ma.gurushealth.ru

Убавина нега за сува нега на кожата

URL

Во зависност од возраста, природата на моќта, статусот nervnoysistemy количината на масти во промени на кожата. Salootdeleniyaneblagopriyatno нарушување што влијае на кожата. Тоа станува груба, meneeelastichnoy, остро ја изрази својата цртање, пукнатини, uvelichivaetsyachuvstvitelnost на сонце, ветер, високи и ниски temperaturam.Takaya кожата почнува да ги олупи лесно иритирате и pokryvaetsyakrasnymi капка.

Внатрешната причини за сува кожа вклучуваат:

Видео: козметик / Нега на кожа / facials / пилинг / Совети козметик / Олга Borovskaya

дисфункција на гастроинтестиналниот тракт, влошување vsasyvaemostipischi, недоволно внесување на витамини или dazheotsutstvie на различни хранливи материи во телото, napryazhenienervnoy систем, промени во активноста на ендокрините жлезди.

Сувост на кожата се зголемува под влијание на надворешни фактори: сонце, ветер, морска вода, работа во топли печки. Neperesushit на кожата, треба да се потсетиме на правилата за хигиена uhodaza тоа. На пример, може да систематски ги мијат пред vyhodomna улица премногу се занесуваат козметички процедури, kotoryhispolzuyutsya алкохолни раствори, прав, белиот заби маст.

Значително поголема веројатност да се жалат на сува кожа на жените. Се верува дека повеќе од половина од сите жени имаат сува кожа. Младите zhenschinsuhaya мат кожа, затегнато, добро се протегала во субкутана zhirovoykletchatke. Таа има малку или без брчки. Порите се затворени и nebrosayutsya очи. Но, кога се допре до кожата, како oschuschaetsyai некои суви: малку влага. Особено сува кожа е образ на слепоочниците. Во исто време, кожата на челото, носот, брадата, nasolabial збира често дури и блеска. Таквите кожата се нарекува убава, но неговата жалба е привремено. Таа не толерира дури umyvaniyavodoy superfatted сапун. И тогаш таа започнува да се брзо utrachivatsvoi убави особини. Опфатени во многу melkimicheshuykami. Се добива впечаток дека кожата како obsypanamukoy. Сувост се зголемува, а кожата не толерира перење измие. Покрај тоа, дури и по миење со вода само chastopokryvaetsya црвени дамки, гори. Потоа, тоа станува мало, повеќе покриена со брчки, кои се првите poyavlyayutsyaokolo аглите на очите (наречен "нозете на врана"). Сонце, ветер, студ и топлина се забрза и да ги влоши овие процеси. Ако за takoykozhey почне навремено и темелна нега, тоа може да биде долго време sohranitna нејзината убавина, да се зачува од пропаѓање.

Кои имаат сува кожа понекогаш се обидуваат да се поправи своите недостатоци boleechastym за перење, која во времето на тоа ослободување од нејзините крлушки, чисти, враќање на својата поранешна привлечни. Сепак nastupaetrazocharovanie наскоро, тоа станува невозможно да се мијат, бидејќи kozhauzhe не толерира вода. Дури и со целокупната (хигиенски) mytepopadayuschie лице капки предизвика иритација и болка. Во etomsluchae пожелно да се применува на салон за убавина за sovetom.Odnako и сами да ги зачувате здрав сува кожа, soblyudayasootvetstvuyuschie правила за одржување.

Сува кожа треба да се чисти со мека вода ilivodoy се излади до собна температура. Ладна вода предизвикува вазоконстрикција како резултат на тоа, кожата станува лабава, збрчкана. Goryachayazhe вода шири крвните садови, а исто така на порите и ја прави кожата лабава, sposobstvuetpoyavleniyu нејзината брчки. За сува кожа deystvuetvlazhny поволна блага клима. Многу добро за нејзиниот воздух се препорачува постапката protsedury.Solnechnye, тие можат да tolkorannim утро да се преземат.

Пред општите перење (бања, река, базен, во туш, во бањата), пожелно е да се применуваат на лицето крем за сува кожа, зеленчук Маслоу било, на располагање на вашите прсти масти: крем, внатрешна svinoesalo, Неподправената путер.

