ma.GurusHealth.ru

Алергиски конјунктивитис: третман, симптомите, причините, симптомите

Видео: Алергија на очите на разумот, simtomy третман

Алергиски конјунктивитис: третман, симптомите, причините, симптомите

Алергиски конјунктивитис - акутна, повремени или хронично воспаление на конјунктивата, обично е предизвикана од страна на алергени амбиентниот воздух.

Симптомите вклучуваат чешање, зголемена кинење, исцедок од очите и црвенило на конјунктивата.

Класификација на алергиски конјуктивитис:

 • сезонски алергиски;
 • атопичен;
 • gigantososochkovy (giperpapillyarny);
 • пролет хрема.

Причините за алергиски конјуктивитис

Сезонски АК - предизвикани од спори од мувла, полен од дрвја и треви во воздухот. Обично го достигнува својот врв во пролет и исчезнува во зимските месеци, во зависност од повикувајќи на својата фабрика животен циклус.

Целогодишна AK - наречен куќа прашински грини, животински првут и други алергени offseason потекло кои предизвикуваат симптоми во текот на годината.

Пролет keratokonyunktivit- потешка форма на конјунктивитис, која има најверојатно алергиска природа. Почеста кај момчињата 5-20 години, а во комбинација со егзема, астма или сезонски алергии.

Пролетен кератокоњуктивит обично се случува секоја пролет и е дозволено да падне и зима. Во повеќето деца, болеста оди со возраста.

Знаци и симптоми на алергиски конјуктивитис

Воопшто. Пациентите се жалат на умерена и тешка чешање во двете очи, конјунктивална хиперемија, фотосензитивност (во потешки случаи фотофобија), оток на очните капаци и водена леплив или исцедок од око.

За алергиски конјуктивитис карактеризира со конјуктивата едем, конгестија и достапноста на празнење. Таблоид конјуктивата станува проѕирен и густо, и станува сина мед agaric. Често има хемоза. Како резултат на хроничен јадеж на очните капаци се појави гребнатини и таму periocular хиперпигментација и дерматитис.

Коњуктивитис (пролет). Во оваа болест обично влијае на конјуктивата на горниот очен капак. Во првиот случај се забележани голем број на квадратни рамни густа брадавиците од бледо розова до сивкаста боја предавањето на конјуктивата поглед "калдрма". Непроменета очните капаци конјуктивата има млечно бела боја. Кога limbal форма prekornealnaya конјуктивата станува хипертрофирана и сива боја.

Во некои случаи, постојат мали џебови на ограничен губење на епителот на рожницата, што предизвикува болка и фотофобија. Често развиваат корнеална промени (централна плака) навредување и еозинофили во ногата.

критериумиполен болестатопичен конјуктивитисGigantososochkovy конјунктивитиспролет хрема
сезонскисе карактеризира соне се типичнине се типичниПролет и лето
Етиологијата на алергииПолен, прашинаатопијаТуѓо тело (КП, очна протеза, конци на окото).УВ зрачење, наследноста, машки пол (момчиња се со поголема веројатност да се разболат).
клинички знаци

форми:

 • palpebral - папили на горниот очен капак во "калдрма";
 • limbal - работ површина инфилтрати.
Изречена конјунктивална инјекција, изразен оток на очните капаци, конјунктивата лузни, папили, стерилни корнеална чирови, субкапсуларна катаракта. Истовремена болести: дерматитис, астма, ринитис.Папили на конјунктивата на горниот очен капак, конјунктивална инјекција.форми:

 • тарзалните (мали птоза, долго-постоечки рамен полигонални папили на горниот очен капак);
 • limbal;
 • таблоид;
 • мешани.
жалбиНасолзени очи, чешање на очите, изрази акутно произлегуваат умерено црвенило на очите, кивање.Гори во очите, мукозните празнење.Измачува чешање очните капаци, фотофобија, солзење, испуштање во форма на теми.

Дијагноза на алергиски конјуктивитис

На струготини може да се открие од страна на еозинофили, но оваа студија се врши ретко.

