ma.GurusHealth.ru

Naftalan масло е рафинирано (narhthalanum liquidum raffinatum). Комплексот мешавина на јаглеводороди и смоли. Дебела сладникав течност со зеленикаво црна flyurestsentsiey, со посебен мирис, малку кисела

Деривати на нафта Naphthalan (Narhthalanum liquidum raffinatum) .Slozhnaya мешавина на јаглеводород и колофон. Дебела сладникав zhidkostchernogo боја со зеленкасти flyurestsentsiey, со посебен мирис, малку киселина reaktsii.Otnositelnaya густина од 0.925 - 0.960. Со вода smeshivaetsya.Legko не се растворливи во бензин, хлороформ, бензен. Се меша со глицерин, масло, zhirami.Maz Naftalan (Unguentum Naphthalani). Тоа е мешавина на рафинирано масло Naphthalan (70 дела), парафин (18 делови) и вазелин (12 дела). Хомогена црна маса, има zapahnaftalanskoy масло. На нерастворлив во вода, но вода тритурација smeshivaetsyas до 35% - малку растворлив во алкохол. Rastiraniis мешаат со глицерол, и масла zhirami.Liniment Naphthalan масло (Linimentum Naphthalani liquidi) .10% liniment Naphthalan рафинирано масло во вода. Сладникав течност од црна боја со зеленкасти флуоресценција, со посебен мирис, малку кисела реакција вода не е изложена smeshivaetsya.Pri Naphthalan нафта и нејзините производи на кожата и мукозните мембрани е означен нејзините успокоителен, решавање, средства за дезинфекција и некои аналгетик deystvie.Kak и други агенси кои се користат локално, може да обезбеди reflectively целокупното влијание на organizm.Primenyayut cutaneously со разни кожни болести (егзема, неуродермитис, фурункулоза, еризипел et al.), воспалителни h abolevaniyah зглобовите и мускулите (артритис, остеоартритис, мијалгија et al.), prinevralgiyah, невритис, radiculitis, plexitis, изгореници, чиреви, и bedsores pr.Naznachayut сам или во комбинација со други лекови vvide масти, пасти, како што е употребено svechey.Emulsiyu naphthalan исти за Douching, облоги, брисеви, vann.Maz сулфурна Naftalan (Unguentum Naphthalani sulfuratum). Naftalannoy маст содржи 2 делови на прочистена сулфур chast.Forma 1 Производ: во банките z0 g.Maz цинк-Naftalan со anestezin (Unguentum Zinci-naphthalanicum Anaesthesino). Состав: 15,8 g naftalannoy масти, мелеми tsinkovoy79,2 g, anestezina g.Forma 5 на производот: во стаклени тегли за 25 g.Pasta бор-цинк-Naftalan (Rasta Zinci-naphthalani borata) Состав на: 1 дел на борна киселина, цинк оксид и пченица скроб делови PA5, масти naftalannoy chastey.Forma 9 на производот: во банките 25 g.Vypuskavshiesya претходно tsinkonaftalannaya тестенини и тестенини сулфурна tsinkonaftalannaya исклучени од опсегот на лекови.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Маст "propotseum" (unguentum "rropoceum"). Содржи 10% прополис екстракт дебела,…Маст "propotseum" (unguentum "rropoceum"). Содржи 10% прополис екстракт дебела,…
Sintomitsina (synthomycinum). D, L трео пар нитрофенил 1 2 dihloratsetilamino 1,3-пропандиол. На…Sintomitsina (synthomycinum). D, L трео пар нитрофенил 1 2 dihloratsetilamino 1,3-пропандиол. На…
Плодови на пиперка struchkov0g0 (fructus sarsici). Зрели сушено овошје од Capsicum семиња.…Плодови на пиперка struchkov0g0 (fructus sarsici). Зрели сушено овошје од Capsicum семиња.…
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
Борна киселина (acidum boricum). H3 bo3 безбоен, сјајна, малку мрсна на допир снегулки или парична…Борна киселина (acidum boricum). H3 bo3 безбоен, сјајна, малку мрсна на допир снегулки или парична…
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
Гипс водат едноставни (emplastrum plumbi симплекс, emplastrum diachylon симплекс). Состав: мешавина…Гипс водат едноставни (emplastrum plumbi симплекс, emplastrum diachylon симплекс). Состав: мешавина…
Хлороформ (shloroformium). Trichloromethane. Синоними: chloroformium anaesthesicum, анестезија…Хлороформ (shloroformium). Trichloromethane. Синоними: chloroformium anaesthesicum, анестезија…
Цврст парафин (paraffinum solidum). Синоним: ceresin. Смесата од јаглеводороди граница број солидна…Цврст парафин (paraffinum solidum). Синоним: ceresin. Смесата од јаглеводороди граница број солидна…
Маст "Viprosal" (unguentum "viprosalum"). Масти содржат viper отров (16 глушец…Маст "Viprosal" (unguentum "viprosalum"). Масти содржат viper отров (16 глушец…
» » » Naftalan масло е рафинирано (narhthalanum liquidum raffinatum). Комплексот мешавина на јаглеводороди и смоли. Дебела сладникав течност со зеленикаво црна flyurestsentsiey, со посебен мирис, малку кисела