Во утринската нега.

Чистење е направено поинаку за сува чувствителна кожа idlya сува кожа.

Сува чувствителна кожа

Ова кожата лушпи, апсолутно не може да издржи вода. Да се ​​исчисти, ја бришам топло-рафинирано сончогледово масло. Izbytokmasla отстрани меките ткива. Постојат и други sposobyochistki:

За нега на кожата по 30 години (според мислењето на лекар-козметичар): Видео

1. Измијте го лицето со вода млеко (еден дел од млеко и една или chastvody млеко 1/3 2/3 вода). Водата што се користи е мека, komnatnoytemperatury.

2. Нанесете на лицето малку павлака, кој ја смирува отпорноста на кожата и povyshaetee, бидејќи тој има киселина реакција. Остатоци од лицето smetanysmyt мека вода на собна температура.

3. кожа избрише специјално подготвената смеса: rasteretso од јајце 100 г павлака, додадете една лажичка вотка и 5-15 sokalimona капки. Пред употреба, смесата се разнишаат. Се применуваат на лицето tamponomneskolko пати. Тампонот е пожелно да се менува често. Смесата чисти, омекнува и избелува кожата.

4. Избришете лицето каша овес (бадем, 'рж), кој е подготвен како што следува: 1 литар врела вода за 2 stolovyelozhki снегулки. По ostuzhivaniya супа се филтрира преку cheesecloth.

5. мие раствор на скроб (приготвува на температура лажичка krahmalana 1 литар вода).

6. Еднаш неделно, се мијат со мека вода, но пред тоа лице nanestina мајонез, кој е подготвен како што следува: zheltoksmeshat со лажица рафинирано сончогледово masla.Mayonez стави влажни прст на влажна кожата со кружни dvizheniyamipo кожата линии. Се појави мека пена исплакнете со ладна вода.

омекнување на кожата. Во утринските часови по миењето се применуваат на лицето крем dlyasuhoy кожата. Ја омекнува кожата, што го прави повеќе еластична, boleeustoychivoy на влијанија од околината. Кремот се нанесува тенок слој, по 10-20 минути впие соочи со мека крпа.

Вие исто така може да се добие масажа со крем лажичка термоформираната топла вода. Лажицата не треба да биде премногу топло (неа provertetemperaturu прво на рака). Масажа треба да се направи skolzyaschimidvizheniyami на кожата линии, масажа и вратот и горниот дел chastgrudi. На кожата на челото е масиравме повеќе енергично. крем snyatvlazhnoy остатоци од платно.

заштита на кожата.

Произведено во зависност од временските услови и време од годината.

Ако има дефекти на кожата - пеги, флеки, rasshirennyekrovenosnye садови, на сончеви денови на лицето се применува zaschitnyykrem "Срање" или "Реј". После тоа, лицето покриени со прав. Eslina кожата дефекти не, по негување крем на неа nanosyatdekorativnuyu прав ( "Манон", "Црвениот афион" и "маска", "Бела ноќ", "маснотии во прав"). Тоа е подобро да се користи во прав, наместо на течни силикон pudru.Poslednyaya лежи добро за кожата, држи цврсто, не туширани, дава на кожата свиленкаста, кадифена.

Во ветровито време, прашина, и во студени и влажни, на надвор vyhodomna лицето намачкани со тенок слој на заштитна лосиони ( "Krasnyymak", "Ран", "Аурора", "Јагода"). Потоа се применува во прав ( "Манон", "Црвениот афион" и "маска", "Бела ноќ"). За да се заштитат kozhimozhno користите декоративна козметика (шминка ден). Odnakosuhaya кожата е многу чувствителна на него. Затоа, треба да се внимава да се применуваат dekorativnyesredstva мора по олеснување kozhi.Zloupotreblenie декоративна козметика може да доведе до zabolevaniyamkozhi.

Вечерва заштита.

Формални процедури се основни за нега на кожата. Nelzyalozhitsya во кревет со остатоци од секојдневниот козметика. Кожата е исчистен mnogimikosmeticheskimi средства. Тие се избрани многу внимателно и се менуваат, така што на кожата се навикнува на истите алатки и poluchalabolshe разновидна исхрана. На кожата се чисти и podogretymrafinirovannym сончогледово масло. Рампа натопена во масло, ја бришам лицето на кожата линии (често е пожелно да се промени на тампон) .Horosho чистење и омекнување на кожата додека течноста и pitatelnyekremy и домашна креми.

