ma.gurushealth.ru

Како да се измери температурата на телото?

Видео: Како да се измери температурата на телото на новороденчето на

Како да се измери температурата на телото?

Период за мерење на температурата на телото - 10 мин.

Во тоа време, живата има време да се качи на вистинските вредности.
Децата, исто така може да се измери температурата на телото во браздата на препоните. Во некои случаи, тоа е дури и повеќе удобен, бидејќи таму е полесно да се поправи термометар. Ингвинална пати, исто така треба да биде сува. Нога да се наведнуваат на коленото и притиснете на стомакот. Мерење на времето - 10 мин.
Сите почести дигитални термометри. Тие се лесни за употреба, не содржи токсични материи и се дури и можност за чување на резултатите од последното мерење на телесната температура.
За мерење на температурата во вагината или ректумот, термометар перат и да се третираат со алкохол, а потоа се подмачкуваат со вазелин и нежно воведе на длабочина од 2-3 см во ректумот и 4-5 см - во вагината. По мерењето, термометар, исто така мора да бидат темелно исчистени. Ние не треба да заборавиме дека температурата во внатрешноста на телото е малку повисока од пазувите, но разликата не треба да надминува 1 ° C.
Температурата може да се мери во устата. Ова е особено корисно ако некое лице е толку слаба што тој не може да се задржи на термометар во пазувите. Термометар пред мерењето се мие и потоа се става во уста под јазикот. Мерење на времето - 5-10 минути. По мерењето, термометар треба да биде темелно да се исчистат и да се третираат со алкохол или било која друга средство за дезинфекција.
Во болницата, податоците за температурата се запишуваат во посебен список, но дома, можете да ги снимите на обична хартија.

Видео: На температурата на телото на новороденчето. мерење на температурата


Евалуација на резултатите од thermometry
Ако мерење на температурата на телото е донесена во пазувите, а потоа на вредностите на 36,1 до 36,9 ° C се нормални. Со зголемување на температурата на телото на 1 степен и брзината на активни супстанции од организмот е зголемена за 10%.
Друг важен индикатор е разликата на надворешната и внатрешната температура на телото.


Грижата за пациентот во fervescence
Кога температурата на телото почнува да расте, луѓето се чувствуваат треска, слабост и главоболка, а понекогаш и доста силна. Се чини како сува уста и жед. Во тоа време, важно е да го загрее во кревет, се покрива со ќебе, даде топол чај, исто така може да се користи за греење рампа.

Видео: Како да се измери температурата на телото на кучето

} {Модул direkt4

Откако температурата на телото станува стабилно високи, тоа се влошува функционирањето на сите внатрешни органи и ткива. садови на кожата се шират на брзо се губи топлина, па кожата reddens и станува жешко. Главоболката може да биде едноставно неподнослива, понекогаш се појавува глупости, и на исклучително висока телесна температура - и халуцинации.
Во тоа време во главата за да се ублажи болката треба да се стави ладна облога или мраз пакет. На усните може да се формираат пукнатини, во кој случај тие се подмачкани со масло. Бидејќи работата на дигестивниот систем се распаѓа, треба да се хранат со болни малку, но често - 5-6 пати на ден. Тоа е подобро да го направи во текот на ноќта и во утринските часови, кога температурата на телото е барем малку се намали. Храната мора да биде сварлива, збогатена течност. Исто така, во овој момент едно лице го губи голема количина на течност, но бидејќи тој треба да пијат многу, и често е подобро во мали делови.
Падот во температурата на телото, исто така, може да донесе многу проблеми. Со остриот пад исто така може драматично да се намали крвниот притисок. Како резултат на тоа, луѓето понекогаш губи свеста, како мозокот и другите органи не се добие точниот износ на кислород. Како остар пад на температурата на телото треба веднаш да се јавите на лекар. Лицето кое ќе се пресели, така што нозете биле над главата, неговиот топол и жесток пијалок сладок чај.
Pyrotherapy - третман со вештачка треска. Овој метод се користи за лекување на инфекции мрзлив.
Температурата на телото може да се намали постепено. Човекот во овој случај, исто така, се чувствува слаба, станува жешко, таа почнува да се пот изобилно. Во тоа време, тоа е потребно да се даде голема количина на топли пијалаци, и се заменува како што е потребно долна облека и постелнина.

Видео: Тело Инфрацрвен Thermometr. Бесконтактен термометар за мерење на температура на човечкото тело


Што ако термометар има скршени?
Од внатрешната страна на термометар содржи жива, тоа мора да се постапува внимателно, така што нема да се скрши. Ако тоа се случи, тоа треба да биде што е можно поскоро да се соберат жива, и пополнете го со остатоци од термометар со концентриран раствор на калиум перманганат, затворен контејнер и дополнителни го спакуваат во пластика. Потоа се вентилира областа и се јавите во најмалку службите за итни случаи, за да дознаете каде што можат да ги преземат отровна жива. Немојте да го изложувате на живата одредување на мозоци и на улица - тоа е опасно!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Мерење на температурата на телото на новороденчетоМерење на температурата на телото на новороденчето
Мерење на ректалната температураМерење на ректалната температура
Транскутана следење на гасовите во крвта кај новороденото. Индикации, контраиндикацииТранскутана следење на гасовите во крвта кај новороденото. Индикации, контраиндикации
Ако детето има на телесната температураАко детето има на телесната температура
Температура панкреатит (заболување на панкреасот), subferilnaya (37-38), високи, нискиТемпература панкреатит (заболување на панкреасот), subferilnaya (37-38), високи, ниски
Попречни водилки е најмалиот бесконтактен термометарПопречни водилки е најмалиот бесконтактен термометар
Како да се сведе на температура на детето? Како да се делува на покачена температура кај бебињата?…Како да се сведе на температура на детето? Како да се делува на покачена температура кај бебињата?…
Физиолошки метод на контрацепцијаФизиолошки метод на контрацепција
Акушерство и ginekologiya-Акушерство и ginekologiya-
Дијагноза на температурата на телотоДијагноза на температурата на телото
» » » Како да се измери температурата на телото?