Третман на алергиски конјуктивитис

 • Симптоматска терапија.
 • Локалните антихистаминици, НСАИЛ, стабилизатори на градни клетки, или комбинација од нив.
 • Локалните стероиди или циклоспорин во третманот на резистентни случаи.

За да се намали симптомите е потребно да се ограничи изложеноста на алергени и употреба на вештачки лекови slezy- во некои случаи ефективна антиген десензибилизација. Во благи случаи можат да бидат ефективни во текот на контра антихистаминици. На нивната неефикасност може да вклучуваат употреба на рецепт антихистаминици (olopatadin, bepotastin, alkaftadin), НСАИЛ (кеторолак), пемироласт, nedocromil, азеластин, или нивни комбинации. На локалната гликокортикоиди (лотепреднол, flyuorometolon 0,1% преднизолон ацетат капки 0,12-1% по три пати на ден) пациенти отпорни на третман се користи. Употребата на локални кортикостероиди може да ја влоши офталмолошки херпес симплекс со развојот на корнеална улцерација и перфорација, и да ја продолжи ОДНЕСУВААТ негативно влијание врз текот на глауком и катаракта можеби, така што овие лекови треба да се користи само под надзор на офталмолог. Во некои случаи, на ефикасноста на локалната форма на циклоспорин.

Сезонски АК обично не бара употреба на комбинирана терапија, и периодично назначувањето на локалните гликокортикоиди.

Во третманот на алергиски конјунктивитис главен услов е да се елиминираат алергени, иако тоа не е секогаш можно поради различни причини. Кога пролетта хрема препорачува да носат очила за сонце, со цел да се ограничи изложеноста на УВ зрачење. Групи лекови кои се користат за третман на алергиски конјуктивитис:

 • антихистаминици (локални и општи);
 • стабилизатори на градни клетки мембрани;
 • глукокортикоиди и IPVP.

Старт лекови за третман на алергиски конјуктивитис:

 • антихистаминици - polinadim;
 • lekrolin;
 • комбинација на лекови.

Дополнителни формулации за третман на алергиски конјуктивитис:

 • глукокортикоиди (desonide, дексаметазон);
 • НСАИЛ.

Исто така е можно да се развие заразни-алергиски конјунктивитис кои се јавуваат во хроничен бактериски воспаленија на конјуктивата на очните капаци, горниот забало на дишните патишта. Во овие случаи, тоа е подобро да се додели комплексен производ: maksitrol, Tobradeks, Deksatobropt. Препорачува третман на алерголог со цел да се спроведат тестови за да се идентификуваат на алергенот и понатаму специфична терапија.

клучни точки

 • Алергиски конјунктивитис обично е предизвикана од алергени амбиентниот воздух и може да биде и сезонски и трајни.
 • Симптомите вклучуваат чешање, оток на очните капаци и слатка или водени секрети.
 • Третмани вклучуваат топични формулации (обично антихистаминици, вазоконстриктори, NSAIDs, или нивни комбинации).
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рехабилитација на деца и адолесценти со алергиски ринитис во поликлиникатаРехабилитација на деца и адолесценти со алергиски ринитис во поликлиниката
Болка во очите на можните причини за болка во очитеБолка во очите на можните причини за болка во очите
Алергиски ринитис. причиниАлергиски ринитис. причини
Пролетната хрема (пролетната конјуктивитис) -hronicheskoe воспаление на конјунктивата на очните…Пролетната хрема (пролетната конјуктивитис) -hronicheskoe воспаление на конјунктивата на очните…
Chromones во алергиски реакции. Кромолин и nedocromilChromones во алергиски реакции. Кромолин и nedocromil
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Офталмологија-lekrolin и нејзината улога во третманот на алергиски болести на окотоОфталмологија-lekrolin и нејзината улога во третманот на алергиски болести на окото
Воспалителни болести на очите и ушите кај деца: третман, превенција, симптомиВоспалителни болести на очите и ушите кај деца: третман, превенција, симптоми
Опсегот на алергени. полен алергениОпсегот на алергени. полен алергени
Вирусна конјунктивитис: третман, симптомите, причините, симптомитеВирусна конјунктивитис: третман, симптомите, причините, симптомите
» » » Алергиски конјунктивитис: третман, симптомите, причините, симптомите