РЕЦЕПТИ лосион чиста и сува кожа

Јагода.

Лажица рендан мешавина од јагоди во чаша myagkoyholodnoy вода, се цеди низ неколку слоеви на газа или памук, а можеби и додадете половина лажичка глицерин. Лосиони само чисти, но, исто така, ја храни кожата.

Лосион од бозел.

Грст elderberry цвеќиња, истурете чаша врела вода за 10 минути, се лади и вирус (наместо бозел е исто така се користи aptechnayaromashka, вар цвет, мудрец. Овие извадоци омекне и ochischayutkozhu, смируваат иритацијата).

Афион.

10 свежи афион ливчиња или 2 лажици зрна својата zalitstakanom вриење, се остава да отстои еден час, филтер. Spolaskivatlitso лосион наместо миење.

Цвет.

2 лажици мешавина афион ливчиња, роза, јасмин, камилица, липа, се става 200 g врела вода за еден час за да се филтрира. Лосион ispolzuetsyadlya освежи и омекне кожата.

РЕЦЕПТИ маска за сува кожа

Јајце-мед
Жолчка, една лажичка мед и една лажичка растително масло мешавина, меле и се применуваат на лицето за 15-20 минути. Измијте го со мека teployvodoy или благи топла вода се меша со млеко. Додај во маската може да биде 10-15 капки сок од лимон.

мед
Измешајте една лажица мед, една лажица на овесна каша, 2 stolovyelozhki свежо млеко. Нанесете ја маската на за 15-20 минути, отстранете vatnymtamponom потопени во студена вода.

нафта
Топлина на растително масло (30 g). Намачкајте тенок sloyvaty него. што се применуваат на лицето (по тестирањето maslatylnoy на температурата на рака). Топ пергамент хартија покритие маска, а потоа дебел слој од памук или крпа. По 15-20 минути maskusnyat и бришам лицето со сува крпа или стапче. Maslone да продолжи на брадата и вратот, се стави слој од памук.

жолчка
Од јајце се меша со лажичка крем. Нанесете ја маската на за 15-20 минути. Исплакнете со мека вода на собна температура.

кајмак
Лажица извара внимателно фаќа и се мешаат со stolovoylozhkoy павлака, додадете половина лажичка сол. Примени kashitsuna лицето за 15-20 минути, отстранете со памук натопени во вода teploymyagkoy.

габична
20 гр квасец мелење со лажица млеко и јадење lozhkoyrastitelnogo масло. Нанесете ја маската на за 15-20 минути. Отстрани vatnymtamponom натопена во топла мека вода.

Овошје и Бери и зеленчук
Марк 50-100 g Бери сок (малини, јагоди, јагода) ilifruktovogo (сливи, праски, кајсии) и зеленчук (домати, зелка, морков). Навлажнете слој на памук во сокот и nalozhitego на лицето за 15-20 минути. Колку што е потребно памук dopolnitelnouvlazhnyayut сок. Откако лицето маска брише со сува памук попивам вода.

краставица
Две свежи краставици решетки. Спроведување на маска за 20-25 minut.Snyat натопени во вода на собна temperatury.V мека маска може да додадете овес (за да се добие кашеста маса), а тоа не е препорачливо да го додадете ochenchuvstvitelnoy кожата крем. Пред ovoschnymii овошје маска на лицето, пожелно е да се избрише крем или павлака zhidkimkremom.

мајонез
Polzheltka меле, полека додадете 15 гр podsolnechnogomasla. Како резултат на "мајонез" се применува за 15-20 минути, исплакнете vatnmtamponom натопена во топла мека вода.

Топла ленено семе
Лажица ленено семе исполнет во чаша вода и формирање на редок varitdo кашеста маса. Проверка на температурата tylnoystoronoy четка на смесата рака, ќе се применуваат на кашата за 20 минути. Исперам маската teployvodoy, а потоа исплакнете го лицето со мека ладна вода.

