ma.gurushealth.ru

Прополис (rropolis). Прополис (пчелини лепак) е производ на пчелите активност. Пчелите се користи за обложување на ѕидови од коприва, капацитет клетки, итн

Прополис (Rropolis) .Propolis (пчелини лепак) е производ на пчелите активност. Пчелите се користи за обложување на ѕидови од коприва и зајакнување на мобилен dr.Plotnaya или леплива еластична слатка маса зеленкасто-кафеава или темно кафеава боја со сивкаста нијанса, специфичен мирис, горчливи гори вкус. Речиси нерастворливи во вода, растворлив во spirte.V прополис состав вклучува мешавина од смоли, восоци, етерични масла и drugihveschestv. Хемиска анализа покажува присуство на голем број на прополис prirodnyhsoedineny (флавони, flavanones, flavanols, Cinnamic киселина atsetoksibetulinola et al.) Содржани во дрво бубрезите (бреза, топола etal.), Од кои пчелите ги собираат лепило vydeleniya.V народната медицина се користи за прополис отстранување калус (применуваат во форма на пелети во мешавина со масти на пченка), во лекување на рани и изгореници (како маст), за испирање во случај на воспалителни болести на устата и грлото (разреден раствор алкохол), и други. Постои доказ obeff ktivnosti 30% алкохолен раствор на прополис со некои kozhnyhi габични заболувања (pyoderma, егзема, итн.) За медицинска примена се дозволени прополис тинктура, таблет"Propolin"маст "Propotseum"аеросол "Proposol"аеросол "Propomizol".Nastoyka прополис (Tinctura Rropolisi). Прополисот 10% раствор во 80% етил spirte.Prozrachnaya црвено-кафеава течност со карактеристична боја zapahompropolisa.Primenyayut уста како анти-воспалителни и рана-лекување агент во стоматолошка и дерматолошки praktike.Forma Производство: во flakonah- 25 ml.Hranenie: Листа Б. на ладно, заштитен од светлина meste.Tabletki на "Propolin"Обложена (Tabulettae "Rropolinum" obductae) .Soderzhat 0.01 g сушени подготовка propolisa.Primenyayut како хепатопротективно агент за токсични (алкохолни во tomchisle) лезии на црниот дроб. Механизмот на дејството на лекот не е доволен izuchen.Naznachayut возрасни за 6 - 8 таблети дневно (во 3 - 4 поделени дози) за polchasado оброк. Во текот на третман 1 - 6 mes.Forma порака: таблети, обложена жолта, во пакет po50 shtuk.Hranenie: на ладно, темно место.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Третман на прополис панкреасот, панкреатитис, прополис тинктураТретман на прополис панкреасот, панкреатитис, прополис тинктура
Mukaltin (mucaltinum). А формулација која содржи мешавина на полисахариди (сува слуз) Трева бел…Mukaltin (mucaltinum). А формулација која содржи мешавина на полисахариди (сува слуз) Трева бел…
Употребата на прополис во третманот на гастритисУпотребата на прополис во третманот на гастритис
Прополис и мед во колитисПрополис и мед во колитис
Аеросол "propomizol" (aerosolum "rropomisolum"). Интегрирано aerozolnvy пакет…Аеросол "propomizol" (aerosolum "rropomisolum"). Интегрирано aerozolnvy пакет…
Свеќи од хемороиди gemoprostСвеќи од хемороиди gemoprost
Мед во цревата колитисМед во цревата колитис
Apilak (arilacum). Сува материја од страна мајчин јазик млеч (allotroficheskih секреција жлезди на…Apilak (arilacum). Сува материја од страна мајчин јазик млеч (allotroficheskih секреција жлезди на…
Аеросол "proposol" (aerosolum "rroposolum") azrozolnoy пакет препарат кој…Аеросол "proposol" (aerosolum "rroposolum") azrozolnoy пакет препарат кој…
Мед - извор на нови антибиотициМед - извор на нови антибиотици
» » » Прополис (rropolis). Прополис (пчелини лепак) е производ на пчелите активност. Пчелите се користи за обложување на ѕидови од коприва, капацитет клетки, итн