејќи кожата е отстранет од дневен крем, козметика, прав, прав што има акумулирано во текот на денот.

чистење на кожата. Чисти кожата козметички сапун, kotoroemozhno подготвена како што следува: 100 грама на бебето сапун nastrugatnozhom или решетки, истурете половина литар врела вода, а потоа запре лажица се додека целосно не се раствори сапун (по можност во emalirovannoyposude). Решението беше загреан за 2-3 минути. Во Загрејте го додадете 2 лажички на борна киселина по preheater лажичка на амонијак и водород trehprotsentnoyperekisi лажица. Од како резултат на сапун Камшик пена, ќе се применуваат eena лицето со памук, влажен сунѓер или со прстите krugovymidvizheniyami на кожата линии. За подобрување на чистење сапун deystviyana vatku одат сунѓер прелива парична казна сол и сода бикарбона, или еден или на друг поединечно. Пена да се измијат од лицето еднаш или poslevysyhaniya топла вода, а потоа исплакнете го лицето prohladnoyvodoy и избришете со сува крпа. Сол и сода се користат во зависност од видот и степенот на контаминација на чувствителноста на кожата eek овие средства.

РЕЦЕПТИ лосион за мрсна кожа ТРЕТМАН

Лимон алкохол.

Видео: Зимски нега на кожата - основните правила и грешки

Излупени и исечени лимон истурете 200 g на вотка и кисна vtechenie 4 - 7 дена. Исцеди како резултат на инфузија. Ако иритација се појавува по upotrebleniyalosona на кожата, лосион разредена со вода.

Билни.

2 лажици билка мешавина (подбел мајка, невен, еукалиптус, ајдучка трева, коњско опавче, камилица) истурете половина литар раствор kipyatka.Prokipyatit simmered за 15-20 минути. Datnastoyatsya го 3-4 часа, се исцеди додадете оцет (така што инфузија е направен малку кисела - лажичка на маса uksusana чаша инфузија). Vetusmesdobavit30-50 g nastoykikalenduly алкохол (еукалиптус) или 30-50 g колонска вода или вотка.

Цвет.

2 лажици од смесата ливчиња од роза, cornflower, камилица, невен, паричка истурете чаша врела вода, загрева во водена бања techenie10 минути. По 30 минути (по смесата има ладење) се исцеди, додадете 4 лажички борна алкохол и uksusa.Protirat лице лажичка 2-3 пати на ден.

Јагода.

Видео: Мазна кожа на лице: нега во домашни услови. совети malyshevoy

Половина чаша рендан јагоди, истурете чаша вотка, datsmesi пијалак со месеци, се исцеди, се меша во половина лакови. Избрише чисти на сите времиња.

Нане.

2 лажици суво нане истурете половина литар врела вода, се вари за 5-10 минути на тивок оган, вирус, dobavit4 лажички борна алкохол, 2 лажици тинктура од невен, лажиче оцет или лимон лажичка soka.Protirat лице во секое време. При примената на овој лосион kozhapriobretaet свежи, здрав изглед.

Лосион од магдонос.

Една лажица сушени лисја и корења од магдонос се прелива stakanomkipyatka, се вари во вода бања за 20-30 минути, инсистираат час, потрошувачка, да додадете 1/4 чаша бело вино. Избришете во lyuboevremya. Можете да ги користите свежи, наместо на сушен магдонос.

РЕЦЕПТИ маска за мазна кожа

Маската на бела глина и талк (сушени).

Подгответе непосредно пред употреба и веднаш nanosyatna соочуваат. Талк, бела глина Измешајте еднакви делови dobavit2 лажици свежо млеко. Примени маска памук tamponomna 20 минути и исплакнете натопени во ладна вода.

затегнување маска

Во текот на овие маски не може да зборува, да се смееш, да се прочита, takkak поинаку затегнување ефект нема да работи.

Протеини стипса.

Во текот на шлаг протеини полека, со постојано мешање, лажица vlitchaynuyu пет проценти решение на стипса. Нанесете ја смесата vatnymtamponom, откако тој ја суши, исплакнете со топла вода. Zatemspolosnut се соочуваат со ладна вода или Бришење јастив мраз. Etamaska ​​не се само добро порите, но, исто така, ја суши кожата.

Протеини.

Победи жолчките применуваат четка или брис poderzhatna лице да се формира тенок филм, а потоа слој nanestivtoroy филмот повторно да снимаат формирање, а потоа - на третиот слој на сличен начин. Времетраењето на маска за 15-20 минути додека не се заврши vysyhaniya.Smyt маската со млака вода, ладна вода исплакнете лицето или proteretpischevym мраз.

Протеини лимон.

Протеините бавно, со постојано мешање, се прелива чај lozhkulimonnogo сок. Нанесете ја маската стапче или четка за 15-20 минути и исплакнете со топла вода. Потоа вода исплакнете со ладна избрише лицето јастив мраз. Маската не само на порите, noi добар одмастување, избелуваат кожата.

Протеини pergidrolevaya.