огромен
2 лажици "Херкулес" истурете 50 g на снегулки на млеко, nastoyat20 минути да зоврие вода бања за 10 минути, малку се излади, додадете една лажичка мед. Топлата редок цемент беше применета за 20 минути, а потоа исплакнете со топла вода.

праска
Зрела праска каша, како резултат на редок цемент беше додадена лажичка или lozhkusmetany лажичка пченка (маслиново) масло. Mozhnodobavit лажичка на скроб за вискозитет. Примени na20 минути маската, исплакнете со вода на собна температура.

лубеница
Евтини лубеница каша, сок и чорба намачкајте газа, го стави на лицето за 15-20 минути, по отстранувањето марамчиња spolosnutlitso вода на собна температура. Наместо лубеница може ispolzovatdynyu.

Домат и жолчка од јајце.
За да додадете pureed домати polzheltka на, малку брашно или krahmala.Vse оваа возбуда додека не се изедначи. Примени masquer 20 минути. Исплакнете со топла, а потоа ладна вода. Analogichnoprigotavlivayutsya јагода и грозје маска.

Apple и јајце.
Една лажица печени јаболка се меша со лажица vzbitogoyaytsa. Нанесете ја маската на за 15-20 минути. Исплакнете со ладна вода.

Apple и протеини.
Прочистена свежи јаболка решетки, се меша со протеини, се стави на 20 минути. Исплакнете со ладна вода.

Слива.
Добро зрела слива кора, каша, да додадете тепани белка од јајце, се стави на 20 минути. Исплакнете со топла вода.

РЕЦЕПТИ крем за сува кожа

Јајце и павлака.

Видео: Маски за сува кожа - совети лекар козметик - Арина Kireeva [Cosmetolove Број 6]

Од јајце се меша со 100 гр павлака, додадете една лажица вотка, бренди или балсам и сок од половина лимон.

Јајце-крем.

100 гр свежа павлака се меша темелно со жолчка од јајце и половина лимон dobavitsok добиени како возбуда. Треба да се напомене дека домашните креми расиплива и согорува. Затоа dolgohranit нив не се препорачува. складирање мандат во фрижидер -up до седум дена.

Крем и може да предизвика иритација на кожата. Затоа, пред upotrebleniemego треба да се направи тест на кожата: мала количина на kremasmazat кожата зад увото или на вратот. Ако по еден час или два не е poyavlyaetsyakrasnoty, чешање, гори, може да се користи крем.

Кремот може да се остави на лицето на максимум од два часа. Peredsnom отстрани вишокот крем со мека крпа. Во текот на ноќта, се соочуваат со mozhnosmazat сончогледово масло со додавање на рициново. Inogdana сува кожа треба да се применуваат на крем за подолго време (nanoch). Во овој случај, се препорачува влажна метод во оваа naneseniya.Dlya натопени во вода (по можност лесно солени) slegkaotzhaty памук попивам вода и се става мала количина на масни Crémant светлина угнетувачки и плескање движење тампон prikladyvaetsyak кожата. При примена на крем во кожата на овој начин pronikayutodnovremenno масти и влага.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Сува кожа (xerosis) причини, третман и компликации на сувост на кожатаСува кожа (xerosis) причини, третман и компликации на сувост на кожата
Здрава храна за кожата на децатаЗдрава храна за кожата на децата
Орев, дланка, праска опис на основните суштински MacelОрев, дланка, праска опис на основните суштински Macel
Actinic кератоза: третманActinic кератоза: третман
Heil-воспалени црвена граница, мукозните мембрани и кожата на усните. Етиологија: стрептококи,…Heil-воспалени црвена граница, мукозните мембрани и кожата на усните. Етиологија: стрептококи,…
Castor, кокос, пченка опис на основните суштински MacelCastor, кокос, пченка опис на основните суштински Macel
КозметологијаКозметологија
Атопичен дерматитис кај деца, причини, симптоми, третманотАтопичен дерматитис кај деца, причини, симптоми, третманот
Кајсии, авокадо, кикирики опис на основа на етерични маслаКајсии, авокадо, кикирики опис на основа на етерични масла
Cheilites и козметикаCheilites и козметика
» » » Убавина нега за сува нега на кожата