ma.GurusHealth.ru

Салицилна киселина (acidum salicylicum). Орто-хидрокси-бензоева киселина. Добар бела игли или светло кристален прав;Салицилна киселина (Acidum salicylicum) .orto-хидрокси-бензоева kislota.Belye тенка игла кристали или кристално светлина poroshokbez мирис. Малку растворлив (1: 500) во ладна вода растворлив (1: 5) на термоформирање, е лесно растворлив во алкохол (1: 3) .Insert надворешно како антисептик, revulsive, иритација агент ikeratoliticheskoe во прав (2 - 5%) и 1 - 10% масти, пасти, алкохолни раствори (1% и 2%) за чување на :. во добро затворени контејнери, заштитен од sveta.Rp:. Сол. Ac. salicylici spirituosae1% 40 mlD.S. Надвор. За подмачкување на кожата (со заразени лезии на кожата) Rp. Ac. salicylici 1,0Zinci oxydatiAmyli Tritici аа 12,5Vaselini реклама 60,0.M.f. pastaD.S. Отворен простор (паста Lassara, салицилна киселина и цинк паста) Galmanin (Galmaninum). 2chasti за прашок содржи салицилна киселина, 10 делови на цинк оксид, талк и скроб на 44 chasti.Primenyayut потење nog.Forma на производот: во кутии од 50 g.Zhidkost пченка (алкохол АД clavos). Состав: етил ispirta салицилна киселина 95% 10 g, 0,1 g на брилијантен зелена, kollodiyapo 100 g.Prozrachnaya зелена сирупеста течност со карактеристичен мирис efira.Pri се применува на кожата се суши брзо, оставајќи инструмент plenku.Primenyayut отстранување калус (по ре подмачкување) обликот на ослободување: во ампули-droppers од 10 или 15 ml.Hranenie: на ладно место подалеку од лепило гипс ognya.Mozolny <Салипод>> (Emplastrum adhaesivum ad clavos). Состав: 32,8 g на салицилна киселина, 8.1 g на наталожениот сулфур, природна гума 22,4 g, 9 g безводен ланолин, колофон sosnovoy17,7 g и други супстанции до 100 g.Nanosyat ткаенина во ленти во должина од 10 см и ширина од 6 или 2 cm pokryvayutzaschitnym tsellofana.Kusok лепило слој на саканата големина е одвоена од целофан и зајакнување на namozolil. Пред-направи топла бања и избрише нозете суви. Отстранување на гипс по 2 дена. Ако е потребно, се повторува преклоп печ-3 - 4 пати, се додека калус омекнува и otdelitsya.Forma Производство: во пакети на bumagi.Vypuskaetsya, исто така, protivomozolnaya маст на следниов состав: kislotysalitsilovoy, борна киселина и безводен ланолин и 15 делови vazelinado 100 chastey.Dlya надворешниот се користи како антисептик агенти за кожни болести, исто така, се достапни: а) 2% салицилна маст, или 3% (Unguentum Acidi salicylici 2 AUT 3%) на вазелин 25 g во steklyannyhbankah- б) salitsilovo- цинк паста (тестенини Zinci salicylata), soderzhaschayakisloty салицилат lovoy 2 g, 25 g, 48 g вазелин (антисептик, адстрингентно и podsushivayuschee агент за кожни болести) Цинк оксид и скроб - a) ставете salitsilovo- сулфур-цинк состав: 0.6 g на салицилна киселина, 5 g на прочистена сулфур, пасти 20 g на цинк r) ставете salitsilovo- tsinkovayas naftalannoy маст (во сооднос 1: 1) кои се однесуваат фунгицидни и keratolytic средство е исто така достапни маст која содржи салицилна киселина, 13.33 делови на бензоева киселина, 6.67 делови, вазелин значи 8 chastey.Kak за зајакнување на косата течност е испразнет, ​​салицилна soderzhaschayakisloty 1 дел рицинусово масло 10 parts- Cayenne бибер тинктура 10 ml на етил алкохол и 95% до 100 ml.Persalan (Persalanum). Состав: 3 g на салицилна киселина, 2 g nastoykistruchkovogo пипер, naphthalane рафинирано масло 10 g, 90% spirtaetilovogo 100 g Течен кафеава жолта. Се користи за лекување мрсна seborei.Vypuskaetsya во темни стаклени шишиња на 80 ml.Perkasalan (Percasalanum). Таа ги содржи истите состојки кои persalan и дополнителни '10 рицинусово масло се користи за лекување на seborei.Vneshny поглед и форма се исти како и во persalana.Otinum (Otinum). Уво капки. Транспарентен густа течност со zheltovatogotsveta zapahom.Soderzhit holinsalitsilat.Obladaet дезинфекција и анти-инфламаторни заболувања svoystvami.Primenyayut надворешното и средината uha.Forma на производот: портокал стаклени шишиња од 10 ml.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Leucogen (leucogenum). 2- (a-фенил-a-karbetoksimetil) тиазолидин-4-карбоксилна киселина. Бела или…Leucogen (leucogenum). 2- (a-фенил-a-karbetoksimetil) тиазолидин-4-карбоксилна киселина. Бела или…
Предизвикана сулфур (сулфур praecipitatum). Минута аморфен бледо жолта прав без мирис. Практично…Предизвикана сулфур (сулфур praecipitatum). Минута аморфен бледо жолта прав без мирис. Практично…
Борна киселина (acidum boricum). H3 bo3 безбоен, сјајна, малку мрсна на допир снегулки или парична…Борна киселина (acidum boricum). H3 bo3 безбоен, сјајна, малку мрсна на допир снегулки или парична…
Niflumic киселина (acidum nifluminicum). 2- [3- (трифлуорометил) анилино] никотинска киселина.…Niflumic киселина (acidum nifluminicum). 2- [3- (трифлуорометил) анилино] никотинска киселина.…
Iodoform (iodoformium). Синоними: triyodmetan, formiltriyodid, formylum triiodatum. Мали кристали…Iodoform (iodoformium). Синоними: triyodmetan, formiltriyodid, formylum triiodatum. Мали кристали…
Бензоева киселина (acidum benzoicum). (Бензоена киселински дериват дрога benzonaftol (нафтил…Бензоева киселина (acidum benzoicum). (Бензоена киселински дериват дрога benzonaftol (нафтил…
Маст (unguentum). Масти содржат undecylenic киселина 10% цинк сол на undecylenic киселина 10%…Маст (unguentum). Масти содржат undecylenic киселина 10% цинк сол на undecylenic киселина 10%…
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
Bromkamfora (bromcamphora). Синоними: камфор бромид, camphora monobromata. Безбојни кристали или…Bromkamfora (bromcamphora). Синоними: камфор бромид, camphora monobromata. Безбојни кристали или…
Salicylamide (salicylamidum). Салицилна киселина амид. Синоними: algamon, salamide, saliamid,…Salicylamide (salicylamidum). Салицилна киселина амид. Синоними: algamon, salamide, saliamid,…
» » » Салицилна киселина (acidum salicylicum). Орто-хидрокси-бензоева киселина. Добар бела игли или светло кристален прав;