На протеини, мешајќи постојано, да додадете 10-15 капки desyatiprotsentnogopergidrolya (водороден пероксид). Спроведување на мешавина памук tamponomili четка за 15-20 минути (додека не се исуши) и исплакнете со ладна вода vodoy.Litso исплакнете или избрише јастив мраз. Маскањи само затегнува порите, но, исто така, се исуши и избелува кожата.

омекнување маска

Парафин.

50-100 g на парафин восок стопи во сад, во собата во goryachuyuvodu (водена бања, температурата на восок 50-5 5 ° C). Litsavyteret кожа сува (пред парафин маска не може да ги избрише litsovodno алкохолни решенија со цел да се избегне изгореници). Спроведување на парафин лице со четка во неколку слоеви, со исклучок на очите и nozdrey.Snyat 15-20 минути за замрзнати работ на маската.

Видео: Што да направите ако имате проблеми масти кожата на лицето? Како да се намали проширени пори? велат експертите

Лимон дуња.

Дуња и лимон ситно се исецка, истурете чаша вотка. Испрати massenastoyatsya за 8-10 дена и вирус. Како резултат на nastoempropitat тенок слој од памук, се применува на лицето на isklyucheniemglaz, носот и устата, за 15-20 минути. Маска не се мијат надвор.

Маската од невен.

Алкохолниот раствор е разреден со вода невен (лажица napolstakana вода). Како резултат на решение е импрегниран со тенок слој на памук, ќе се применуваат на лицето, освен очите, носот и устата. Vatupostoyanno понатаму мокрење. Времетраење 15-20 минути маската. Потоа се влажни на лицето или избришете го со газа.

хидрантни маска

Кефир, урда.

Една лажица јогурт меша со лажица урда, dobavitschepotku сол "Екстра". Спроведување на маска за 10-15 минути, teployvodoy исплакнете, потоа да се исплакнат со ладна вода или да се соочи избрише pischevymldom. Кефир сирење маска омекне, потхранува кожата, реакцијата на povyshayutee киселина.

Квасец.

15-20 g квасец возбуда во три проценти решение perekisivodoroda или сок од лимон до дебел крем. H воведе маска na15-20 минути, исплакнете натопени во ладна вода.

Јаболкова.

Apple решетки. Чорба се применуваат на лицето и вратот и cherez15-20 минути исплакнете со ладна вода (слично prigotavlivayutsyamorkovnaya, краставица, праска, зелка, домати маска) .За сок не се шири, додадени на овесна каша.

Домат.

Во 30 g сок од домати (2 лажици), се додава 1 -2 stolovyelozhki бадемово трици или овес. Како резултат на маса nanestina лицето и вратот, по 15-20 минути, исплакнете со ладна вода.

Билни.

2 лажици билка мешавина (невен, кантарион, ајдучка трева, хмељ, камилица, cornflower) истурете 500 g вода што врие, prokipyatitv вода бања за 20 минути, се исцеди. Топла каша се применуваат на 20 мин. Исплакнете го лицето останатите супа.

Бадем.

2 лажици мешавина која се состои од еднакви делови на камилица, lipovogotsveta, постариот цвет, бор блузи истурете 200 g вода што врие, prokipyatitna врие 10-15 минути, додадете една лажица tolchenogomindalya, лажиче овес, половина лажичка мед. Tepluyukashitsu применуваат за 30 минути, исплакнете лицето останатите супа, додавање на топла вода, а потоа да се исплакнат со ладна вода.

Овие маски се ослободат кожата на вишокот на масти, јадев, smyagchayutee.

апсорбирачки маска

Маска на маргаритки.

Мал број на маргаритки свежи цвеќиња и лисја или 3 лажички lozhkisushenyh polstakanom се посипува врела вода, се стави на 15-20 минути vvodyanuyu бања, се исцеди, ќе се применуваат чорба за 20 минути. По maskispolosnut лице останатите инфузија, влажна крпа.

Маската на хлебните.

Свежо сецкан хлебните лисја, polucheniyasoka мелат, како резултат на маса се применува за 20-30 минути, исплакнете litsovodoy собна температура, борна алкохол избрише.

Компир.

Решетки излупени суровини и компири, додадете малку сол, polovinuvzbitogo протеини, една лажичка овесна каша. Нанесете ја смесата за 20 минути, исплакнете со вода на собна температура за да ги избрише кожата на лицето лосион dlyazhirnoy.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
КозметологијаКозметологија
Маст "Finalgon" (unguentum "Finalgon") *. Безбоен (или жолто-кафеава боја) маст…Маст "Finalgon" (unguentum "Finalgon") *. Безбоен (или жолто-кафеава боја) маст…
Ateroma- циста задржување на лојните жлезди на кожата која е формирана како резултат на блокадата…Ateroma- циста задржување на лојните жлезди на кожата која е формирана како резултат на блокадата…
КозметологијаКозметологија
КозметологијаКозметологија
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Себореа абнормална функција на лојните жлезди се карактеризира со дефектен себум поповолно…Себореа абнормална функција на лојните жлезди се карактеризира со дефектен себум поповолно…
КозметологијаКозметологија
За нега на кожата во адолесценцијатаЗа нега на кожата во адолесценцијата
Осип кај дете на лице, тело, боја, пелена осип наОсип кај дете на лице, тело, боја, пелена осип на
» » » Убавина нега за мрсна кожа