ma.GurusHealth.ru

Almagel (Almagel) *. Комбиниран препарат по 5 ml од кои содржат 4.75 ml од специјално подготвени алуминиум хидроксид гел и 1 g на магнезиум оксид со додавање на D-сорбитол. А слатка бела течност, слатко, малку адстрингентно вкус

Almagel (Almagel) *. Комбиниран препарат по 5 ml од кои содржат 4.75 ml на гел подготвени во посебен начин и D алуминиум хидроксид, 1 g magniyaokisi дополнета со D-sorbita.Vyazkaya бела течност, слатка, малку адстрингентно vkusa.Primenyayut во чир чир на желудникот и дуоденален чир, акутен и хроничен гастритис, hyperacidity, езофагитис и други гастроинтестинални заболувања, што покажува намалување на гастрична киселост и протеолитички soka.Deystvie дрога активност поради неговата antatsi dnymi, адсорбирање, обложување својства (види. алуминиум хидроксид, магнезиум оксид). Во присуство на D-сорбитол подобрува секреција и лаксативно дејство. A дозирна форма (гел), создава услови за единствен дистрибуција на гастрична мукоза, и повеќе effekta.Almagel-A дополнително содржи по 5 ml на гел, 1 g anestezina.Primenyayut во случај погоре soprovozhdayutsyatoshnotoy болести, повраќање, болка. Almagel и Almagel а додели во: возрасни обично 1 - 2 лажички (мерење) лажица 4 пати на ден (наутро, попладне и навечер за 30 минути пред спиење и doedu) - деца до 10 години - 1/3 од дозата за возрасни, 10 - 15 години половина од дозата за возрасни. За да се избегне разредување на лекот не треба да се prinimatzhidkost во првиот половина час по администрацијата. Препорачува по priemapreparata лага и секој 1 - 2 минути неколку пати со страната ролна Bokun (за подобрување на дистрибуцијата на дрога на гастричната слузница). Во текот на третманот 3 - 4 ned.Almagel добро се поднесува. Во некои случаи, можно запек се протега со намалување на дозата. Големи дози може да предизвика поспаност sostoyanielegkoy. Со продолжена употреба на лекот треба prinimatpischu богата fosforom.Forma порака: во ампули од 170 ml.Hranenie: cool meste- замрзнување не dopuskaetsya.Pered употреба, на содржината на шишенцето се меша темелно.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Прва помош за gipermagneziemiiПрва помош за gipermagneziemii
Cardiomagnil гастритисCardiomagnil гастритис
Антациди за чир на желудникот: Almagel, enterosgel, Maalox, алуминиум фосфат гелАнтациди за чир на желудникот: Almagel, enterosgel, Maalox, алуминиум фосфат гел
Магнезиум пероксид (magnesii reroxydum). А мешавина на магнезиум оксид (85%) со магнезиум пероксид…Магнезиум пероксид (magnesii reroxydum). А мешавина на магнезиум оксид (85%) со магнезиум пероксид…
Almagell на gastroduodeniteAlmagell на gastroduodenite
Alyumag (alumag). Таблети кои содржат алуминиум хидроксид и магнезиум хидрохлорид 0,2 g на…Alyumag (alumag). Таблети кои содржат алуминиум хидроксид и магнезиум хидрохлорид 0,2 g на…
Таблети (tabulettae obductae). Таблети, обложени бела, лиофилизирана екстракт на црниот дроб содржи…Таблети (tabulettae obductae). Таблети, обложени бела, лиофилизирана екстракт на црниот дроб содржи…
Maalox (maalox). (Од зборови: магнезиум, алуминиум хидроксид). подготовка Комбинација во форма на…Maalox (maalox). (Од зборови: магнезиум, алуминиум хидроксид). подготовка Комбинација во форма на…
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
Алуминиум хидроксид (aluminii hydroxydum). Синоними: алуминиум hydroxydatum, a1uminium hydroxyde.…Алуминиум хидроксид (aluminii hydroxydum). Синоними: алуминиум hydroxydatum, a1uminium hydroxyde.…
» » » Almagel (Almagel) *. Комбиниран препарат по 5 ml од кои содржат 4.75 ml од специјално подготвени алуминиум хидроксид гел и 1 g на магнезиум оксид со додавање на D-сорбитол. А слатка бела течност, слатко, малку адстрингентно вкус