ma.GurusHealth.ru

Рак бреза (фотографии liquida betulae, олеум rusci). Производот на сува дестилација на надворешниот дел на кортексот (кората селективен) бреза. Не се лепи дебела, мрсна течност со специфичен мирис нејасна, црна

Рак бреза (Pix liquida Betulae, олеум Rusci) .На производ сува дестилација надворешната кора (селективен кората) berezy.Gustaya не леплива, мрсна течност со специфичен мирис нејасна, црна. Измешан со етер hloroformom- растворени во сода алкален раствор. На релативна густина на 0.925 - 0,950.Soderzhit фенол, толуен, ксилен, смола и други супстанции. Таа има средства за дезинфекција, инсектициди и mestnorazdrazhayuschee deystvie.Yavlyaetsya дел од Вилкинсон маст, линимент balzamicheskogopo AV Wisniewski и dr.Primenyaetsya понекогаш како произведени екс темпоро масти linimentovdlya лекување на кожни заболувања: егзема, псоријаза, зостер cheschuychatogo, trichophytosis може да се смета за мазна кожа, чешање и dr.Lechebny ефект не само како резултат mestnogodeystviya (подобрување на снабдување на ткивата крв, стимулација regeneratsiiepidermisa, засилување процеси кератинизација et al.), но исто така и како последица на рефлексни реакции кои се јавуваат при стимулација на кожата рецептори (види. Средства кои содржат етерични масла, горчина се состои од пчела и змиски отров, итн) .Ако долгорочна употреба на катран може да предизвика иритација kozhi.Rp. Picis liquidaeSulfuris praecipitati аа 5,0Vaselini 50 OM.f. ung.D.S. NaruzhnoeRp. Picis liquidaePastae Zinci реклама 30,0M.f. ung.D.S. NaruzhnoeRp. Picis liquidae 1,5Ung. Paraffini 15 OM.f. lin.D.S. Надвор (катран маст) Rp:. Picis liquidaeSaponis viridis аа 15 OSpiritus aethylici 95% 15 mlM.f. lin.D.S. Надвор (сапун dyagtyarny алкохол) liniment балсамик од AV Wisniewski (Linimentum balsamicumWishnevsky). Синоним: Vishnevsky маст. Состав :. 3 катран дел kseroforma3 дел chasti.Primenyayut 94 рицинусово масло во третман на рани, чиреви, bedsores итн p.Obladaet антисептик svoystvami- има малку razdrazhayuscheedeystvie на ткиво рецептори и да се забрза процесот на ослободување regeneratsii.Forma: во шишиња од 100 g.Rp. Лин. balsamici Wishnevsky 100,0D.S. За подмачкување prolezhneyMaz Вилкинсон (Unguentum Wilkinsoni). Состав: 15 делови на катран, калциум карбонат (наталожен креда) 10 делови, 15 делови на прочистена сулфур, mazinaftalannoy 30 парчиња, 30 парчиња од зелен сапун, 4 делови на вода. Миро е темно кафеава боја, со мирис на degtya.Primenyayut како антисептик и антифунгални и protivoparazitarnoesredstvo на локално ниво во vzroslyh.Nanosyat на засегнатата кожа 2 пати на ден. Во текот на третманот 10 - 12dney на trihofitii - 3 Ned.pri шуга, нанесуваат во кожата на целото тело, освен во скалпот Илица, 1 пати на ден за 3 дена. По еден ден пауза, миење на кожата со сапун и вода и промена облека. Доколку е потребно, третман povtoryayut.Pri третман на можни иритација на кожата. Со продолжена употреба maziinogda развие артропатија. Во овие случаи понатамошно лекување mazyuprekraschayut.Primenenie масти контраиндициран егзема во акутната фаза, нарушувања pochek.Forma функции пуштање во цевки од 40 g и стакло bankah.Hranenie: на ладно место. За подолго складирање, мала одвоеност, во овој случај, се препорачува да се меша palochkoy.Rp Миро sterilnoysteklyannoy. Ung. Wilkinsoni 40,0D.S. Бришење на кожата (шуга) Rp. Ung. Wilkinsoni 20,0Ung. Zinci реклама 100,0M.D.S. Подмачкува на кожата за габични заболувања.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Маст "propotseum" (unguentum "rropoceum"). Содржи 10% прополис екстракт дебела,…Маст "propotseum" (unguentum "rropoceum"). Содржи 10% прополис екстракт дебела,…
На катран од црвиНа катран од црви
Oktitsil (octicylum). 2-oktiltsiklopropankarbonovaya киселина. Слатка, транспарентен, безбоен или…Oktitsil (octicylum). 2-oktiltsiklopropankarbonovaya киселина. Слатка, транспарентен, безбоен или…
EtOH (aethonium). 1,2-етилен-бис- (N-диметил-karbdetsiloksimetil) амониум дихлорид. На бел…EtOH (aethonium). 1,2-етилен-бис- (N-диметил-karbdetsiloksimetil) амониум дихлорид. На бел…
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
Aekol (aesolum). Комплекс препарат кој содржи 100 ml на мрсна раствор од 1.04 g ретинол ацетат,…Aekol (aesolum). Комплекс препарат кој содржи 100 ml на мрсна раствор од 1.04 g ретинол ацетат,…
Naftalan масло е рафинирано (narhthalanum liquidum raffinatum). Комплексот мешавина на…Naftalan масло е рафинирано (narhthalanum liquidum raffinatum). Комплексот мешавина на…
Phytolysinum (rhitolysin) *. Подготовката на мека паста конзистентност, зеленкасто-кафеава боја со…Phytolysinum (rhitolysin) *. Подготовката на мека паста конзистентност, зеленкасто-кафеава боја со…
Дрога ASD-3 (зборот кратенката: антисептик стимулатор Dorokhov, дел 3). Производот е сува…Дрога ASD-3 (зборот кратенката: антисептик стимулатор Dorokhov, дел 3). Производот е сува…
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
» » » Рак бреза (фотографии liquida betulae, олеум rusci). Производот на сува дестилација на надворешниот дел на кортексот (кората селективен) бреза. Не се лепи дебела, мрсна течност со специфичен мирис нејасна, црна