ma.gurushealth.ru

Како да се мијат на око?

Видео: Што да направите ако вашето дете дека нешто во окото - Итна помош "Д-р Komarovsky Училиште"

Како да се мијат на око?

Видео: 18 Како да се мијат на око? Како да се мијат вашите очи

Кога се инјектира во окото на туѓи тела, прашина или корозивни супстанции може да им помогне на перење.

Од слузницата на окото е многу чувствителни на различни бактерии, тоа не е да се донесе во инфекција на окото, што треба да се користи само чисти зовриена вода или антисептички раствори. Кога воспаление на слузницата на окото - Конјуктивитис - се користи слабо бледо розова раствор на калиум перманганат.
Пред перење мора да ги миете рацете темелно. За водење на постапката е подобро да се користи во облик на круша гумен балон. Прво, не е силен млаз миење на очните капаци, а особено нивните рабови. Потоа капаци нежно притискање прсти на левата рака и ги изми окото себе, дува млаз вода или раствор на калиум перманганат од надворешниот на внатрешниот агол на окото. Запомнете: калиум перманганат решение треба да биде многу слаб. Тоа е можно да се користи раствор на борна киселина. Доколку е потребно, малку може да се претвори засекогаш.
Ако не можете да користите гума балон, можете да се мијат очите со мало парче памук. Тоа е навлажнета со вода или раствор за дезинфекција и нежно се притисне преку окото.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Vulvitis воспаление на надворешните тела на гениталните спроведување често се поврзува со вагинитис…Vulvitis воспаление на надворешните тела на гениталните спроведување често се поврзува со вагинитис…
Болка во очите на можните причини за болка во очитеБолка во очите на можните причини за болка во очите
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Пролетната хрема (пролетната конјуктивитис) -hronicheskoe воспаление на конјунктивата на очните…Пролетната хрема (пролетната конјуктивитис) -hronicheskoe воспаление на конјунктивата на очните…
Паронихија воспаление okolonogtevogo ролери со црвенило и оток, болка од различен интензитет.…Паронихија воспаление okolonogtevogo ролери со црвенило и оток, болка од различен интензитет.…
Слаб раствор на калиум перманганат во дијареаСлаб раствор на калиум перманганат во дијареа
Третман на фази на медицинска евакуација со лезии на орган на визија. Со уништувањето на окотоТретман на фази на медицинска евакуација со лезии на орган на визија. Со уништувањето на окото
Калиум перманганат (kalii permanganas). Синоними: калиум перманганат, калиум hypermanganicum. Темно…Калиум перманганат (kalii permanganas). Синоними: калиум перманганат, калиум hypermanganicum. Темно…
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Конјуктивитис кај децата, причини, симптоми, третманотКонјуктивитис кај децата, причини, симптоми, третманот
» » » Како да се мијат на око?