ma.gurushealth.ru

Акутниот бактериски конјуктивитис: третман, симптомите

Акутниот бактериски конјуктивитис: третман, симптомите

Акутна Конјуктивитис можат да бидат предизвикани од страна на многу бактерии.

Бактериски конјунктивитис - воспаление на конјунктивата, обично е предизвикана coccal флора: ул. epidermidis, S. aureus, ул. pneumoniae, H. influenzae и Moraxella lacunata. Преваленцијата на патогени микроорганизми зависно од климата и од возраста на пациентот. Најопасните патогени - P. aeruginosa и N. gonorrhoeae.

Без оглед на етиологијата на бактериски конјунктивитис вклучуваат голем број на не-специфични заеднички карактеристики: солзење, туѓо тело сензација, гори, чувство на "песок во очи" сплетен трепките, појавата на монтажни konyunktivapnoy празнина.

Повеќето бактериски конјунктивитис се ostrymi- хроничен бактериски konyuntivit причина Chlamydia и redkoMoraxella. Со кламидијална конјунктивитис и трахома се paratrahoma (возрасни или конјунктивитис вклучување на децата).

Причините на акутен бактериски конјуктивитис

Во повеќето случаи, бактериски конјунктивитис е предизвикана од Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Haemophilus и помалку Chlamydia trachomatis. Гонококна конјунктивитис предизвикан од Neisseria gonorrhoeae.

Во 20-40% од новороденчињата минува низ инфицирани гонококот или Chlamydia раѓање канал, се развива офталмија неонаторум.

Симптоми и знаци на акутен бактериски конјуктивитис

Карактерот на празнење - гноен.

Хемоза, фотофобија и зголемување prootic јазли обично otsutstvuyut- очните капаци обично се благи едем.

Ако гонококните симптоми конјунктивитис се развие во рок од два дена по контакт. Во овој случај, се карактеризира со тешка оток на очните капаци, хемоза и обилно гноен ексудат. А ретка компликација на оваа состојба се чиреви, апсцеси и перфорација на рожницата и слепило Panophthalmitis на.

Видео: Конјуктивитис

неонатална офталмија предизвикани од gonococci, се развива 2-5 дена по раѓањето. офталмија неонатална хламидијална инфекција обично се манифестира и до две недели. Двете болести влијаат на двете очи истовремено, се карактеризира со нагласена папиларен конјунктивитис, оток на очните капаци.

Симптомите вклучуваат црвенило, прекумерна кинење, чувство на иритација на очите и празнење. локален третман на антибиотици, а во потешки случаи, во комбинација со системска антибиотска терапија.

Прикажи бактериски конјуктивитисexciterГлавните клинички знацитретман
дифтерија конјуктивитисCorynebacterium diphtheriaeDiphtheritic Форма: капак едем, тешко да се одвојат off-сива филм на транзиција на конјунктивата огради, по отстранувањето на филмови слузница krovotochit- simblefarona може да се развие. Пулмонална форма: Филмот лесно одвојува конјунктивата, лузни не се типични. Катаралната форма: благо се разбира, нема филм на конјунктивата.
 • Дифтерија серум ME 1000 kg Alexandre Besredka
 • парентерален пеницилин
 • Vitabakt, Okomistin испирање konyunktivapnoy празнина
 • Капки за очи со моксифлоксацин
 • Капки за очи со азитромицин
PinkeyeHaemophilus influenzae (туберкулозниот бацил-недели)На конјуктивата едем, крварење во конјунктивата. Карактеристична форма мукоза: лумен ќош од окото на две триаголник база кои се соочува на екстремитет.
 • Капки за очи со моксифлоксацин
 • Тобрамицин, капки за очи
 • Капки за очи со азитромицин
аголна конјуктивитисMoraxella

lacunata

(Stick-Moraksa Aksenfeld)

Изрече конјунктивална инјекција, конјунктивална едем, вискозна секрети се акумулира во форма на корка во palpebral пукнатини агли. Карактеристичните кожни лезии во окото пресече аглите во форма на хиперемија и мацерација.

Чешање и печење во очите.

 • цинк сулфат капки за очи
 • Olopatadin2 пати на ден
 • Офлоксацин или левофлоксацин капки
 • Моксифлоксацин во капки 3 пати на ден

неонатална офталмија: Дијагноза

Симптоми. Понекогаш треба да се појави тест и стружење на конјунктивата.

