ma.GurusHealth.ru

Solkoseril (solcoseryl) *. Екстракт крв добиток skota- дрога ослободен од протеини. Применета да се подобри метаболизмот и да се забрза регенерација на ткивата со трофични чир гангрена нога, bedsores, изгореници, зрачење чиреви, Perez

Solkoseril (Solcoseryl) *. Екстрактот од говеда крв skota- дрога ослободен од belka.Primenyayut да се подобри метаболизмот и забрзување на регенерација на ткивата со трофички чир гангрена на ногата, bedsores, изгореници, зрачење чиреви, кожни графтови (Види. Исто така Aktovegin) .Naznachayut интрамускулно или интравенозно, и уста како масти ilizhele. Комбинирана терапија обично се врши: лекот се користи во videinektsy и уста. По подобрување и epithelialization почнува да се користи само naruzhno.Pri bedsores аплицира интрамускулно или интравенски во 1 - 2 капсули дневно, а локално (желе) до гранулација, тогаш маст до епителизацијата. Со изгореници - 2 - 4 капсули на ден и локално vnutrimyshechnoili vyutrivenno маст или желе. Кога зрачење лезии на кожата топично маст или гел, 1 ампула дневно интрамускулно или vnutrivenno- за спречување на зрачење кожни лезии намачкани кожата маст за подмачкување solkoserila- продолжи за 2 недели posleokonchaniya зрачење. Во тешки трофични лезии (чиреви, гангрена) се администрира до 4 - 5 ампули дневно истовремено се администрира со локалните terapiey.Vnutrivenno конвенционалните инјекција (1 - 2 ампули) или инфузија (W - 5 ампули по 250 ml од 5% раствор на глукоза или изотоничен раствор на натриум хлорид). Лекот може, исто така, да се администрира интраартериски капка по капка (3 - 5 ампули по 500 ml од 5% раствор на глукоза или изотоничен раствор на натриум хлорид) третман .Srok зависи од природата на процесот и својот тек. Обично onoprodolzhaetsya 4 - 8 недели. Со трендот на процесот повторување rekomenduetsyaposle заврши epithelialization за да продолжи употребата на дрога во рок од 2 3 недели (1 - 2 ампули неделно интрамускулно или интравенски) .Odnovremenno користење solcoseryl може да се користат антибиотици, вазодилататори, и други податоци за sredstva.Imeyutsya ефикасноста доколку е потребно solcoseryl (болка, uskoreniezazhivleniya чир) во третманот на чир на желудникот и дуоденален чир, акутна пневмонија. Применета интрамускуларно PA1 ампула (2 ml), 12 пати на ден, 10 - 12 Dnei.pri комплекс терапија на хроничен колитис се предлага, да се користи микро клизма solkoserilom. Содржината на една цевка (20 грама во форма на желе) разреден во 30 ml топла вода и се варат по клизма vvodyatezhednevno за 10 dney.V посебен дозирна форма (20% гел) кои се користат prilechenii рожницата (епител трофични лезии, заразни корнеална дистрофија и et al.). Лекот се администрира во коњунктивален meshok.Preparat генерално добро се поднесува. Кога се користи во форма на vozmozhnozhzhenie кожата желе која не бара раскинување lecheniya.Forma производот: во ампули од 2 ml-желе и крем во цевки од 20 g гел vtubah 5 g (офталмолошка практика).
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Tsimezol (cimesolum). Комбиниран аеросол формулација која содржи tsiminal (1 g), trimekain (4 g),…Tsimezol (cimesolum). Комбиниран аеросол формулација која содржи tsiminal (1 g), trimekain (4 g),…
Меркур маст сива (unguentum hydrargyri cinereum). Се состои од жива масти концентрирани, безводен…Меркур маст сива (unguentum hydrargyri cinereum). Се состои од жива масти концентрирани, безводен…
Инјектирање апликација solcoseryl гастричен улкусИнјектирање апликација solcoseryl гастричен улкус
Маст "propotseum" (unguentum "rropoceum"). Содржи 10% прополис екстракт дебела,…Маст "propotseum" (unguentum "rropoceum"). Содржи 10% прополис екстракт дебела,…
Kerakol (keracolum). Подготовката на суво, смачкана рожницата добиток. Аморфни прав бела или малку…Kerakol (keracolum). Подготовката на суво, смачкана рожницата добиток. Аморфни прав бела или малку…
Tsiminal (ciminalum). Пара-нитро-a-chlorocinnamic алдехид. Светло жолта кристален правTsiminal (ciminalum). Пара-нитро-a-chlorocinnamic алдехид. Светло жолта кристален прав
Обем 2 p. 311 geliomitsin (heliomycinum). Geliomitsin е антибиотик произведени од страна на зрачење…Обем 2 p. 311 geliomitsin (heliomycinum). Geliomitsin е антибиотик произведени од страна на зрачење…
Vinylinum. Мелем Shostakovskiy (VI-nylinum. Balzamum schostakowsky)Vinylinum. Мелем Shostakovskiy (VI-nylinum. Balzamum schostakowsky)
Tsigerol (sugerolum). 4,8 (+) dl-2-циклохексил-5,9-dimetilkaprinovaya киселина. Транспарентен мрсна…Tsigerol (sugerolum). 4,8 (+) dl-2-циклохексил-5,9-dimetilkaprinovaya киселина. Транспарентен мрсна…
Изгореници од светлина и зрачење изгоренициИзгореници од светлина и зрачење изгореници
» » » Solkoseril (solcoseryl) *. Екстракт крв добиток skota- дрога ослободен од протеини. Применета да се подобри метаболизмот и да се забрза регенерација на ткивата со трофични чир гангрена нога, bedsores, изгореници, зрачење чиреви, Perez