ma.GurusHealth.ru

Profezim (rrofezimum). Протеолитички ензим подготовка (protosubtilin), која е комплекс од протеази произведени од страна на вас. subtilis

PROFEZIM (Rrofezimum) .Fermentny протеолитички подготовка (protosubtilin) ​​yavlyayuschiysyakompleksom протеази произведени од страна на вас. subtilis.Protosubtilin имобилизирани на aminotsellyuloze и депо дрога (види. Streptodekaza). Gotovyypreparat испушта како кашеста маса (суспензија), во izotonicheskomrastvore натриум хлорид. Кашеста маса тен colors- pristoyanii формира жолто-кафена талог и јасно nadosadochnuyuzhidkost. Пред употреба, суспензијата има способност да се хидролизира vzbaltyvayut.Profezim denaturirovannyebelki, necrolytic ефект има уште umenshaetotek tkaney- воспалението и го стимулира регенеративните protsessy.Profezim пропишани за акутна некротични protsessahrazlichnoy етиологија (оперативен гноење на рани, рани poslevskrytiya апсцеси, флегмона, маститис, инфицирани рани, итн.) - хронична некротични процеси (долгорочни лекување рани, трофички и зрак на хронична yazvy- teomielit) - prineperenosimosti други протеолитички fermentov.Primenyayut само надворешно. Просечната доза - 1 ml суспензија на 1 sm`ranevoy површина. Пред нанесувањето на лекот, производство рана третман со отстранување на гној и nekroticheskiyh ткива. Profezimtonkim применуваат слој се нанесува во текот на растворот на газа завој uvlazhnennyeizotonicheskim натриум хлорид. Како влогови сува преливи користење на irrigator или над 2 - 3 слоеви marlipomeschayut перфориран пластични катетер преку naruzhnyykonets кои периодично се администрира natriyahlorida изотоничен раствор во интервали од 6 - 8 ch.Chastota промена на преливи зависи од изобилството на раната: интензивна натопување на преврски на рани, ден со нивните menyayutkazhdy површина тоалет рана и да се примени profezima суспензија. Како umensheniyaekssudatsii, облекување може да се врши во рок од 1 - 2 дена. Prihronicheskih некротични процеси (трофични чиреви, итн.) Сос промени може да се направи во интервали до 5 Sut.pri хроничниот остеомиелитис profezim инјектира во празнина по eevskrytiya (не-избришани лиза pyonecrotic содржина) .Preparat се користи за да се заврши чистењето на површината на раната otgnoyno- некротични mass.Primenenie profezima контраиндициран кај гноен nekroticheskihprotsessah комплициран krovotecheniem.Forma на производот: 10% кашеста маса од 10 ml ампули, гумен germeticheskiukuporennyh , Kolpachkami.Hranenie свиткан алуминиум на температура од +4 до + 8 'C.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Himopsin (shumorsinum). Himopsin (химотрипсин или аморфна) се добиени од панкреасот од заклани…Himopsin (shumorsinum). Himopsin (химотрипсин или аморфна) се добиени од панкреасот од заклани…
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
Ekteritsid (ectericidum). На препарат кој содржи растворливи во вода, оксидација производи, рибино…Ekteritsid (ectericidum). На препарат кој содржи растворливи во вода, оксидација производи, рибино…
Terrilitina (terrilytinum). протеолитички акција подготовка, која отпадните производи на калап габа…Terrilitina (terrilytinum). протеолитички акција подготовка, која отпадните производи на калап габа…
Levorin (levorinum). Антибиотик произведени од страна на Actinomyces levoris krass. Тоа се однесува…Levorin (levorinum). Антибиотик произведени од страна на Actinomyces levoris krass. Тоа се однесува…
Bismoverol (bismoverolum). Кашеста маса (7%) основни бизмут соли monovismutvinnoy киселина праска…Bismoverol (bismoverolum). Кашеста маса (7%) основни бизмут соли monovismutvinnoy киселина праска…
Lizoamidaza. (Lusoamidasa). На протеолитички ензим произведени од страна на бактериска култура од…Lizoamidaza. (Lusoamidasa). На протеолитички ензим произведени од страна на бактериска култура од…
Atsemin (aceminum). натриумова сол на e-atsetilaminokapronovoy киселина. Синоними: plastenan,…Atsemin (aceminum). натриумова сол на e-atsetilaminokapronovoy киселина. Синоними: plastenan,…
Asperaza (asperasa). Протеолитички ензим подготовка. Аморфна во прав на светло-кафена нијанса со…Asperaza (asperasa). Протеолитички ензим подготовка. Аморфна во прав на светло-кафена нијанса со…
Maalox (maalox). (Од зборови: магнезиум, алуминиум хидроксид). подготовка Комбинација во форма на…Maalox (maalox). (Од зборови: магнезиум, алуминиум хидроксид). подготовка Комбинација во форма на…
» » » Profezim (rrofezimum). Протеолитички ензим подготовка (protosubtilin), која е комплекс од протеази произведени од страна на вас. subtilis