Конјунктивитис Дијагноза и диференцијална дијагноза помеѓу бактериски, вирусни и незаразни причини обично клинички. Брисеви празнење и сеење обично се прикажува кога изразени симптоми, нарушувања на имунолошкиот статус, предиспозиција око на воспалителни процеси. Брисеви се испитуваат под микроскоп и со боење по Грам за определување на видот на бактерии и Giemsa за откривање базофилни инклузии во епителните клетки карактеристика на хламидијална конјунктивитис.

Третман на акутен бактериски конјуктивитис

Бактериски конјуктивитис терапија врз основа на употреба на капки за очи со антибиотици со чувствителноста на патоген. Мноштво капнување во зависност од тежината на воспаление, но таму се обично акутен коњуктивитис дека кога лекот се користи до 8-10 пати на ден, во хронична - до 4 пати.

За олеснување на симптомите на воспаление со користење на локални дозажни форми на НСАИЛ во комбинација со вазоконстрикторни и анти-алергиска лекови локална апликација. Во присуство на рожницата лезии придружни препорачливо да го додадете во коло на локална терапија на регенерација стимуланси ткиво: dekspan-tenola, Solcoseryl, Actovegin. Комбиниран препарати на антибиотици и кортикостероиди може да се администрира само во отсуство на гноен секрет од коњунктивален празнина.

Антибиотици (локални и во сите случаи, освен за гонококните и хламидијална). Ригорозни мерки се потребни за трансфер на спречување на инфекција.

Ако не е потврдено гонококна или хламидијална инфекција етиологија, повеќето офталмолозите пропишани капки од 0,5% моксифлоксацин 5 пати на ден за една недела или две. Неуспехот да се одговори во рок од 2 или 3 дена укажува на тоа дека инфекцијата е предизвикана од антибиотик-отпорни бактерии, вирус или има алергиска природа. За да се утврди тактики следните неопходни за ослободување култура или антибиотици за анализа на чувствителност (ако претходно не е направено).

Доделете еден / m администрација на 1 g на цефтриаксон. Во моментов, употребата на флуорохинолони не се препорачува поради развојот на отпор. Како дополнување на системот може да се користи уста антибиотик бацитрацин, 500 единици / g, или 0,3% гентамицин -ИНГ маст секои 2 часа. Системски третман треба да добијат сексуални партнери. Бидејќи хламидијална инфекција е често поврзувана со гонореја, пациентите со оваа болест треба да примат една доза на азитромицин 1 g орално.

Спречување на болеста кај новороденчињата е рутина капнување на сребро нитрат или еритромицин маст применува при раѓањето. Во случај после инфекција превенција е системска антибиотска терапија. Ако гонококна инфекција пропишува цефтриаксон еднаш. Ако хламидијална инфекција е пропишано еритромицин. Родителите треба да бидат третирани.

се јавува под целосна наплата третман.

основи

 • Акутниот бактериски конјуктивитис се карактеризира со присуство на вирусот и отсуството на гноен исцедок хемоза и пораз prootic лимфните јазли.
 • Специфичен третман е потребна кога офталмија неонаторум, гонококните конјунктивитис, трахома и вклучување конјунктивитис.
 • Третманот вклучува мерки за да се спречи инфекцијата и ширењето на антибиотик (на локално ниво - на пример, флуорохинолони, освен за Neisseria gonorrhoeae и Chlamydia).
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Спонтан бактериски перитонитис: симптоми, третманот, причиниСпонтан бактериски перитонитис: симптоми, третманот, причини
Болка во очите на можните причини за болка во очитеБолка во очите на можните причини за болка во очите
Алергиски конјунктивитис: третман, симптомите, причините, симптомитеАлергиски конјунктивитис: третман, симптомите, причините, симптомите
Аденовирусен конјуктивитис, симптоми и третманАденовирусен конјуктивитис, симптоми и третман
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Воспалителни болести на очите и ушите кај деца: третман, превенција, симптомиВоспалителни болести на очите и ушите кај деца: третман, превенција, симптоми
Бактериски трахеит кај децата: причини, третман, симптомитеБактериски трахеит кај децата: причини, третман, симптомите
Конјуктивитис кај децата, причини, симптоми, третманотКонјуктивитис кај децата, причини, симптоми, третманот
Вирусна конјунктивитис: третман, симптомите, причините, симптомитеВирусна конјунктивитис: третман, симптомите, причините, симптомите
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
» » » Акутниот бактериски конјуктивитис: третман, симптомите