ma.gurushealth.ru

Ship0vnika овошје (fructus rosae). колковите се релативно висока содржина на аскорбинска киселина (најмалку 0.2%), и се користат како извор на витамин. Користете собрани на зрелост и сушено овошје од различни ставови

ОВОШЈЕ SHIP0VNIKA (fructus Rosae) .Plody колковите се релативно високи soderzhaniemaskorbinovoy киселина (не помалку од 0,2%), а се користат во витамин kachestveistochnika S.Ispolzuyut собрани на зрелост и исушени шипинка грмушки plodyraznyh видови: мај или cinnamyl (Rosamajalis Hermm. -... Р. sinnamomea L.), echinated (Р. asicularis) Dahurian (Р. dahuriea RALL) Fedchenko (Р. Fedtschenkoana Rgl) и др програмери. Розоцветни (Rosaseae) .Soderzhat, додавање на витамин Ц, витамин К, П, шеќери, органски, вклучувајќи ги и танини, и други veschestva.Primenyayut како тинктура, екстракти, сирупи, таблети, бонбони, drazhe.Nastoy шипка подготвена како што следува: начин: 10 g (1 лажица) овошје е ставен во емајл сад, истурете 200 ml (1 чаша) на топла зовриена zakryvayutkryshkoy вода и се загрева во водена бања (во врела вода) за 15 минути, потоа се лади на собна температура за најмалку 45 минути, филтер. Останатите суровини се притисне и да ја доведе на обемот на зовриена вода да се poluchennogonastoya 200 ml.Prinimayut 1/2 чаша 2 пати на ден по edy.Detyam даде 1/4 - 1/3 чаша priem.Dlya за подобрување на вкусот, можете да додадете на инфузија на шеќерен сируп ilifruktovy обликот на производство: во картонски пакувања од 100 g plodov.Sirop шипка (Sirupus екс frutibus Rosae) .Gotovyat на различни видови на овошни сокови и колковите ekstraktayagod (Роуан црвена, црна chokeberry, Калина, глог, брусница, итн ..) дополнета со шеќер и аскорбинска kisloty.Soderzhit во 1 ml од околу 4 mg аскорбинска киселина, како и други витамини Пу veschestva.Naznachayut деца (профилактички) 1/2 лажичка или 1 десерт лажица (во зависност од возраста) 2 - 3 пати на ден, се мијат Надолу vodoy.Forma производот: во шишиња од 260 или 270 мл или банки po200 ml.Hranenie: на суво, ладно и темно meste.Vypuskavshiysya претходно vitaminized plodovshipovnika сируп содржи дополнителни askorbinovoykisloty и витамин Ц, од спектар на лекови sredstvisklyuchen.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ризоми и корените на Burnet (rhizomata сума radicibus sanguisorbae). Собрани во есен, се мие и,…Ризоми и корените на Burnet (rhizomata сума radicibus sanguisorbae). Собрани во есен, се мие и,…
Роуан плодови (fructus sorbi aucuparitae). Собрани во текот на потполно созревање и сушено овошје…Роуан плодови (fructus sorbi aucuparitae). Собрани во текот на потполно созревање и сушено овошје…
Остава мајка и маќеа (листовите farfarae). Собрани во првата половина на летото и суви лисја на…Остава мајка и маќеа (листовите farfarae). Собрани во првата половина на летото и суви лисја на…
Анасон овошје (fructus vulgaris Anisi). Зрели плодови одгледуваат годишен билка анасон (anisum…Анасон овошје (fructus vulgaris Anisi). Зрели плодови одгледуваат годишен билка анасон (anisum…
Глог, малини, валеријана, види билки за здравјето на женитеГлог, малини, валеријана, види билки за здравјето на жените
Пука на диви рузмарин Marsh (Sõrmus ledi ralustris). Собрани во август и септември во фазата на…Пука на диви рузмарин Marsh (Sõrmus ledi ralustris). Собрани во август и септември во фазата на…
Недостаток на витамин C (дефицит на аскорбинска киселина, болест, болест et al.). Витаминот Ц игра…Недостаток на витамин C (дефицит на аскорбинска киселина, болест, болест et al.). Витаминот Ц игра…
Дива цреша плодови (fructus Ради). Собрани во текот на целосна созревање и сушено овошје од диви и…Дива цреша плодови (fructus Ради). Собрани во текот на целосна созревање и сушено овошје од диви и…
Обвини витамин. Се состои од растенија кои содржат витамин Ц, Ц, каротеноиди и други супстанции.…Обвини витамин. Се состои од растенија кои содржат витамин Ц, Ц, каротеноиди и други супстанции.…
Kalanchoe, Калина, брусница, коприва билки за здравјето на женитеKalanchoe, Калина, брусница, коприва билки за здравјето на жените
» » » Ship0vnika овошје (fructus rosae). колковите се релативно висока содржина на аскорбинска киселина (најмалку 0.2%), и се користат како извор на витамин. Користете собрани на зрелост и сушено овошје од различни ставови